Jump to content

Problema BSOD(Blue Screen of Death )


Recommended Posts

Nume:Ovidiu
Ce problema ai?:Vestita erroare Blue Screen of Death
O scurta descriere a situatiei:Cand deschid caclulatorul merge si imi apare acceasta erroare , vreau sa stiu exact cauzele errori .
Screenshot:-
Alte precizari:Ram-ul este in regula , imi intra in windows , banuiesc ca hard-ul(HARDWARE) sau hard-ul este virusat(SOFTWARE).Vreau sa stiu despre ce e vorba ca sa stiu ce piese sa inoiesc .

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca ram-ii is ok? Fa un MemTest(descarci aplicatia si o pui pe un stick/usb bootabil). Daca nu e de la rami, descarca HDTune si fa cele doua teste, cel de Health si cel pentru bad-uri. Dupa aceea posteaza aici rezultatele.

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca ram-ii is ok? Fa un MemTest(descarci aplicatia si o pui pe un stick/usb bootabil). Daca nu e de la rami, descarca HDTune si fa cele doua teste, cel de Health si cel pentru bad-uri. Dupa aceea posteaza aici rezultatele.

MemTest e degeaba, nu detecteaza ramii cu probleme chiar deloc.

 

la bsod sunt sanse mari sa fie de la rami.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea sunt sanse ca problema sa fie de la ram...Dara ramul era problema pc-ul nu se mai deschidea, sau scotea un sunet cand se deschidea pc-ul.

In general, bluescreen-ul apare de la o problema la hard, o eroare la citire.Dar e posibil sa fie bulita placa video...

Eu am avut probleme cu placa video si imi dadea bluescreen.

Sau doar virusi...Mai intai incearca sa scanezi pc-ul...

Link to comment
Share on other sites

Nu prea sunt sanse ca problema sa fie de la ram...Dara ramul era problema pc-ul nu se mai deschidea, sau scotea un sunet cand se deschidea pc-ul.

Nu-i adevarat. Un RAM care provoaca BSOD poate parea ca functioneaza corect, deci merge totul OK. Asta iti spun din propria experienta, am avut si eu un modul care era bulit (erori stupide la instalare, bsoduri si asa mai departe). Erau momente in care PCul mergea o saptamana incontinuu fara un singur BSOD, iar a doua zi 5 BSOD. Cu memtest nu am avut absolut nici o eroare, deci si ala e degeaba.

Singura solutie sa elimini aceasta cauza e sa tot schimbi modulele de RAM in pc pana gasesti 1 cu probleme daca asta e cauza.

-La problema hard, eroare de citire nu se intamlpa nimic, pur si simplu se blocheaza PCul sau primesti o eroare, nu primesti BSOD pt asa ceva.

-Daca e bulita placa video nu mai ai sanse sa vezi BSODul.

-Ar putea fi virusi, dar si aia sunt testati inainte sa fie distribuiti sa nu provoace BSOD pentru ca astfel devin inutili.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Dar e posibil sa fie bulita placa video...

 

Exact asta e problema.

Am avut și eu problema aceasta și m-am interesat nu numai pe internet, dar și pe la experți.

Placa video este pe sfârșite sau .... mai rar întâlnit...chipset ars sau bateria de placa de bază e terminată..

La mine era placa video ...

Link to comment
Share on other sites

 

Exact asta e problema.

Am avut și eu problema aceasta și m-am interesat nu numai pe internet, dar și pe la experți.

Placa video este pe sfârșite sau .... mai rar întâlnit...chipset ars sau bateria de placa de bază e terminată..

La mine era placa video ...

bullshit

daca placa video e pe sfarsite nu mai vezi nimic pe monitor

daca chipsetul e ars nu merge pcul

daca bateria de pe placa de baza e terminata / scoasa pcul merge fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

 

 

daca placa video e pe sfarsite nu mai vezi nimic pe monitor daca chipsetul e ars nu merge pcul daca bateria de pe placa de baza e terminata / scoasa pcul merge fara probleme.

 

BSOD e un semn ca una dintre acele 3 urmeaza sa moara, la asta ma refer.

Link to comment
Share on other sites

 

BSOD e un semn ca una dintre acele 3 urmeaza sa moara, la asta ma refer

iar n-ai nimerit-o. Nu exista semne ca ceva o sa moara, o sa moara direct daca o sa o faca. Singura cauza in general e citirea/scrierea din RAM fie hard sau soft. Se refera in mare parte la schimbarea anumitor setari/date din core-ul windowsului fara ca acestea sa fie facute de utilizator. Daca windowsul reuseste sa detecteze aceste probleme primeste BSOD (caz fericit) pentru a nu deteriora windowsul din cauza erorilor sau modificarea datelor in timp ce sunt stocate in RAM din cauza RAMului cu probleme sau virusi sau erori soft. Sort of.

Link to comment
Share on other sites

 

 

iar n-ai nimerit-o. Nu exista semne ca ceva o sa moara, o sa moara direct daca o sa o faca. Singura cauza in general e citirea/scrierea din RAM fie hard sau soft. Se refera in mare parte la schimbarea anumitor setari/date din core-ul windowsului fara ca acestea sa fie facute de utilizator. Daca windowsul reuseste sa detecteze aceste probleme primeste BSOD (caz fericit) pentru a nu deteriora windowsul din cauza erorilor sau modificarea datelor in timp ce sunt stocate in RAM din cauza RAMului cu probleme sau virusi sau erori soft. Sort

 

Atunci cum explici faptul ca atunci cand am avut eu bsod si am schimbat placa de baza nu am mai avut problema asta?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.