Jump to content

Problema Drivere Windows 8.1


StaNNN
 Share

Recommended Posts

Nume: Mike Magnatu
Ce problema ai?: Pai am instalat recent Win 8.1 pro x64 si cand bag driverele de la mb(la fiecare reinstall la win trebuie bagate la mn) zice ca nu-s bune pt OS meu. Am Motherboard ASRock G41M-GE3 cu drivere INTEL. Va rog ajutatima.
O scurta descriere a situatiei: Am zis mai sus
Screenshot: -
Alte precizari : +2
, AM PROBLEME DOAR LA DRIVERELE CE TIN DE AUDIO

Edited by Mike Magnatu
Link to comment
Share on other sites

Proof, nu conteaza asta. Windows 7 si Windows 8 sunt foarte asemanatoare vorbind de drivere. In general, driverele de Windows 7 merg fara probleme pe 8 sau 8.1.

 

Drept urmare, ai incercat cu driverul de placa de sunet pentru Windows 7 x64 si nu a mers? E posibil sa fie o chestie din installer-ul driverului. Astept raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Nu vorbi ma prostii, nu exista asa ceva, ca o placa de baza/laptop sa nu suporte un anumit sistem de operare. Am un Dell Latitude D410 si un HP Compaq Presario 2410 US pe care am rulat fara probleme si Windows 7 si Windows 8! Problema este de drivere, cu care m-am descurcat si pentru acel Dell si pentru acel HP de care spun. Nu vorbi daca nu stii!

Link to comment
Share on other sites

Ok, fie cum spui tu, sunt prost. Spune-mi te rog, cum imi merge mie Windows 7 pe Dell Latitude D410, care nu are drivere decat pentru Windows XP si Windows 2000? Mentionez ca joc si SA:MP fara probleme. Sunt tare curios de raspunsul tau.

 

image.jpg

 

Uite aici link-ul catre pagina cu drivere pentru acest laptop: http://www.dell.com/support/home/us/en/04/product-support/product/latitude-d410/drivers

Link to comment
Share on other sites

Asta este raspunsul tau? Mai recurgi si la jigniri... Se vede ca ai 14 ani! Desi observ ca te crezi mare expert in calculatoare, mai ai de invatat!

 

Te refereai ca producatorul nu a scos driver pentru Windows 8? Credeam ca ai spus foarte clar "daca placa de baza nu suporta windows 8.1 inseamna ca NU SUPORTA SUB NICI O FORMA windows 8.1".

 

Windows 7 si Windows 8/8.1 sunt daca nu identice, foarte asemanatoare in structura lor interna. Driverele de Windows 7 ar trebui sa mearga fara nici o problema pe Windows 8 sau 8.1! Sunt 99% sigur ca el nu poate instala placa de sunet deoarece installer-ul driverului detecteaza ca nu are Windows 7 (pentru installer nu conteaza ca are XP sau 8 sau 8.1, ci ca nu are 7, foarte simplu). Sunt sigur ca daca ar instala manual driverul folosind Device Manager-ul, totul ar merge ok. Asa ca , ori asculti expertul de 14 ani si te dai batut aiurea si bagi Windows 7, ori imi dai un PM si iti rezolv problema foarte usor.

 

O seara buna!

Edited by Toni Punct
Link to comment
Share on other sites

Proof, nu conteaza asta. Windows 7 si Windows 8 sunt foarte asemanatoare vorbind de drivere. In general, driverele de Windows 7 merg fara probleme pe 8 sau 8.1.

 

Drept urmare, ai incercat cu driverul de placa de sunet pentru Windows 7 x64 si nu a mers? E posibil sa fie o chestie din installer-ul driverului. Astept raspuns.

 

Nu generaliza. Pe windows 8.1 x64, mi-a mers driverul pt. un stick de wireless e la 7 x64, insa pentru o integrata din chipset g31 ( el are chipset g41, e mai performant ), nu a mers driverul de la windows 7, chiar daca il puneam manual. Am gasit totusi un driver modat pe internet pt. integrata.

Asta este raspunsul tau? Mai recurgi si la jigniri... Se vede ca ai 14 ani! Desi observ ca te crezi mare expert in calculatoare, mai ai de invatat!

 

Te refereai ca producatorul nu a scos driver pentru Windows 8? Credeam ca ai spus foarte clar "daca placa de baza nu suporta windows 8.1 inseamna ca NU SUPORTA SUB NICI O FORMA windows 8.1".

 

Windows 7 si Windows 8/8.1 sunt daca nu identice, foarte asemanatoare in structura lor interna. Driverele de Windows 7 ar trebui sa mearga fara nici o problema pe Windows 8 sau 8.1! Sunt 99% sigur ca el nu poate instala placa de sunet deoarece installer-ul driverului detecteaza ca nu are Windows 7 (pentru installer nu conteaza ca are XP sau 8 sau 8.1, ci ca nu are 7, foarte simplu). Sunt sigur ca daca ar instala manual driverul folosind Device Manager-ul, totul ar merge ok. Asa ca , ori asculti expertul de 14 ani si te dai batut aiurea si bagi Windows 7, ori imi dai un PM si iti rezolv problema foarte usor.

 

O seara buna!

Este ca ai spus asta doar ca seamana foarte mult interfetele? Exact asa se spunea si despre windows 7 si windows vista. Daca au interfata asemanatoare, nu inseamna ca merg la fel. Este o diferenta foarte mare intre vista, 7 si windows 8 la felul cum sunt facute. Daca e sa o luam cu ''structura lor interna'', toate windowsurile de la xp in sus sunt scrie in nucleu NT ( aici cred ca te-am bagat putin in ceata ). De aceea merg si foarte diferit. SUNT PUTINE DRIVERE CARE MERG DE PE WINDOWS 7 PE WINDOWS 8, MAJORITATEA FIIND DRIVERE PT. PERIFERICE!

 

Si nu mai recurge la jigniri, daca are 14 ani inseamna ca nu poate sa stie mai multe decat tine sau ce? Si tu se pare ca mai ai foarte multe de invatat.

Nu vorbi ma prostii, nu exista asa ceva, ca o placa de baza/laptop sa nu suporte un anumit sistem de operare. Am un Dell Latitude D410 si un HP Compaq Presario 2410 US pe care am rulat fara probleme si Windows 7 si Windows 8! Problema este de drivere, cu care m-am descurcat si pentru acel Dell si pentru acel HP de care spun. Nu vorbi daca nu stii!

De aici mi-am dat seama ca mai ai de invatat. Ai inteles totul foarte prost.

Edited by Robiacs
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor care m-au ajutat, daca nu ma descurc va contactez prin PM. Cer TC pentru ca s-a ajuns la certuri/jigniri.

Okay, sa-ti dau si sfatul meu.

 

Din ce am citit pe net, e posibil sa mearga driverul de la windows 7. Poti incerca. Daca nu merge, cauta driverul separat pe net, uite, unul din linkurile astea trebuie sa aiba un driver special pt. windows 8:

 

https://www.google.ro/search?q=7.1+CH+HD+Audio+(VIA%C2%AE+VT1718S+Audio+Codec)&oq=7.1+CH+HD+Audio+(VIA%C2%AE+VT1718S+Audio+Codec)&aqs=chrome..69i57.616j0j7&sourceid=chrome&es_sm=93&ie=UTF-8#q=VIA%C2%AE+VT1718S+windows+8+driver

 

Si daca nu merge chiar deloc, pui windows 7 si cam aia e...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.