Jump to content

Algoritm pentru radical?


5061756C
 Share

Recommended Posts

Mai ştie care algoritmul ală ce se învăţa în generală pentru a afla rădăcina pătrată a unui număr ?

 

Gen ai numărul 13567, era ceva cu un număr care se împarte nu ştiu cum la primele 3 cifre :-??

 

??

Link to comment
Share on other sites

1. Nu inteleg ce cauta aceasta intrebare la programing.

2. Daca vrei sa crezi tu algoritmul in vre-un limbaj de pragrame o aci degeaba deoarece aceasta functie este deifina in fiecare limbaj de programare singura necesitate este sa incluzi biblioteca care contine aceasta functie.

3. http://en.wikipedia.org/wiki/Methods_of_computing_square_roots (daca vrei totusi sa inveti, vezi ca este in engleza)

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg exact ce vrei .. era sqrt functia dar vad ca o stii

 

Daca vrei sa faci un algoritm care sa imparta numarul initial la primele 3 cifre ale numarului e simplut

 

iei numarul , intr-un aux copiezi primele 3 cife ale numarului iar apoi cand afisezi afisezi numarul / aux adica asta ma gandesc . o sa incerc ceva maine dimineata ca acum mi-e cam somn. Revin cu edit.

Link to comment
Share on other sites

Bun, ti-l explic eu, desii o sa imi ia ceva. Sper sa intelegi.

Sa spunem ca avem numarul 6241. Grupam 6 cu 2 si 4 1

1. Luam patratul perfect cel mai aproape de 62, adica 49 (7x7) si il trecem jos.

2. Luam radacina lui 49, adica 7 si o trecem in dreapta (7 va fi prima cifta a numarului).

3. Luam dublul lui 7 (14) si il trecem sub 7.

4. Acum scadem 62 - 49 (patratul cel mai apropiat) = 13, dupa care adaugam si ultimele 2 cifre ==> 1341

5. Dupa care facem 2 Casute dupa 14 astfel incat: 14 ( ) x ( ) = 1341 , unde ( ) este casuta.

6. Vom observa ca intra de 9 ori, deci radacina patrata al lui 6241 este 79. Sper ca ai inteles, bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.