Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Call of Juarez: Bound in Blood


lex
 Share

Recommended Posts

Prequel al jocului Call of Juarez lansat in 2007, Call of Juarez: BiB urmareste aventurile in vestul salbatic ale fratilor McCall.

Probabil ca majoritatea vi-l amintiti pe preotul putin dement care alerga cu Biblia intr-o mana si cu pusca in cealalta starpind tot ce ii statea in cale. Ei bine, acum sunt doi! Dumnezeu cu mila.

 

 

Story:

Povestea incepe spre sfarsitul razboiului civil america cu fratii McCall luptand de partea Statelor Confederate.

Dupa ce reusesc sa incetineasca avansarea trupelor inamice,cei doi afla ca ferma lor este in pericol de a fi arsa de catre soldatii Uniunii si se hotarasc sa dezerteze pentru a-si salva familia.

Dupa ce ii gonesc pe nordistii aflati pe proprietatea lor il iau pe fratele mai mic de o aripa si pleaca spre a-si gasii norocul in west.

Tradarea lor insa nu trece neobservata si fostul lor comandant jura ca ii va vana pana la capatul pamantului daca va fi nevoie.

Fiind urmariti de catre oamenii legii cei doi(cu sau fara consimtamantul fratelui mai mic) decid sa caute legendara comoara a lui Cortez.

Desigur, in poveste apare si o domnisoar? care le suceste mintile celor doi frati si le aduce o sumedenie de necazuri, dar deh, e nevoie de storyline, nu?

Prietenia, gelozia, ura, razbunarea, toate se leaga frumos în acest shooter, tinand jucatorul cu sufletul la gura pana la sfarsitul jocului.

 

 

38Badass.jpg

 

 

Gameplay:

CoJ:BiB consta în 15 capitole grupate in 5 acte. Inainte de a incepe un capitol jucatorului ii este oferita posibilitatea de a-si alege personajul cu care vrea sa

joace respectivul capitol.

Diferentele dintre cei doi frati sunt destul de mari. Ray este mai puternic ca Thomas, el putand sa foloseasca doua pistoale in acelasi timp, sa arunce dinamita in masele de dusmani si chiar sa care gatling gun-uri dupa el.

Thomas este un personaj mai agil, folosind lasso-ul din dotare pentru a trece de anumite obstacole. De asemenea este un maestru în folosirea carabinei si uneori apeleaza la pumnale pentru a trece în liniste pe langa adversari.

Pe langa faptul ca cei doi frati se acopera unul pe celalalt in timpul schimburilor de focuri, mai exista si anumite momente cand cei doi intra cu forta intr-o incapere, urmand un bullet time asemanator celui din primul CoJ in timpul caruia apar 2 crosshair-uri, unul de fiecare parte a ecranului, ambele miscanduse încet spre mijlocul ecranului, timp in care jucatorul trebuie sa doboare cat mai multi inamici.

Pe langa aceasta miscare, cei doi frati poseda cate o abilitate unica numita “concentration mode” dobandita dupa ce pun la pamant 6 sau mai multi inamici.

Arsenalul celor doi frati consta in revolvere si carabine cu diferite stats-uri, spre exemplu, daca vrei ca pistolul tau sa aiba un recoil mai scurt vei merge pe quickshooters, dar si arme albe(arcuri, pumnale).

Dusmanii doborati, în afara de arme, lasa în urma lor si bani, care pot fi folositi pentru a cumpara noi tipuri de pusti, explozibil si alte chestii interesante.

Misiunile în BiB sunt extrem de diverse, de la o plimbare prin transee si pana la urmariri pline de adrenalina pe spatele cailor.

Dupa anumite capitole jucatorul va ajunge la un fel de 'boss fight', care consta intr-un shootout clasic dintre personajul ales si respectivul nenea rau. Chiar daca aceste duele pot parea oarecum dificile la început, dupa ce iti dai seama exact ce vor de la tine devin foarte distractive.

 

28sowhat.jpg

 

Din pacate jocul nu este prea lung. Fara a incerca sa gasesc toate secretele si sa completez questurile secundare mi-a luat aproximativ 7 ore sa ii termin toate cele 15 capitole. Dar cum vine vorba aia, mai mic si bun decat mare si #cenzurat#.

 

 

Grafica:

 

Amplasat in vechiul west salbatic peisajele din BiB constau in orase pe jumatate desertificate, canione si padurii de conifere. Environmetul este foarte bine detaliat si efectele de lumina sunt bine realizate. Am fost placut surprins cand, pasind afara dintr-o bisericuta, personajul meu a fost temporal orbit de catre

soarele puternic de afara, cum s-ar intampla si in viata reala. Un cactus aici, o roata de car dincolo, un schelet de cal in colt, toate acestea ajuta la senzatia de

western si la experienta oferita de joc. Personajele pot parea uneori cam rigide dar overall sunt bine facute, mai ales tipa.

Chiar daca gameplay-ul e cam straightforward, diversitatea si frumusetea jocului va va tine cu siguranta captivati.

 

 

33untitled_5.jpg

 

Chitara electrica si mandolina:

 

Muzica jocului pare a fi una specifica acelor vremuri. Ba o chitara, ba o mandolina, toate acompaniate de sunetul vantului si tipatul indepartat a unui vultur creaza o atmosfera placuta si antrenanta in acelasi timp. In timpul bataliilor ritmul muzicii devine mai accelerat si pare a intra in schema si un instrument pe care eu as zice ca e de chitara electrica. Voice acting-ul personajelor principale suna bine, dar se putea acorda mai multa atentie celor secundare, like wtf indians.

 

 

 

Multiplayer:

 

Jocul beneficiaza si de un sistem de multiplayer pe internet in care tu si prietenii tai puteti intra in pielea celor rai si luand parte la jafuri inarmate celebre. De asemenea puteti juca de partea binelui, rolul vostru fiind impiedicarea jafurilor si eliminarea infractorilor. Exista clase de inceput si cu cat se acumuleaza mai multe puncte, vor fi deschise noi clase cu care sa semanati spaima in inimile oponentilor.

 

 

 

 

 

In concluzie Call of Juarez: Bound in Blood este un titlu ce face cinste predecesorului sau. Tehnologia gamingul-ui a avansat si asta se vede. Sper sa vedem cat mai multe jocuri noi de calitate in perioada urmatoare.

 

 

Review by: Aldguth

 

 

Sursa : http://www.#cenzurat#.ro/articole/prezentare.php?ID=132

Link to comment
Share on other sites

L-am asteptat , L-am jucat , L-am iubit , si acum ma gandesc sa il rejoc la Hard :) , prea tare jocul

 

L-am asteptat , L-am jucat , L-am iubit , si acum ma gandesc sa il rejoc la Hard :) , prea tare jocul

Link to comment
Share on other sites

Acu 1 saptamana in urma l-am terminat , dar sincer m-a dezamagit la fel ca primul , are grafica buna , gameplay dragut dar lipseste ceva ...... ceva care sa te atraga ...in plus ma enerveaza la culme ca toti din joc vorbesc de parca ar fi niste lectori din Harvard , prea corect gramatical , de parca ar juca teatru . Mie-mi plac jocurile in care limbajul sa fie mai freestyle , mai iesit din comun , asta provoaca o experienta mai profunda in joc .

Nu mi-a oferit deloc senzatia de western . CoJ e inspirat din western americane , si astea nu-s cine stie palpitante .

Daca ar fi inspirat din faimoasele "spaghetti western" ar fi cu totul altceva . Un spaghetti western iti ofera cea mai profunda experienta de western in forma sa bruta si necizelata .

Link to comment
Share on other sites

cel mai frumos joc gen Western :P Gameplay de nota 10 grafika de 9,99:)) Storyline de NOTA !! cu * :P e superb nu ma mai plictisesc de el :| vreau sa nu-l mai jok da il tot vad pe net si mi se face dor de el (chiar daka cu o zi in urma in jukasem :P ) =)):D

Link to comment
Share on other sites

E un joc foarte frumos, l`am terminat de doua ori.

Apropo, asta e prequel la primul (Adica povestea in 2 se desfasoara inainte de primul, dar se leaga foarte bine., cel putin la asta.), pe care il am in original.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.