Jump to content

[Ajutor] Aleksandr


Aleksandr
 Share

Recommended Posts

Salut, sunt elev în clasa a 9-a la mate-info şi am dat peste o problema căreia nu-i dau de cap.. nu am făcut c.m.m.m.c la şcoală, pe internet nu găsesc chiar nimic, şi v-aş fi recunoscător dacă m-aţi ajuta. Problema sună cam aşa:

"Fie a o matrice cu n linii si m coloane. Scrieti un program care verifica daca exista elemente a[j] cu proprietatea ca sunt egale cu c.m.m.m.c dintre suma elementelor de pe linia i si produsul elementelor de pe coloana j."

Nu vă cer să rezolvaţi problema, vreau doar câteva idei şi dacă se poate vreau să îmi spuneţi cum se află c.m.m.m.c la o matrice. Mulţumesc frumos !

Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt elev în clasa a 9-a la mate-info şi am dat peste o problema căreia nu-i dau de cap.. nu am făcut c.m.m.m.c la şcoală, pe internet nu găsesc chiar nimic, şi v-aş fi recunoscător dacă m-aţi ajuta. Problema sună cam aşa:

 

Nu vă cer să rezolvaţi problema, vreau doar câteva idei şi dacă se poate vreau să îmi spuneţi cum se află c.m.m.m.c la o matrice. Mulţumesc frumos !

 

CMMDC

#include<iostream.h>
void main()
{
int a,b,r;
cout<<"a=";cin>>a;
cout<<"b=";cin>>b;
while(a!=b)
if(a>b) a=a-b;
else b=b-a;
cout<<"cmmdc: "<<b;
}

trebuie sa afli suma elementelor de pe linia i si produsul elementelor de pe coloana j.

declari 2 variabile pentru suma s si pentru produs p, s va primi 0, produsul va primi 1.

parcurgi matricea, dai valorile lui s si p.

parcurgi din nou matricea si verifici daca a[j] == s sau cu p..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.