Jump to content

[MUSIC] - Classical


Letzgo
 Share

Recommended Posts

Salutări! Deoarece sunt pasionat de muzică clasică, voi încerca să postez zilnic câte o piesă, fie ea mai cunoscută sau mai puțin cunoscută. Astăzi, "Sugar Plum Fairy" de Tchaikovsky. O piesă genială. Probabil instrumentul Celeste, o face atât de faimoasă! Lăs link-ul aici

 

 

happy bugs bunny GIF by Looney Tunes

Edited by A K U
Link to comment
Share on other sites

Astăzi, Simfonia 45 de Haydn "Farewell".  O lucrare scrisă pentru vioară, violă, violoncel, contrabas, corn francez și oboi ( ❤️ ). Este extrem de melodioasă, cu toate că este în minor. O ador!

 

Link to comment
Share on other sites

Astăzi, concertul pentru VIOLĂ (da, VIOLĂ, nu VIOARĂ) și orchestră. Este un concert genial! Sincer, n-am mai auzit un concert asa frumos. Mai ales pentru violă, deoarece este un instrument ceva mai dificil și nu foarte întâlnit. Timbrul violei este unul asemănător cu cel al vocii umane, unul chiar frumos. Recomand acest concert cu căldură! Ce este viola? Un instrument cu arcuș situat undeva între vioară și violoncel, un timbru alto (se folosește cheia DO, cheia alto, cât și cheia SOL). Este foarte asemănătoare cu vioara, singura diferență este mărimea. Este ceva mai mare, nu cu mult, însă este.

 

 

Edited by A K U
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2020 at 7:13 PM, D J C said:

 

 

On 12/14/2020 at 1:18 AM, Eros said:

 

  • Asiguraţi-vă că piesa pe care o postaţi nu a mai fost postată în pagina respectivă şi că face parte din genul topicului în care o postaţi. Încălcarea regulii duce la primirea unui avertisment verbal.
Link to comment
Share on other sites

Saluuut! Îmi cer scuze pentru inactivitate. Ultima piesă pe care am postat-o a fost un concert pentru o singură vioară și orchestră. Bine, acum vin cu un concert pentru 4 viori plus violoncel, cât și instrumente cu arcuș (vioară, violă, violoncel și contrabas)! Este genial, vă asigur! Concertul este în SI MINOR. Îl recomand și pe el cu căldură!

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.