Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

🚖San Fierro Taxi - Sugestii / Suggestions📩


Daniel ZEW
 Share

Recommended Posts

Nick: Madutzu99[ADM]
Rank: 5
Propunere:

Propun sa avem macar o sedinta la 2 saptamani si un event saptamanal.

Propun ca fiecare membru sa dea in fiecare vineri bani 1k-5k dupa posibilitati si sa facem eventuri intre noi.

Propun ca fiecare membru de rank 1 sa fie asistat de un rank 4 (o asistare= 1 punct sa ceva de genu) cand face comenzi astfel incat sa evitam FW-urile.

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: O activitate sporita

Propunere 1: Acceptata, insa nu va fi sedinta chiar din 2 in doua saptamani.

Propunere 2: Asta ramane sa ne decidem, discutam asta la o sedinta viitoare.

Propunere 3: O sa ma gandesc mai bine, suna bine aceasta propunere.

 

 

Nick:drogoseludex
Rank:1
Propunere: utilizarea oricarui job

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: vom putea lucra si alte joburi inafara de a face rapoarte , mecanic nu se castiga deloc aproape

 

Sugestie respinsa. Bani ii castigi din comenzile pe care le faci cu taxiul. Comenzile sunt prioritare, jobul este pe locul al doilea, atata timp cat faci parte din aceasta factiune.

 

Link to comment
Share on other sites

Nick: Zeppelin
Rank: 4
Propunere: Propun sa fie interzis schibarea nick-ului o data ce ai intrat in factiune , este derutant.

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: Nici nu sti cu cine vorbesti sau cine e .. O sa ne ajute sa ne tinem minte mai bine unul pe altul fara a fi nevoie sa intrebi mereu " cine esti " . Ai intrat in faciune cu un nick , ramai cu acela pana iesi.

Link to comment
Share on other sites

Nick: SplaT

Rank: 1

Propunere: Sa fie redeschis topicul "Cereri job"

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: Da, bani facem din comenzile de taxi, dar unii trebuie sa mai facem si skilluri, gen arms pentru in viitor, sau drugs, sau si la joburile legale.

Propunere respinsă

 

 

Nick: Zeppelin

Rank: 4

Propunere: Propun sa fie interzis schibarea nick-ului o data ce ai intrat in factiune , este derutant.

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: Nici nu sti cu cine vorbesti sau cine e .. O sa ne ajute sa ne tinem minte mai bine unul pe altul fara a fi nevoie sa intrebi mereu " cine esti " . Ai intrat in faciune cu un nick , ramai cu acela pana iesi.

 

Nu sună rău ceea ce spui. O să vedem pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

Nick: Snugst3rr
Rank: 1
Propunere: Imbunatatirea regulamentului

Nu acceptați să faceți acea comandă în care vi se cere de la client ca să-l duceți 1 km. Atunci când aveți această situație de la un client, îi explicați că taxiul nu este pentru a-l plimba 1 km după care îl întrebați dacă are nevoie într-adevăr să fie dus într-o locație exactă. (Nerespectarea acestei reguli duce la Faction Warn).

 

Din punctul meu de vedere este o eroare in regulament si o sa si explic de ce.

Atunci cand o persoana face o comanda la taxi inseamna ca are nevoie de serviciile tale, iar tu ca taximetrist vrei ca el, clientul tau, sa fie multumit in urma interactiunii cu tine.

Cand vine si iti cere sa il plimbi 1,2,3 ... n kilometri, isi exprima dorinta vis-a-vis de serviciile pe care poti sa i le oferi. Cine sunt eu sa ma opun dorintei clientului meu, atata timp cat fac parte din activitatea mea de taximetrie ?

In prima faza, ii acorzi omului prezumptia de nevinovatie si nu te gandesti nicio clipa ca e post-hunter. Daca nu ar mai avea aceasta regula pe care s-o abuzeze, ar fi mai greu de facut post-hunting. Bottom line aici e ca oamenii vor sa faca rau si au la dispozitie o cale foarte usoara prin aceasta regula actuala.

Ce se poate face ?

In primul rand, de ce a fost introdusa aceasta regula ? Cu ce deranjeaza ca transporti pe cineva cu taxi-ul 1 km ?

Daca este din cauza raportului, pentru ca acesta ar putea fi facut cu ajutorul unui prieten, atunci nu e ok. Nu e ok pentru ca prietenul poate sa spuna la fel de bine si locatii intr-o raza de 1 km, deci nu s-a rezolvat problema fasificarii raportului.

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?:

Mai scapam de post-hunteri si de FW date pe motive d-astea nesemnificative. De asemenea, in ritmul actual, o sa ajungi la client considerandu-l din start un personaj negativ din cauza experientelor cu post-hunterii care incearca sa te pacaleasca si sa iti faca rau. As prefera sa iau o comanda si sa ma gandesc cum ajung mai repede la el, nu sa ma gandesc daca e post-hunter sau nu.

Merci de atentie :)

Link to comment
Share on other sites

@@Snugst3rr, această regulă a fost introdusă pentru că înainte se tot făcea reclamații pe acest subiect. Totodată mai există și regula în care spune că taxiul nu este pentru ca unii clienți să se plimbe când există alte comenzi de îndeplinit, plus de asta de ce se mai numește taxi. Tu nu cred că chemi în realitate taxiul să te ducă 1km, îl chemi că vrei să ajungi la o adresă, local, etc. Deci această regulă este mai mult pentru informare, atât a taximetriștilor cât și pentru ceilalți. Mai mă gândesc dacă merită schimbată această regulă, îmi place că ai adus atenția către regulament. Întreabă colegii mai vechi în joc despre cum se abuza de acest fapt pentru a face o reclamație taximetriștilor.

Edited by florynn fly
Link to comment
Share on other sites

Nick: Snugst3rr
Rank: 1
Propunere: Imbunatatirea regulamentului pentru raportul de activitate

 

- Un raport este considerat anulat atunci când nu îndeplinește minimul de comenzi al rank-ului său.

- Tot anulat este și atunci când ai cel puțin 5 comenzi invalide, ceea ce face ca raportul din săptămâna aceea să fie anulat.

Am pus cele doua pasaje pentru ca al doilea face referire la subiectul primului, dar propunerea este strict facuta pentru al doilea pasaj.

Avand in vedere ca numarul de comenzi care trebuie facut in fiecare saptamana pentru raportul de activitate depinde de rank-ul fiecaruia, as spune ca ar fi mult mai ok sa ai un numar variabil de comenzi invalide, un procentaj din numarul de comenzi obligatorii pentru raport.

Problema actuala:

Rank 1 - 40 de comenzi; Invalide - 5

Rank 3 - 60 de comenzi; Invalide - 5

Rank 5 - 10 comenzi; Invalide - 5

Cu cat creste numarul de comenzi, cu atat sunt mai multe sanse sa iti iasa o comanda invalida. Pe langa asta, numarul de comenzi invalide nu se limiteaza doar la primele X comenzi facute, unde X e numarul obligatoriu de comenzi pentru rank-ul tau. Daca vei vrea sa faci 200 de comenzi, sansele sa ai comenzi invalide cresc si mai mult.

In extrema cealalta, rank 5 are de facut 10 comenzi si are dreptul la 4 invalide pentru a nu lua FW. 4 comenzi din 10 inseamna 40% din raportul obligatoriu invalid. Rank 3, pe de alta parte, cu 4 comenzi invalide, inseamna ca are dreptul doar la ~6%.

Asa cum e acum, un membru poate sa faca 200 de comenzi intr-o saptamana si sa aiba 5 invalide, rezultand ca raportul sa ii fie invalidat si sa primeasca FW.

Dar aceste 5 comenzi invalide reprezinta 2.5% din intregul raport de activitate.

Rezultatul final este ca un Rank 5 poate sa aiba un raport VALID cu 40% din comenzi invalide, iar un membru cu raport de 200 de comenzi are un raport INVALID cu 2.5% comenzi invalide.

Propunerea mea este ca numarul de comenzi invalide sa fie variabil, sa fie un procentaj din numarul total de comenzi efectuate.

Ex:

Procentaj invaliditate = 10%

La 40 de comenzi iei FW daca ai 4 comenzi invalide.

La 200 de comenzi iei FW daca ai 20 de comenzi invalide.

In felul acesta oamenii vor fi motivati sa faca si mai multe comenzi daca au nefericirea de a face o comanda invalida din greseala sau nu.

Ex: Am 5 invalide la 40 de comenzi, deci iau FW. Daca mai fac inca 20 de comenzi si raman la 5 invalide, am scapat de FW.

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?:

Comenzile invalide sunt cauzate de un fare incorect, iar fare-ul incorect, de cele mai multe ori, se datoareaza neatentiei, nu lipsei de cunoastere a regulamentului.

FW-uri se pot da in continuare daca un client doreste sa faca reclamatie taximetristului care nu a vrut sa il transporte cu fare-ul corect.

Merci de atentie :)

Link to comment
Share on other sites

@@Snugst3rr, propunerea ta este destul de interesantă, numai că statistica pentru rapoarte nu ne arată momentan și câte comenzi sunt invalide. Până acum nu sau întâmplat mai mult de maxim 3 greșeli pe raport. Dacă pe viitor o să se modifice ceea ce ține de rapoarte, o să țin cont de această propunere.

Link to comment
Share on other sites

- Nick: Alexx.T
- Rank: 2
- Propunere: Schimbare regulament - sa nu mai fie nevoie sa anuntam cand luam Premier/Cabbie de la noi din parcul auto.
- Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: Sunt destule masini de tip Premier si Cabbie pentru fiecare taximetrist si nu are rost sa anunti ca iei taxi. La Sultan si Maverick este relevanta aceasta regula pentru ca sunt putine vehicule de acel tip si este nevoie sa stii cine are vehiculul.

Edited by AlexxT
Link to comment
Share on other sites

- Nick: Alexx.T

- Rank: 2

- Propunere: Schimbare regulament - sa nu mai fie nevoie sa anuntam cand luam Premier/Cabbie de la noi din parcul auto.

- Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: Sunt destule masini de tip Premier si Cabbie pentru fiecare taximetrist si nu are rost sa anunti ca iei taxi. La Sultan si Maverick este relevanta aceasta regula pentru ca sunt putine vehicule de acel tip si este nevoie sa stii cine are vehiculul.

Propunerea ta a fost parțial implementată.

Link to comment
Share on other sites

Nick: iTzRazvan
Rank: 3
Propunere: Propun ca (,) culoarea neagra sa fie o culoare comuna, la fel ca a celor din LS Taxi, cum sunt la noi galbenul si albul, inafara de culoarea saptamanii.

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: Cred ca multi membri din factiunea SF Taxi isi doresc de mult timp sa fie "Fake Taxi". ;)

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, iTzRazvan said:

Nick: iTzRazvan
Rank: 3
Propunere: Propun ca (,) culoarea neagra sa fie o culoare comuna, la fel ca a celor din LS Taxi, cum sunt la noi galbenul si albul, inafara de culoarea saptamanii.

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: Cred ca multi membri din factiunea SF Taxi isi doresc de mult timp sa fie "Fake Taxi". ;)

Sugestie respinsa.Exista deja culoarea saptamani.

Link to comment
Share on other sites

Nick: AnTiDoT[Huligan]
Rank:2
Propunere: Propun sa se scoata regula de a putea raspunde de maxim doua ori la o reclamatie.

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: Poate mai vrea sa raspunda cineva, imi incerc si eu norocul.

Link to comment
Share on other sites

Nick: iTzRazvan
Rank: 4
Propunere: Propun ca un Test Log să valoreze cât 10 puncte de raport dacă candidatul a trecut toate probele.

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: Cred că 5 puncte de raport pentru un Test Log, care durează în jur de 2 ore dacă candidatul trece toate probele, sunt cam puține, adică, nu cred că în 2 ore faci doar 5 comenzi. Propun ca Test Log-urile să valoreze astfel: Dacă candidatul a trecut toate probele, Tester-ul să fie recompensat cu 10 puncte de raport, iar dacă candidatul nu a trecut toate probele, Tester-ul să fie recompensat doar cu 5 puncte de raport, așa cum se procedează în prezent, indiferent dacă candidatul a trecut sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Nick: iTzRazvan
Rank: 4
Propunere: Propun să existe un B3ST exclusiv pentru Testerii facțiunii.

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: Cred că acest lucru ar îmbunătății activitatea facțiunii, cât și activitatea Testerilor, acum fiind recompensat Testerul care a susținut cele mai multe teste de intrare în facțiune într-o săptămână, cu o sumă de bani, de preferat 50k. Alt motiv pentru care ar trebui implementat acest sistem de B3ST exclusiv Testerilor ar fi acela cum că ei, având un raport de completat considerabil mai mic ca Rankurile anterioare, aceștia nu mai au acea poftă de făcut comenzi, și nu mai au acel gând în cap "frate, e duminică și trebuie să mai fac 40 de comenzi", și cred că acest B3ST exclusiv Testerilor ar crește activitatea acestora considerabil. Vă mulțumesc pentru timpul acordat.

Link to comment
Share on other sites

Nick: ARTIST
Rank: 4
Propunere: Observ zilnic, caci majoritatea membrilor nostri, intampina probleme ce tin de cunoasterea Regulamentului Intern si a altor reguli. Deaceea propun ca saptamanal, sa fie constituita o echipa din 2 membri cu rank 4+ numiti de Leader/Co-Leaderi, care ar avea ca scop, testarea teoretica a membriloc cu rank 1 - 3, la cunoasterea tuturor regulilor companiei si a Regulamentului Factiunilor Pasnice. Testarea sa fie una spontana, membrul nu va trebui sa stie din timp caci va fi supus testarii, pentru a nu avea timp sa se pregateasca. Fiecare din cei 2 testeri din echipa creata, vor trebui in cursul intregii saptamani sa supuna testelor 2 - 3 membri alesi de dumnealor. Testele sa contina 3 intrebari din Regulamentul Intern, Regulamentul Factiunilor Pasnice, Regulile Rapoartelor de Activitate, Ghidul Incepatorului. La sfarsitul fiecarui examen teoretic, testerii vor fi nevoiti sa raporteze pe Forum (intr-un grup special creat pentru acest gen de activitate) rezultatul final al acestuia. Pentru acumularea a 2/3 sau 3/3 greseli in cadrul testelor, membrii testati sa primeasca cate un Avertisment Verbal. Astfel acestia se vor autosesiza si vor consulta neaparat toate Regulamentele Companiei, pentru a evita astfel de sanctiuni pe viitor. 

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: Consider caci in urma implementarii acestui sistem de teste propus, vom avea intr-adevar un colectiv profesionist si mult mai organizat, cu o reputatie mult mai avansata fata de echipele celorlalte companii.

Link to comment
Share on other sites

Nick:Gabi.GH
Rank:2
Propunere:As dori daca se poate sa ni se adauge si noua o comnda prin care sa vedem cat mai avem la raport.

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?:In opinia mea aceasta comanda ar fi foarte folositoare, deoarece cand ne uitam la raport pe rpg trebuie sa stam afk. Daca noi nu ne da-m jos din taxi si un player urca la noi in taxi si avem /fare , playeri au posibilitatea de a ne face poat si asa multi taximetristi vor fi sanctionati.

Edited by Gabi Marius
Link to comment
Share on other sites

Nick: Ionut.URBANGRUV
Rank: 2 
Propunere: Sa se injumatateasca raportul , e mai mult raport de facut la r2 decat la 1...

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: Va ajuta membrii care nu au asa de mult timp sa-l termine.

Link to comment
Share on other sites

Nick:Gabi.GH
Rank:3
Propunere: Sa se scada comenzile de la raport!

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: Sunt prea putini playeri si prea multi taximetristi si nu putem sa indeplinim raport-ul toti. Ne-ar ajuta la scaderea cererilor de  inactivitate la raport si de FW pe baza ne indepliniri raportului!

Link to comment
Share on other sites

Nick: iTzRazvan.HealHack
Rank: SF Shift Supervisor (5)
Propunere: Propun ca fiecare R5+ sa fie nevoit sa dea un test asemanator cu cel al Testerilor pentru R4, asta pentru a putea deveni un responsabil de BlackList. Desigur, asta doar daca doreste, acest test fiind optional (asta fara sa ii bagam in calcul pe actualii responsabili de BlackList, ei stiu cum functioneaza treaba).

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: Cu timpul, apar noi responsabili de BlackList, iar acestia nu ofera sanctiunile corecte intotdeauna, sau, nu le ofera deloc, asa ca, acest test ii poate ajuta in a-si incepe cariera ca responsabil de BlackList, cu niste cunostinte mult mai multe fata de cei care nu ar fi dat acest test.

Link to comment
Share on other sites

Nick: Fabian.shunK

Rank: 2

Propunere: Fare 1$ si la colegii din SF Taxi. Nu înteleg de ce nu se pune, vrem un punct la raport, nu il doare să dea 6-7$ pentru călătorie între 2 orașe, in plus e o comandă, în realitate dacă cineva sună un taxi, trebuie să îl duci, indiferent că e mihăiță boss sau președintele Ungariei. În plus, am fi mai motivați să răspundem și la colegi. SF Taxi este cea mai activă facțiune de Taxi din câte am văzut eu. Service-urile date de la colegi nu sunt acceptate.

Cu ce crezi că va ajuta această propunere facțiunea?: Ajută cu 1 punct la raport. 

 
Link to comment
Share on other sites

  • WRC changed the title to 🚖San Fierro Taxi - Sugestii / Suggestions📩

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.