Jump to content
Sign in to follow this  
RW Dudue

Greşeli gramaticale frecvente

Recommended Posts

fEd3CTS.png

 

 

Am facut acest topic pentru ca actualii si viitorii reporteri, cat si membrii comunitatii sa scrie mai corect gramatical.
In acest topic o sa pun diferite cuvinte scrise corect, cand se foloseste cratima si anumite "duele" de cuvinte.

In primul rand, pentru a pune "-", trebuie ca ultima litera din "scrisul" cuvantului sa nu coincida cu ultima litera din pronuntia cuvantului. Prin asta, ma refer la faptul ca trebuie sa stiti sa pronuntati in engleza. Greseli frecvente, observate de mine in timpul petrecut in factiune, o sa le corectez eu in acest moment.

Cuvant - Pronuntie - Literele coincid / nu coincid - Rezultat, articulat

News - Niuz - "s" nu coincide cu "z" - News-ul / News-urile etc.
Live - Laiv - "e" nu coincide cu "v" - Live-ul / Live-urile etc.
Chat - Chat - "t" coincide cu "t" - Chatul / Chaturile etc.
Event - Event - "t" coincide cu "t" - Eventul / Eventurile etc.
Wanted - Uanted - "d" coincide cu "d" - Wantedul / Wantedurile etc.
Headquarter - Hedcuarter - "r" coincide cu "r" - Headquarterul / Headquarterurile etc.
Gang - Gheng - "g" coincide cu "g" - Gangul / Gangurile etc.
*Orice fel de masina se scrie legat, fara cratima.

In al doilea rand, am observat ca nu stiti sa scrieti anumite cuvinte, probabil din cauza confuziei. Mai jos o sa scriu cateva cuvinte scrise corect, gresite de multi reporteri.

Cuvant gresit - Cuvant corect

Deasemenea - De asemenea (doua cuvinte diferite)
alcol - alcool (un cuvant)
aceasi - aceeasi (un cuvant). Regula valabila si pentru acelasi, aceeasi.
a creea - a crea (doua cuvinte, verb la infinitiv).

Mai departe o sa scriu cateva "duele" intre cuvinte, o sa pun o intrebare, dupa care o sa va explic cum este corect si de ce.

#Cand se scrie a fi, fii si fiii?
Ei bine, trebuie sa stiti modurile verbelor.
Fii - fii nu este substantiv, asa cum multi cred, este tot verb. Acesta se foloseste doar la modurile conjunctiv prezent afirmativ / negativ si imperativ afirmativ.
*Vreau sa fii aratos. Nu vreau sa fii aratos.
*Fii obraznic!
A fi - a fi este un verb la infinitiv, care se foloseste la toate timpurile, afara de conjunctiv prezent afirmativ / negativ si imperativ afirmativ. Celelalte timpuri sunt: conditional optativ prezent / perfect, viitor (toate formele), conjunctiv perfect si imperativ negativ.
Fiii - fiii este un substantiv la plural, ce provine de la cuvantul "fiu".
*Tatal a plecat cu fiii sai la mare.

#Cand se scrie ati si a-ti?
Ei bine, trebuie sa stiti pronumele, in mare parte.
Ati - este un cuvant oarecare, ce ajuta la formarea perfectului compus. Este folosit doar pentru plural.
*Ati jucat fotbal in curte.
*Voi ati venit de la scoala.
A-ti - "ti" este un pronume (tie - iti - ti), ce se foloseste la persoana a II-a, doar la singular. "A" formeaza infinitivul verbului ce urmeaza sa fie dupa pronumele "ti".
*Am venit pentru a-ti darui cartile.
*A-ti rupe mana nu e bine.

#Cand se scrie cu un "i" si cu "ii"?
Acest lucru se aplica substantivelor, exemple de substantive: caini / cainii, membrii / membri, boi / boii etc.
Pentru a scrie cu un singur "i", nu trebuie sa se stie identitatea substantivului.
*Mamaia are 2 caini.
*The Tsar Bratva dispune de 5 membri.
*El are 10 boi.
Pentru a scrie cu "ii", trebuie sa se stie identitatea substantivului in cauza.
*Cainii din gradina se joaca.
*Membrii gangului The Tsar Bratva au castigat un turf.
*Boii din grajd isi asteapta stapanul.

#Cand se scrie va si v-a?
Aici este putin mai greu de inteles, trebuie sa stiti pronumele / modurile si timpurile verbului.
Va - ajuta la conjucarea verbului la viitor.
*El va merge la mare.
*Va manca ciocolata.
V-a - "v" este forma neaccentuata a pronumelui voua, iar a este parte ce ajuta la formarea perfectului compus.
*V-a adus cartile noi.
*El v-a invatat multa biologie.
 

 

 

 

*Topic scris in proportie de 100% pe RPG2 de catre Dudue.
*Topic creat dupa ideea lui Krysty, Aylin si [F4L]emptY_mdY de pe RPG1.
*Intrebari pot pune si membrii News Reporter / membrii comunitatii.

Edited by PCR EvolutioN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am observat la mai multi dintre voi greseli gramaticale, asa ca am decis sa redeschid acest topic pentru o perioada nedeterminata de timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.