Jump to content

Cum sa te protejezi de gripa porcina


qazdawn
 Share

Recommended Posts

Gripa Porcina (Gripa AH1N1)

 

Ce este?

Gripa porcina este o boala respiratorie infectioasa.

 

Cum se transmite?

Se transmite pe calea aerului de la om la om.

 

Care sunt simptomele?

Febra 37,5 - 38 de grade,tuse,secretii nazale apoase,dureri musculare si de cap,stare de oboseala

 

Cum sa eviti.

-Evita contactul fizic cu alte persoane.

-Poarta masca de protectie.

-Evita cat de mult posibil persoanele ce vin din strainatate,minim 7 zile.

 

Daca aveti intrebari,postati aici!

 

Nu faceti off-topic,spam si nu folositi un limbaj vulgar

Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea cred in gripa asta..doamne nu as purta masca aia pe fata nici daca m-ai bate..

 

Au deschis subiectul asta cu gripa lor ca sa isi vanda vaccinurile alea..

 

Asta e ca un fel de raceala frate.. :-J

Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea cred in gripa asta..doamne nu as purta masca aia pe fata nici daca m-ai bate..

 

Au deschis subiectul asta cu gripa lor ca sa isi vanda vaccinurile alea..

 

Asta e ca un fel de raceala frate.. :-J

 

Nu este nicio gluma,nicio raceala.

Chestia asta este serioasa.Tu nu ai auzit cati oameni au murit pana acum?

Nici eu nu port masca,e total aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Nu este nicio gluma,nicio raceala.

Chestia asta este serioasa.Tu nu ai auzit cati oameni au murit pana acum?

Nici eu nu port masca,e total aiurea.

 

Eu sa fiu sincer am auzit ca aceasta "gripa" sau "virus" a fost inventat de americani sa se reduca din populatie si vaccinul antigripal pentru gripa porcina este letal si poti muri de la el ... cu gripa aviara cum a fost ? la anu` apare gripa sobolanilor =)) .

Link to comment
Share on other sites

Apropo de gripa asta , sa va zic ce s`a intamplat la mine la liceu.

Ieri , pe la ora unu , s-au pus cateva afise in care scria ca de astezi pana martia viitoare (1 saptamana) , se vor suspenda orele .. era si o ceva semnatura , stampile false.

Astazi se cauta prin liceu cu politia faptasul acestei idei geniale' .=)) .Ne`a pus pe fiecare sa scriem pe foaie ce stim despre acel afis.

Faptasul nu se stie .. da oricum a fost tare faza .. se vezi ce am sarit de bucurie cand am citit prima data, nestind ca e o gluma.

Si chiar nu e de glumit cu treaba asta .

Link to comment
Share on other sites

Sa ne spalam cat mai des pe maini...si sa evitam persoanele care tusesc etc :)

eu era sa am gripa porcina am avut toate alea dar nu imi curgea nasul...daca imi curgea nasul ma interna :)

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca gripa porcina este o raceala:| care se transminte si nu este chiara asa de PERICULOASA! cum zice la TV!! o sa murim cu totiiiiii mai bine ne sinucidem :|..:-@ .. este periculoasa pt bosorogii de 180 de ani .. care mai au 2 zile de trait.. nu pt cei tineri cu un sistem imunitar bun;).. asa ca nu va mai bagati capetele prin bluza etc prin tramvaie :-@ .. doar sa va feriti de cei care va tusesc in fata ( daca mai a veti timp =)) )

Link to comment
Share on other sites

Ma sincer nush ce sa zik....adik yo in fiecare zi fak acelasi lucru... ma scol ma spal(pe maini :D)... ma duk sa manank ma spal.... ma culc ma spal.... etc.. .adik Lucruri normale pe care le face un om.... :)....

Link to comment
Share on other sites

Poi cine stie ce raceala au avut si au fost oameni cu boli cronice si nu e de vina "gripa porcina", se poate manifesta ca o raceala, cine stie cati nu am fost? De exemplu eu, am fost racit in perioada aia, nu am facut nici un vacin, si io'te-ma ca nu am nimica :))
Link to comment
Share on other sites

Daca mergeti sa va faceti vaccin, sa nu mergeti cand sunteti raciti! Exista reactii adverse.

Exista aceasta gripa, dar parerea mea este ca a fost dat drumul unui virus in aer intentionat de americani, apoi au creeat un antidot. Cativa oameni ar fi murit, restul populatiei fiind speriata, si-au facut vaccinul antigripal.Deci aceasta chestie este "aranjata" de guvernul american pentru a creste bugetul tarii, pentru ca banii de pe antidot ajung la Ministerul Sanatatii, respectiv la Guvern.

Link to comment
Share on other sites

eu nu fac vaccinul defapt daca stau sa ma gandesc nici nu am voie sa fac :)) am 14 ani au voie sa faca doar cei de la 16 ani in sus si nu prea cred in virusul asta :-J de ce multi au declarat ca pe certificatul de deces nu apare ca e mort din cauza A(H1N1) si apare ca a murit din insuficienta respiratorie sau alte chestii...chiat in cazul lui Toni Tecuceanu s-a intamplat asa

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.