Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

[Portofoliu] Fiveo


Fiveo
 Share

Recommended Posts

Super, nu ma pricep la Photoshop sau la alte programe de editare a fotografiilor, dar ce vad aici ii place ochiului meu. Felicitari, nu ai primit functia de Designer degeaba!

Link to comment
Share on other sites

Salutare prieteni, imi cer scuze pentru ca nu am sanctionat ultimul replay pentru +1 si ca nu am activat atat de mult cat obisnuiam in sectiunea de cereri. Tin sa precizez ca am avut ceva probleme, iar pe langa asta am fost prins cu un proiect personal. Sa explic putin despre ce este vorba. La Cluj-Napoca va avea loc un eveniment de concerte stand-up si alte chestii de genul, nu intr-o singura zi ci in mai multe, un fel de festival dar pe o perioada mai lunga. Am fost contactat de ei pentru un logo si materiale de facebook. Zi si facut, am inceput sa fac cateva idei, dupa cum prezint si in imaginea de mai jos (am lasat acolo si feedback-urile organizatorilor, poate reusiti sa cititi ce idei tampite au):

 

PLJ9JlY.jpg

Mai departe, in urmatoarea faza am incercat sa dezvolta varianta care mi s-a parut mie cea mai ok si cea mai frumoasa (adica prima varianta din stanga sus) - o greseala.

 

Kze6LaK.jpg

In cele din urma dupa mai multe tentative de a convinge si alte chestii m-am dat batut, iar varianta pe care au ales-o a fost urmatoare.

 

8J6rrM6.jpg

 

De aici am inceput sa fac cover si profile, ideea a fost ca organizatorii aveau nevoie de promovare si imaginea/logoul sa fie foarte vizibil si de pe mobil. M-am gandit in felul urmator, galbe... culoare care atrage indiferent de ce priviri si am centrat logoul ca sa se vada foarte bine pe mobil. Am ajuns la urmatorul produs. Inca sunt in tratative, deci nu e tocmai finalizat proiectul, dar daca este cazul am sa va tin la curent.

 

DH1YjTJ.jpg

 

Ei bine, dar asta e scuza mea pentru micuta mea inactivitate, stiu despre fonturi si drepturi de autor, nu e nevoie sa ma trageti de par si de urechi, oricum organizatorii in momentul de fata nu au de gand sa inregistreze logoul la OSIM deci stau linistit pentur moment, daca o sa vrea sa faca si asta o sa gandesc putin diferit logoul. Sper ca va place mica mea povestioare, poate mai mult decat logoul in sine, dar astea sunt gusturile clientului. (am optat pentru un logo mai ciudat, preferam sa fie textul acela cu FUN in forma de becuri, cum se obisnuieste la stand-up, dar nu a fost sa fie. Pot si mai mult de atat).

Link to comment
Share on other sites

Topic closed. Nu am timp sa ma ocup, o sa-l redeschid cand o sa revin cu creatii noi.


Va multumesc.


________________________________________________________



Topic redeschis (19.02.2017)



al0MzNW.jpg7z8Nyqr.jpg5k8gIRU.jpgOKew9Lg.jpg


I9eF4BH.jpg6zOoeDp.jpghHTzlNx.jpge59lAZa.jpg


PvYGDCD.jpg5NnAr5a.jpgvZPjaeI.jpgkF7Xw1F.jpg



8Q65PvK.jpg



odZOW9N.jpg


6RRzQcj.jpg


O9R65hs.jpg


mnwovZ5.jpg


JSyxGu3.jpg


sckHAkP.jpg


Jyw7iRP.jpg


6URDxtb.jpg



xnYJylI.png


Edited by Fiveo
Link to comment
Share on other sites

Am revenit cu o noua postare, de aceasta data ceva "gratis", pentru ca gratis e cel mai frumos cuvant din lume. M-a rugat un prieten sa-l ajut cu un header/logo ceva pentru blog. Ca sa folosesc cuvinte lui "fa-mi si mie ceva sa umplu golul ala de acolo". E si el la inceput, gasiti aici un link spre blogul lui (http://sadvoice.com/) momentan nu are foarte multe postari (sa fiu exact, are doar 1), dar pe viitor o sa posteze mai multe. Nu stiu pe cati dintre voi va intereseaza insa am zis sa precizez si cateva lucruri despre blogul acestuia. Am scos la capat logoul acesta, am incercat sa intristez putin "A"ul din cuvantul "SAD", nu stiu cat de mult mi-a reusit, ideea e ca in ansamblul final i-a placut. Va las aici si fonturile folosite, pentru ca pana la urma e free: "SadVoice" - Big Noodle Titling // "A place to waste away for those who are lost, by those who can't find their way." - Coolvetica:

v8j8DCj.jpg

In continuare am fost nevoit sa ii fac si un background pentru header, nu stiu de ce, dar ma rog.. asa e tema de wordpress. Am inceput de la imaginea aceasta (http://i.imgur.com/nACUdqs.jpg), care bineinteles, am luat-o de pe google si am inceput sa fac editari pe stock-ul respectiv. Am adaugat cateva brush-uri albe si le-am scazut din opacitate, apoi m-am jucat putin cu setarile de la "Brightness/Contrast", un gradient alb-negru pe overlay cu opacitate scazuta, m-am jucat putin cu luminile dintr-un "Curves" pe luminosity, am mai adaugat un exposure, iar in incheiere un solid black pe "multiply" cu opacitatea scazuta. Asa am ajuns la produsul urmator:

fOUvTB3.jpg

Produsul final este acesta (http://i.imgur.com/AWlD4A5.jpg), dar il gasiti si pe blog, daca doriti sa-l vedeti in "actiune" - http://sadvoice.com/

Cam atat despre sadvoice, aaa, da, am uitat sa postez si cover-ul de facebook. Uite aici.

GCPYGKd.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu, ce ai facut tu este FOARTE simplu. Despre tema de pe site-ul pe care l-ai lasat mai sus, cateva modificari ar merge:

  • Sus in dreapta, unde este acel '+', face mai intai sa le scoata. Este mai bine daca-l foloseste ca meniu (home, about us) si scoate bara de navigatie.
  • In footer, problema este evidenta: facebook pe o parte si 'contact us' pe cealalta. Sa se decida ce vrea sa faca ... ori scoate, ori nu.
  • Culorile de la meniu, este mai bine daca la opacitatea care este deja, sa adauge doar 10-20 de opacitate, atat. Fara acel gri, is ugly.
  • Oricum, faza cu bara de sus, unde este acel '+' l-as scoate defitiniv.
  • Logo-ul, la text-ul secundar sunt prea aproape una cu alta.

 

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu, ce ai facut tu este FOARTE simplu. Despre tema de pe site-ul pe care l-ai lasat mai sus, cateva modificari ar merge:

  • Sus in dreapta, unde este acel '+', face mai intai sa le scoata. Este mai bine daca-l foloseste ca meniu (home, about us) si scoate bara de navigatie.
  • In footer, problema este evidenta: facebook pe o parte si 'contact us' pe cealalta. Sa se decida ce vrea sa faca ... ori scoate, ori nu.
  • Culorile de la meniu, este mai bine daca la opacitatea care este deja, sa adauge doar 10-20 de opacitate, atat. Fara acel gri, is ugly.
  • Oricum, faza cu bara de sus, unde este acel '+' l-as scoate defitiniv.
  • Logo-ul, la text-ul secundar sunt prea aproape una cu alta.

Stiu ca e foarte simplu, e treaba facuta in 10-15 minute, e la fel cum as face un avatar. Nu a fost inspre interesul meu sa fac ceva foarte complex deoarece nu este un proiect foarte mare. Mi-a placut in schimb integrarea textului pe imagine. Cat despre modificari o sa-i propun, oricum de treaba cu "+" i-am zis deja si a zis ca vede el ce face acolo.

LE: Nu mi se pare ca distanta dintre texte ar fi prea mica.

Edited by Fiveo
Link to comment
Share on other sites

GrzI3LT.jpg

 

-- Stăi atent atunci când folosești brush-ul. Mai ales pe stock-ul respectiv, mai intâi ii aplici bluru' sau ce vrei tu ca să-l diferi față de original, după ii aplici brushu'. Tot odată, nu fi „violent” cu brushu' pe stock. Aplică câte puțin-puțin, nu așa mult (aici depinde și de stock).

Link to comment
Share on other sites

  • Andrada locked this topic
  • Ozen unlocked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.