Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Ajutor pentru achiziţionarea telefoanelor mobile


Mr.Robot
 Share

Recommended Posts

Buna Ziua

As vrea si eu o parere .

 

Sa imi iau HTC ONE la 2.100 lei sau un Samsung galaxy tab 2 10'' la 1.400 lei ?

 

Nu prea poți compara un smartphone cu o tabletă.

Spune-mi, la ce ți-ar trebui un device ?

Link to comment
Share on other sites

@

 

 

Care este mai bun.

 

Bănuiesc că te referi la performanţă. Samsung Galaxy S4 și iPhone 5 sunt doua telefoane foarte asemănătoare când vine vorba de performanţă, marea deosebire între cele doua este că au sisteme de operare diferite. Acum depinde de tine ce preferi, IOS sau Android.

Personal nu am avut nicio tangenţă cu produsele Apple, dar am auzit lucruri foarte bune despre produsele lor, despre smartphone-urile Samsung pot spune că sunt extrem de mulţumit de acestea. Eu deţin sun Galaxy S2 de aproximativ 1 an și nu am avut nicio problemă cu acesta. Poze clare, jocurile merg fară pic de lag, viteza de internet este bună, este rezistent ( l-am scăpat de 3-4 ori pe faţă și nu a păţit nimic).

 

Îti las mai jos doua link-uri unde poti compara performanţă celor doua smartphone-uri si îti recomand să urmărești niște review-uri pe Youtube.

 

Samsung Galaxy S4 / iPhone 5

 

Ești liber să postezi în acest topic dacă mai ai orice fel de problemă / nelămurire.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Detin un buget de 3000 lei si as dori un smartphone care sa aibe 4 difuzoare sau sa se aude muzica tare.

Nu gasesc nimic pe placul meu.

Poate ma ajutati voi.

 

Din pacate nu sunt specializat pe astfel de genuri de telefoane, insa eu personal ti-as recomanda device-ul One de la HTC datorita tehnologiei BoomSound, pe langa faptul ca este un telefon high-end.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Ce parere aveti despre huawei g510 sau despre sony xperia l .

 

Comparand cele doua telefoane putem constata faptul ca produsul Sony este net superior, camera de 8 megapixeli, placa video Adreno 305 sunt caracteristici care propulseaza device-ul sony cu mult peste telefonul celor de la Huawei. Memoria interna este de 8GB, de doua ori mai mare cat a produsului Huawei. Procesorul lui Huawei G510 ruleaza la 1,2 ghz, un pic mai mult decat cel al produsului Sony insa trebuie mentionat faptul ca tipul procesorului este A5, ceea ce-l trage un pic in jos. Balanta se inclina categoric spre SONY XPERIA L.

Link to comment
Share on other sites

M-am reintors pentru cateva pareri. Peste maxim 2 saptamani ma voi duce sa imi caut un telefon. Am gasit cateva modele pe placul meu dar sunt foaaaaarte indecis deoarece unele ruleaza Android si unele WP8. Androidul este foarte popular si are mai multe aplicatii in market decat WP8, insa windows phone este muuult mai fluent decat un android, nu are crash-uri sau alte chestii. Daca as putea, as alege si windows phone si android :)). Toti prietenii mei au Android si m-am obisnuit cu aceasta interfata, iar cand am fost in magazinul Orange si am testat un telefon cu Windows Phone 8 mi-a placut foarte mult felul in care se misca, cum se vede...

  • As dori mai multe pareri pro/contra trecerii pe windows phone in locul androidului.

Telefonul il voi lua din magazinul orange deoarece voi prelungi abonamentul parintilor mei (Delfin 7), voi da un telefon vechi pentru o reducere de 10 euro si mai am niste puncte thank you in valoare de 10 euro. Mai jos aveti o lista cu telefoanele pentru care optez si pretul final la care le pot lua:

  1. HTC 8S - windows phone 8 - in jur de 750 de lei
  2. Nokia Lumia 625 - windows phone 8 - 713 lei
  3. Nokia Lumia 520 - windows phone 8 - in jur de 300-350 de lei
  4. HTC Desire X - android - 589 lei
  5. Samsung Galaxy S2 Plus - android - 766 de lei

Stiti cum se zice: mult, bun si ieftin. Cam asta caut eu. Precizez ca telefonul va fi folosit foarte mult pe partea de social (unde windows phone 8 este foarte bun): sms, facebook, etc. Pe langa asta: poze si jocuri foarte mici care nu necesita multe cerinte.

Link to comment
Share on other sites

Stiti cum se zice: mult, bun si ieftin.

 

Din pacate nu exista asa ceva, in mod oficial.

 

Precizez ca telefonul va fi folosit foarte mult pe partea de social (unde windows phone 8 este foarte bun): sms, facebook, etc. Pe langa asta: poze si jocuri foarte mici care nu necesita multe cerinte.

 

Cred ca ti-ai oferit raspunsul singur.

Nu te-as sfatui sa alegi SGS2+, adica cel putin mie, imi displace complet carcasa acestuia, esti designer, ai simtul frumusetii, ar trebui sa stii asta. Ai zis ca vrei un social-phone si nu pentru gaming, WP este alegerea ideala.

Eu, personal, ti-as recomanda produsul celor de la HTC, pe langa faptul ca are un design rar, dar extrem de atragator, as putea sa spun ca nu o duce rau nici pe partea de hardware, procesorul dual-core si placa video adreno, varianta 305, sunt cu sigurante motive bune pentru a alege acest telefon.

 

Este doar parerea mea, sunt banii tai, TU decizi!

Link to comment
Share on other sites

Incerc sa gasesc de o saptamana si ceva un smartphone bun, Dual SIM activ; gasesc pe internet, dar nicaieri in magazine.

Bugetul este de 1.800-2.200 lei, dar doresc o parere despre un telefon pe care il pot achizitiona dintr-un magazin.

 

Astept quote/mention, va rog.

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

un telefon pe care il pot achizitiona dintr-un magazin.

 

Eu ti-as recomanda intai sa te duci la magazinele din zona ta, sa te interesezi despre ele, iar apoi sa ne zici aici la care te-ai gandit.

Nu putem stii ce telefoane sunt in magazinele de acolo.

Link to comment
Share on other sites

Buna seara! Am un buget de 550 lei pentru achizitionarea unui telefon. O sa-l folosesc pentru vorbit, sms, net, cateva jocuri si aplicatii utile, dar nu pretentioase, poate si gps extrem de rar, un pic camera foto. Ce am gasit eu in bugetul asta: Samsung Galaxy Trend Lite (http://www.emag.ro/telefon-mobil-samsung-s7390-galaxy-trend-black-s7390-galaxy-trend-lite-black/pd/D5K3JBBBM/) sau LG Optimus L5 II (http://www.gsmarena.com/lg_optimus_l5_ii_e460-5293.php). Din ce am vazut LG-ul e putin peste Samsung la specificatii, insa nu stiu cum sta LG-ul la calitate, fiabilitate, durata de viata fata de Samsung sau care dintre ele creeaza cele mai mari probleme.. Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Buna seara! Am un buget de 550 lei pentru achizitionarea unui telefon. O sa-l folosesc pentru vorbit, sms, net, cateva jocuri si aplicatii utile, dar nu pretentioase, poate si gps extrem de rar, un pic camera foto. Ce am gasit eu in bugetul asta: Samsung Galaxy Trend Lite (http://www.emag.ro/t...k/pd/D5K3JBBBM/) sau LG Optimus L5 II (http://www.gsmarena....i_e460-5293.php). Din ce am vazut LG-ul e putin peste Samsung la specificatii, insa nu stiu cum sta LG-ul la calitate, fiabilitate, durata de viata fata de Samsung sau care dintre ele creeaza cele mai mari probleme.. Multumesc anticipat!

 

Emagul nu furnizeaza intotdeauna telefoanele la cele mai bune preturi, uite aici, la pc garage, care este o firma extrem de serioasa - http://www.pcgarage.ro/smartphone/samsung/s7390-galaxy-trend-lite-black/.

Telefonul este numai bun pentru ceea ce doresti tu.

 

Nici LG-ul nu este de neglijat datorita camerei care are cu 2mpx in plus, conteaza destul de mult la acest nivel. Nu are rost sa mai luam in calcul calitatea, LG s-a redresat si acum pot sa spun cu constiinta impacata ca creeaza telefoane de calitate, nu toate, dar majoritatea. Spune-ne ce-ai ales sau la ce concluzie ai ajuns. Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de niste pareri. Doresc sa imi achizitionez un telefon , am buget maim 3000 de lei , si nu ma pot hotara dintr-un iphone 4s sau htc ONE. Astept paririle voastre.Prefer sa fie cat de cat bun pentru gaming, muzica si in special filme.

Link to comment
Share on other sites

@@pixeldix

 

 

 

 

Mai bine îți cumperi un laptop.

 

 

Eu îți recomand HTC One. De ce? Pentru ca îi este superior lui iPhone 4S la performanță ("gaming, muzica si in special filme").

Am leptop , iti multumesc pentru sugestie.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de niste pareri. Doresc sa imi achizitionez un telefon , am buget maim 3000 de lei , si nu ma pot hotara dintr-un iphone 4s sau htc ONE. Astept paririle voastre.Prefer sa fie cat de cat bun pentru gaming, muzica si in special filme.

Pentru gamimg iti recomand HTC-ul, pentru muzica iti recomand HTC-ul, si mai ales pentru filme iti recomand HTC-ul.

Dece?

Pentru ca este un smarthphone ce merita sa fie cumparat, nu te lua dupa toti, ca Iphone-ul e la moda acum, aia e o rabla de telefon.

Edited by UmanU
Link to comment
Share on other sites

Salut, mi-am analizat bine bugetul si am ajuns in punctul in care trebuie sa aleg intre 3 telefoane: Galaxy S 3 mini, Galaxy S II Plus si Galaxy Grand. Intrebarea mea este: Care ar fi cea mai buna alegere? Luand in calcul si pretul si performantele si durabilitate, tot.

 

Link catre detalii: S3 MINI | S II PLUS | GRAND

Edited by RobertCM
Link to comment
Share on other sites

Salut, mi-am analizat bine bugetul si am ajuns in punctul in care trebuie sa aleg intre 3 telefoane: Galaxy S 3 mini, Galaxy S II Plus si Galaxy Grand. Intrebarea mea este: Care ar fi cea mai buna alegere? Luand in calcul si pretul si performantele si durabilitate, tot.

 

Link catre detalii: S3 MINI | S II PLUS | GRAND

http://www.emag.ro/telefon-mobil-samsung-i9105-galaxy-s-ii-plus-8gb-blue-gray-sami91058gbbg/pd/EXRDNBBBM/?ref=new_home_3_1

Link to comment
Share on other sites

Salutare, avand in vedere ca Mos Craciun se apropie vreau sa-mi fac cadou un telefon nu mai mult de 1200lei, care dintre Samsung Galaxy s2 plus sau Allview x1 soul mini se merita? (s2

sau x1

 

Edited by Ch0sen
Link to comment
Share on other sites

Salutare, avand in vedere ca Mos Craciun se apropie vreau sa-mi fac cadou un telefon nu mai mult de 1200lei, care dintre Samsung Galaxy s2 plus sau Allview x1 soul mini se merita? (s2

sau x1

 

Am avut S2 plus, nu am fost foarte mulțumit de el.

Dacă vrei telefon până în 1200, îți recomand HTC one mini, e mult mai bun decât cele postate de tine și îl găsești la prețul asta pe mercador sau tocmai dacă cauți puțin, nou cu garanție etc.

Link to comment
Share on other sites

  • Madalin changed the title to Ajutor pentru achiziţionarea telefoanelor mobile

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.