Jump to content

Ajutor pentru achiziţionarea telefoanelor mobile


Mr.Robot
 Share

Recommended Posts

5Tmow19.png

 

 

● REGULAMENT POSTARE CERERE

  • Cererea trebuie să includă toate detaliile necesare unui răspuns adecvat (buget, specificaţii etc).
  • Asiguraţi-vă că sunteţi on topic şi civilizaţi cu fiecare răspuns la recomandările primite. Sancţiunile vor fi identice cu cele de mai jos.

 

● REGULAMENT POSTARE RĂSPUNS

  • Limbajul vulgar, atitudinea sfidătoare şi orice răspunsuri în bătaie de joc vor fi sancţionate cu avertisment verbalavertisment sau chiar warning points, în funcţie de gravitatea faptei.
  • Cei care răspund sunt obligaţi să se asigure că nu a mai fost postat un răspuns identic. Încălcarea regulii duce la primirea unui avertisment.
  • Posturile off topic/pentru +1 (ex.: "şi eu sunt curios", "interesant") vor fi sancţionate cu avertisment verbalPostările vor fi apreciate prin ducerea cursorului peste butonul cu reacţii din colţul din dreapta-jos al postării, care arată astfel: aX9twVJ.png.

 

Nu uitaţi că repetarea abaterilor va duce la sancţiuni mai grave.

Edited by BIS aka OldNab
Actualizare / Update
Link to comment
Share on other sites

Am și eu nevoie de niște păreri de la persoane care au/au avut Iphone. Deci, momentan am un Samsung Galaxy s2 plus, l-am cumpărat nou, la liber acum câteva luni. E foarte bun, sunt destul de mulțumit de el. De câtva timp mi s-a pus pata pe Iphone 4, îmi place foarte mult cum arată, vroiam Iphone 5, dar e puțin cam lunguieț și nu-mi place așa mult. Vreau să îmi spună cineva niște păreri despre Iphone 4, sau 4 S. Nu am mai avut până acum Iphone și nu știu prea multe despre felul cum lucrează, sau ce rezistență are la căzături banale, când îl scapi din mână pentru că mi se întâmplă destul de des. Dacă cineva a avut Samsung galaxy S2 plus și Iphone 4, să spună de care a fost mai mulțumit și de ce vă rog.

 

Aștept quote.

Link to comment
Share on other sites

Am și eu nevoie de niște păreri de la persoane care au/au avut Iphone. Deci, momentan am un Samsung Galaxy s2 plus, l-am cumpărat nou, la liber acum câteva luni. E foarte bun, sunt destul de mulțumit de el. De câtva timp mi s-a pus pata pe Iphone 4, îmi place foarte mult cum arată, vroiam Iphone 5, dar e puțin cam lunguieț și nu-mi place așa mult. Vreau să îmi spună cineva niște păreri despre Iphone 4, sau 4 S. Nu am mai avut până acum Iphone și nu știu prea multe despre felul cum lucrează, sau ce rezistență are la căzături banale, când îl scapi din mână pentru că mi se întâmplă destul de des. Dacă cineva a avut Samsung galaxy S2 plus și Iphone 4, să spună de care a fost mai mulțumit și de ce vă rog.

 

Aștept quote.

Poftim aici:http://geekaphone.com/compare/Samsung-Galaxy-S-II-Plus-vs-Apple-iPhone-4S

Sper ca iti va fi de folos. Din ceea ce este prezentat aici, mai bun este telefonul tau decat iPhone 4S.

Link to comment
Share on other sites

Am și eu nevoie de niște păreri de la persoane care au/au avut Iphone. Deci, momentan am un Samsung Galaxy s2 plus, l-am cumpărat nou, la liber acum câteva luni. E foarte bun, sunt destul de mulțumit de el. De câtva timp mi s-a pus pata pe Iphone 4, îmi place foarte mult cum arată, vroiam Iphone 5, dar e puțin cam lunguieț și nu-mi place așa mult. Vreau să îmi spună cineva niște păreri despre Iphone 4, sau 4 S. Nu am mai avut până acum Iphone și nu știu prea multe despre felul cum lucrează, sau ce rezistență are la căzături banale, când îl scapi din mână pentru că mi se întâmplă destul de des. Dacă cineva a avut Samsung galaxy S2 plus și Iphone 4, să spună de care a fost mai mulțumit și de ce vă rog.

 

Aștept quote.

 

Salut.

Ai anumite avantaje şi dezavantaje la ambele modele dar acestea diferă în funcţie de preferinţe. Calitatea materialelor din care este produs iphone-ul este net superioară faţă de plasticul de pe SGS2+. Însă un dezavantaj al produselor apple este întreţinerea, doreşti un alt ringtone decât cel default ? Plăteşti. Doreşti un joc bun ? Plăteşti. Asta în cazul în care nu îţi modezi telefonul, nu este recomandat. Sistemul de operare de pe iphone este foarte bine realizat şi funcţionează incredibil de fluent. Este destul de rezistent la căzături dar depinde de poziţia în care cade.

 

Acum e cazul să mai laud un pic şi produsul Android, poţi foarte uşor să faci rost de jocuri care în mod normal ar trebui cumpărate. Un alt + este multitudinea de custom roms cu ajutorul cărora îţi poţi personaliza telefonul.

 

Spune-ne şi concluzia la care ai ajuns sau dacă ai alte întrebări, feel free to ask.

Link to comment
Share on other sites

Merita sa-mi iau un Huawei Ascend G510?

 

Salut GaJ.

Depinde cât eşti dispus să oferi pe el.

Telefonul are o serie de plusuri dar şi minusuri. Unul din cele mai mari avantaje ale acestui model este capabilitatea de a suporta 2 cartele sim şi procesorul cortex dual core care îţi permite să rulezi aproape toate jocurile de pe market fără să îţi sacadeze. Placa video nu este "big deal" dar suportă ce suportă. Memoria RAM de doar 512 mb mi se pare mult prea puţină pentru un telefon lansat în luna aprilie a acestui an. Camera aş putea să spun că e ok pentru preţul telefonului. Din câte am observat are Jelly Bean ceea ce este foarte bine.

 

Până la urmă, telefonul este ok dar repet, depinde cât oferi pe el. În cazul în care ai şi alte întrebări, nu te reţine nimeni.

Link to comment
Share on other sites

@@Jakab, Merita sa cumpar acest telefon? Poate imi recomanzi altceva.

 

Salut ASKK.

De luat în calcul ar fi şi această ofertă (http://www.okazii.ro...lul--a130425812), bănuiesc că doreşti Iphone 5, nu are rost să îţi vorbesc despre ce poate acest telefon, cam tot. Cel de pe okazii are doar 16GB şi în plus nu ştiu cât de serios este proprietarul, un telefon la mâna a doua e bine de văzut în realitate şi ar fi ok să îi faci anumite teste dacă te lasă proprietarul.

 

Oferta de pe facebook este într-adevăr bună în cazul în care telefonul este dotat full şi este în stare excepţională. Ţii neapărat la iphone 5 ?

 

Tin neaparat la un iPhone, daca ai alte modele de telefoane care ti se par bune te rog sa le psotezi aici.

Edited by ASKK1
Link to comment
Share on other sites

@,

Eu mai de graba iti recomand Samsung Galaxy S3 sau S4. Mie personal mi se pare mult mai bun fata de iPhone din mai multe puncte de vedere.

Link to comment
Share on other sites

Poftim aici:http://geekaphone.co...Apple-iPhone-4S

Sper ca iti va fi de folos. Din ceea ce este prezentat aici, mai bun este telefonul tau decat iPhone 4S.

Salut.

Ai anumite avantaje şi dezavantaje la ambele modele dar acestea diferă în funcţie de preferinţe. Calitatea materialelor din care este produs iphone-ul este net superioară faţă de plasticul de pe SGS2+. Însă un dezavantaj al produselor apple este întreţinerea, doreşti un alt ringtone decât cel default ? Plăteşti. Doreşti un joc bun ? Plăteşti. Asta în cazul în care nu îţi modezi telefonul, nu este recomandat. Sistemul de operare de pe iphone este foarte bine realizat şi funcţionează incredibil de fluent. Este destul de rezistent la căzături dar depinde de poziţia în care cade.

 

Acum e cazul să mai laud un pic şi produsul Android, poţi foarte uşor să faci rost de jocuri care în mod normal ar trebui cumpărate. Un alt + este multitudinea de custom roms cu ajutorul cărora îţi poţi personaliza telefonul.

 

Spune-ne şi concluzia la care ai ajuns sau dacă ai alte întrebări, feel free to ask.

Mersi pentru răspunsuri, mi-am luat un iPhone 4 in stare foarte bună, neverlocked și ne modat. Merge perfect, sunt foarte mulțumit de el, reacționează mult mai rapid la comenzi față de S2 plus. Referitor la ringtone, am reușit să îmi setez din calculator cu iTools.

Link to comment
Share on other sites

@@Jakab, @@BLaze, @,

 

In principiu, telefonul meu va fi utilizat pentru: trimitere de mesaje, poze, cautari pe internet, cateva jocuri mici gen Hill Climbing, Subway Surfers si ascultat muzica (putin). Bugetul meu este de maxim 6-7 milioane.

Ce telefon mi-ati recomanda dintre:

  1. Orange Nivo https://www.orange.r...ane/orange-nivo (4 milioane jumate)
     
  2. Galaxy S Duos http://www.emag.ro/t.../pd/EX9XKBBBM/(8 milioane, dar mai devreme era la oferta cu 7 mil)

  • Orange Nivo este un best deal pot spune. Dupa parerea mea, raportul calitate-pret este unul foarte bun. Are un procesor dual core si ruleaza pe jelly bean. Camera de 5mp cu auto-focus este inca un punct in plus. O problema la el ar fi bateria care tine putin daca este utilizat intens, dar eu cred ca pentru cateva mesaje pe zi si niste poze nu se consuma asa repede.
  • Am cautat cateva pareri despre Galaxy S Duos si cam toate au fost contra. Acum imi voi lua primul meu telefon cu Android, touch, etc .. si pot spune ca nu prea cunosc bine multe lucruri legate de ele. Pana acum am avut un modest Samsung J700. Am citit ca pe acest samsung nu se pot transfera date de pe telefon pe card deoarece o chestie din soft iti interzice sa faci asta (ceva legat de nu stiu ce memorie reala? scria pe acolo). Un alt dezavantaj este ca acest telefon nu vine cu casti.

Pe mine ma intereseaza un telefon care sa il folosesc pentru cele mentionate mai sus si sa arate bine. Nu sunt un fanatic al telefoanelor sa-i fac n-spe mii de update-uri si alte prostii, deci, daca aveti alte recomandari de telefoane, le astept. Astept quote si despre telefoanele precizate mai sus.

Edited by Alpha287
Link to comment
Share on other sites

@@Jakab, @@BLaze, @,

 

In principiu, telefonul meu va fi utilizat pentru: trimitere de mesaje, poze, cautari pe internet, cateva jocuri mici gen Hill Climbing, Subway Surfers si ascultat muzica (putin). Bugetul meu este de maxim 6-7 milioane.

Ce telefon mi-ati recomanda dintre:

  1. Orange Nivo https://www.orange.r...ane/orange-nivo (4 milioane jumate)
     
  2. Galaxy S Duos http://www.emag.ro/t..../pd/EX9XKBBBM/(8 milioane, dar mai devreme era la oferta cu 7 mil)

  • Orange Nivo este un best deal pot spune. Dupa parerea mea, raportul calitate-pret este unul foarte bun. Are un procesor dual core si ruleaza pe jelly bean. Camera de 5mp cu auto-focus este inca un punct in plus. O problema la el ar fi bateria care tine putin daca este utilizat intens, dar eu cred ca pentru cateva mesaje pe zi si niste poze nu se consuma asa repede.
  • Am cautat cateva pareri despre Galaxy S Duos si cam toate au fost contra. Acum imi voi lua primul meu telefon cu Android, touch, etc .. si pot spune ca nu prea cunosc bine multe lucruri legate de ele. Pana acum am avut un modest Samsung J700. Am citit ca pe acest samsung nu se pot transfera date de pe telefon pe card deoarece o chestie din soft iti interzice sa faci asta (ceva legat de nu stiu ce memorie reala? scria pe acolo). Un alt dezavantaj este ca acest telefon nu vine cu casti.

Pe mine ma intereseaza un telefon care sa il folosesc pentru cele mentionate mai sus si sa arate bine. Nu sunt un fanatic al telefoanelor sa-i fac n-spe mii de update-uri si alte prostii, deci, daca aveti alte recomandari de telefoane, le astept. Astept quote si despre telefoanele precizate mai sus.

Despre S Duos, iti spun ca este foarte bun, mai ales pentru ce vrei tu. Totusi te tine multisor bateria. Nu mi se pare cine stie ce telefon Orange Nivo.

Edited by Blaze
Link to comment
Share on other sites

Despre S Duos, iti spun ca este foarte bun, mai ales pentru ce vrei tu. Totusi te tine multisor bateria. Nu mi se pare cine stie ce telefon Orange Nivo.

Cum ramane cu acele multe comentarii de pe emag care spun:


  1.  
    • Contra: - nu poti muta aplicatiile pe sdcard (o mare problema in opinia mea, deoarece esti limitat la memoria telefonului)
    • Am telefonul de aproape 1 luna si pot sa spun ca o sa-l returnez. Aplicatiile nu se pot instala pe card, deci in concluzie se foloseste card-ul pentru poze si muzica.
       

Pentru ce vreau eu, e bun si un http://www.emag.ro/telefon-mobil-samsung-b5330-galaxy-chat-white-b5330-galaxy-chat-white/pd/E44KKBBBM/ dar are camera de 2 MP. Daca nu avea 2 MP l-as fi luat pe asta pentru ca mereu mi-am dorit un Blackberry dar nu mi-a permis bugetul.

Link to comment
Share on other sites

Cum ramane cu acele multe comentarii de pe emag care spun:

 

Pentru ce vreau eu, e bun si un http://www.emag.ro/t...e/pd/E44KKBBBM/ dar are camera de 2 MP. Daca nu avea 2 MP l-as fi luat pe asta pentru ca mereu mi-am dorit un Blackberry dar nu mi-a permis bugetul.

Multe telefoane au problema asta. De unde stii ca si Orange Nivo nu are aceeasi problema? Totusi ai 1GB la dispozitie de aplicatii. Am un prieten care isi tine aplicatiile in telefon si restul fisierelor pe card. Dimensiunea memoriei maxime a cardului este destul de mare. Nu stiu cat exact, dar stiu ca este mare.

Link to comment
Share on other sites

@@Alpha287,

 

În general, sunt telefoanele care au sistem de operare actualizat și specificații bune și cele care au sistem de operare actualizat dar specificații mai slabe (și mai sunt și cele care n-au nimic).

Acesta este un telefon care face parte din a 2-a categorie. Sistemul de operare actualizat (care nici măcar nu este atât de actualizat, dar pentru anul de proveniență, nah) rezolvă anumite buguri, asigură fluență în funcțiile telefonului, meniu și asa mai departe. Procesorul este 1 GHz single-core care este slăbuț pentru Android (pe un bada OS, firefox OS sau poate chiar și pe WP7 ar fi mers fără mari probleme), cred că ai nevoie de cel puțin un dual-core pentru a juca toate jocurile ...aa și cel puțin un Adreno 225 nu un Adreno 200, dar ai zis că nu ești un gamer, așa că-i ok.

 

De asemenea, un alt minus este faptul că n-ai prea mult spațiu, din cei 4GB memorie internă tu poți să utilizezi doar 1.7GB. Filmarea nu este nici măcar HD iar camera de 5 mp nu se dovedește a fi atât de bună. Dar pentru browsing este perfect, are dual sim, tehnologie activă, ai acolo pe emag detalii, e șmecher din punctul ăsta de vedere.

 

Bun, acum Orange Nivo.

Arată excepțional, are procesor dual-core, deci merg multe jocuri, are Android Jelly Bean care e mai nou decât Ice Cream Sandwich de pe duos și costă mult mai puțin.

Link to comment
Share on other sites

@@Alpha287,

 

 

 

Bun, acum Orange Nivo.

Arată excepțional, are procesor dual-core, deci merg multe jocuri, are Android Jelly Bean care e mai nou decât Ice Cream Sandwich de pe duos și costă mult mai puțin.

Stiu ;;) Cred ca il voi lua pe asta cu o prelungire pe 24 de luni al abonamentului parintilor mei si voi ajunge sa dau undeva la vreo 3 milioane. Sunt curios daca prelungesc doua abonamente platesc si mai putin :))

Voi trece pe cartela si imi voi adauga mb de net. Trebuie sa fac cumva sa imi activez internetul? Citisem undeva ceva de activarea internetului.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ;;) Cred ca il voi lua pe asta cu o prelungire pe 24 de luni al abonamentului parintilor mei si voi ajunge sa dau undeva la vreo 3 milioane. Sunt curios daca prelungesc doua abonamente platesc si mai putin :))

Voi trece pe cartela si imi voi adauga mb de net. Trebuie sa fac cumva sa imi activez internetul? Citisem undeva ceva de activarea internetului.

 

Eu când l-am activat la Cosmote am primit prin SMS niște setări și atât. Te vei descurca.

Să-l folosești cu sănătate.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de niste pareri, vreau sa-mi achizitionez maine, un Iphone 4S, ce spuneti, este bun?

Sa-l iau la abonament sau nu ? Care este diferenta? Are ceva in plus,sau in minus?

Astept niste pareri serioase prin quote!

Multumesc!

Edited by ESU Rowdyz
Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de niste pareri, vreau sa-mi achizitionez maine, un Iphone 4S, ce spuneti, este bun?

Sa-l iau la abonament sau nu ? Care este diferenta? Are ceva in plus,sau in minus?

Astept niste pareri serioase prin quote!

Multumesc!

Dacă îți place sistemul de operare IOS, este bun. Depinde de preferințele față de sistemul de operare.

Dacă îl iei la abonament doar plătești mai puțin telefonul și destul de mult la abonament. Telefonul este la fel.

 

Eu mereu aș prefera Android.

Link to comment
Share on other sites

@,

Dacă ai posibilitatea, cumpără-l la liber, de obicei abonamentele sunt scumpe și nu conțin chiar ceea ce ai tu nevoie.

Iphone 4S este un telefon foarte bun către excelent, sistemul de operare care se mișcă foarte bine și jocurile, de ce? pentru că developerii țin foarte mult la această platformă mai mult decât pe Android, pe android e foarte simplu să piratezi, să downloadezi app-uri premium însă pe ios ai nevoie de jailbreak, care nu se merită.

 

Telefonul este ok din toate punctele de vedere, prețul este cel care îl trage-n jos.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de niste pareri, vreau sa-mi achizitionez maine, un Iphone 4S, ce spuneti, este bun?

Sa-l iau la abonament sau nu ? Care este diferenta? Are ceva in plus,sau in minus?

Astept niste pareri serioase prin quote!

Multumesc!

Nu mi-a placut niciodata iPhone-ul! Mai bine iti cumperi un Samsung Galaxy S3. Mie unul nu-mi place sistemul de operare iOS. Prefer androidul. Telefonul este bun, dar mai bun mi se pare S3-ul.

Link to comment
Share on other sites

Salut. In zilele ce vor urma vreau sa imi achizitionez un telefon. Am un buget limitat, dar am cateva variante:

Nokia 720 Lumia, 620 Lumia sau un Allview P5, P4...Daca aveti si alte sugestii in jurul preturilor acestor telefoane mi-ar fi de ajutor.

 

Sunt atras mai mult de 720 Lumia pentru design, pentru Gorilla Glass. Imi plac telefoanele bine construite, solide, si cred ca asta e. Nu prea sunt incantat de sistemul de operare, are avantaje si dezavantaje...Probabil nu sunt familiarizat cu Windows 8 mobile sau cum se numeste....

 

Imi trebuie un telefon mai mult pentru zona de multimedia, nu business...Ceva pentru tineret totusi...

 

Precizez ca nu vreau neaparat nou, se gasesc destule la consignatii...Dar daca abonamentul imi ofera mai multe avantaje nu spun nu...

Link to comment
Share on other sites

@@RobertCM,

 

Salut Robert, scuză-mă pentru acest răspuns întârziat.

Nokia Lumia 620 stă mai bine la capitolul pixeli decât adversarii săi dar cam atât. Toate cele 3 telefoane conțin aceleași cantități de memorie RAM, deci din acest punct de vedere, nu există diferențe majore. Trebuie să recunosc că procesorul device-ului Nokia Lumia 620 este superior datorită funcției Krait, la cameră Lumia 720 stă mai bine, de asemenea și la camera frontală având 1.3 mp față de camera VGA de la Lumia 620. Cât despre sistemul de operare, eu mă înclin către Android dar sistem de operare windows este extrem de bun, fluent, nu necesită atâtea resurse. GPU-ul celor 2 device-uri Nokia este clar peste cel de la Allview, Adreno 305 rezistă fără probleme în orice joc de pe piață. Însă Allview e Dual-Sim ceea ce e foarte ok pentru buzunarul tău lunar. :) Dacă ar fi de ales, cu siguranță aș alege unul dintre cele 2 device-uri LUMIA. Mult succes în alegerea pe care o vei face.

Edited by Jakab
Link to comment
Share on other sites

Salut.

In urmatoarele zile vreau sa imi cumpar un telefon. As vrea sa aiba procesor dual-core, sistem de operare android si sa se incadreze pana in pretul de 750 de lei. V-as multumi daca mi-ati da cateva idei de telefoane bune.

 

Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

In urmatoarele zile vreau sa imi cumpar un telefon. As vrea sa aiba procesor dual-core, sistem de operare android si sa se incadreze pana in pretul de 750 de lei. V-as multumi daca mi-ati da cateva idei de telefoane bune.

 

Va multumesc anticipat.

 

La prețul acela să nu te aștepți la mare calitate, totuși am găsit un Lenovo A820 cu procesor quad core 1.2 (păcat că e Cortex A7), 1 GB RAM, Android destul de nou, 4.1.2, la prețul de 699.99 LEI.

Apoi, aș putea să-ți recomand ZTE Blade G, dual-core 1.2, dar are mai puțini RAMi, doar 512 MB, 758 LEI la emag.ro.

Poți opta și pentru un LG Optimus 2X cu placă video nVidia Tegra 2, dual-core 1 GHz, cameră de 8 mp și un aspect destul de plăcut, zic eu. 763 LEI - shopmania.ro

Link to comment
Share on other sites

  • Madalin changed the title to Ajutor pentru achiziţionarea telefoanelor mobile

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.