Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Cum alegi GPS-ul potrivit


Knight Marius
 Share

Recommended Posts

Care sunt criteriile dupa care alegi cel mai potrivit GPS ?

 

- modelul de procesor GPS precum si frecventa acestuia, recomandat sa aiba peste 500 mhz, conteaza atunci cand calculeaza traseul (GPS Garmin si MIO cu procesoare de peste 500 mhz au un pret destul de mare), dar sunt si sistemele de navigatie Evolio Hi Speed sau North Cross ce au procesoare mai puternice Centrality Atlas V de 664 MHZ
- marimea si rezolutia ecranului, preferabil unul cu ecran mai mare astfel incat sa vizualizezi cat mai bine harta, eu m-am decis la cu GPS cu un ecrand de 5 inch, deasemenea si rezolutia sa fie de minim 480 x 272
- memoria RAM, Flash ROM precum si capacitatea maxima a cardului precum si tipul acestuia, memoria RAM este folosita si pentru procesele de calcul ale aparatului GPS, in cea Flash ROM se poate stoca softul de GPS si Hartile, iar pe card poti sa pui mai multe harti precum si muzica, poze, etc, deoarece majoritatea GPS-urilor moderne au si functii multimedia.
- softul pentru GPS, unele aparate vin cu un soft de GPS inclus, unele sunt mai slabe altele mai bune, eu am preferat sa cumpar separat un soft bun iGO Primo cu harta Full Europe,
- sistem de operare pot fi sisteme de operare dedicate, dar eu m-am obisnuit cu Windows CE si imi place ca iti ofera ceva mai multe posibilitati, inclusiv posibilitatea de a avea simultan pe GPS mai multe soft-uri si harti, util pentru ca sunt zone unde o anumita harta da rateuri si folosesti alta (eu am pe acelasi GPS instalate atat Igo Primo cat si Mio)
- accesoriile GPS-ului: trebuie sa vezi ca are suportul de prindere pe parbriz, incarcator auto si cablu de date, altfel va trebui sa scoti bani in plus din buzunar.
Edited by STR8
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.