Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

World of Tanks - Comparatia tancurilor / Vehicle Comparison


Regenesis
 Share

Recommended Posts

Dupa cum spune si titlul topicului, aici puteti pune orice intrebare legata de diferentele dintre doua tancuri sau puteti chiar voi sa faceti o comparatie intre doua tancuri.

 

 

 

#Nu uitati, puteti compara doar tancuri care au acelasi tier, de exemplu: T-32 vs Tiger II sau IS-3 vs T-69.

#Raspunsurile la comparatiile pe care le doriti, le veti primi doar din partea echipei WoT B-Zone.

#Cei ce posteaza in cadrul acestui topic si nu fac parte din echipa WoT B-Zone vor fi sanctionati.

Link to comment
Share on other sites

Care credeti ca este mai bun la o lupta 1vs1? KV-1S vs Hellcat?

Bineinteles ca Kv-1s va castiga aceasta batalie, nu putem compara un Heavy vs Tank Destroyer, deoarece stim prea bine ca Tank Destroyerul nu are armura, in special tancurile cu turela. Hellcat-ul este bun doar pentru distanta, iar turela iti da un mic avantaj in cazul in care un light tank face ture in jurul tau, sau tu doresti sa faci ture in jurul altui tanc. Deci ca sa iti raspund la intrebare: KV-1S va castiga intr-o lupta 1vs1 cu Hellcat.

Link to comment
Share on other sites

@, regenesis e fumat, am vazut cazuri in care un hellcat s-a batut cu un kv1s si hellcat-ul a castigat. Totul tine de jucator, nu de tank, daca tu esti destul de inteligent sa iti pacalesti inamicul, il vei bate intotdeauna, nu conteaza tancul. Nu ca m-as lauda, dar de exemplu eu m-am intalnit odata cu un IS7 si aveam M103 si l-am batut (la limita, dar l-am batut). Oricum, raspunsul lui r3g3 nu e gresit, doar ca situatia asta variaza, in marea majoritate a cazurilor, kv1s va castiga.

Link to comment
Share on other sites

@, regenesis e fumat, am vazut cazuri in care un hellcat s-a batut cu un kv1s si hellcat-ul a castigat. Totul tine de jucator, nu de tank, daca tu esti destul de inteligent sa iti pacalesti inamicul, il vei bate intotdeauna, nu conteaza tancul. Nu ca m-as lauda, dar de exemplu eu m-am intalnit odata cu un IS7 si aveam M103 si l-am batut (la limita, dar l-am batut). Oricum, raspunsul lui r3g3 nu e gresit, doar ca situatia asta variaza, in marea majoritate a cazurilor, kv1s va castiga.

#Cei ce posteaza in cadrul acestui topic si nu fac parte din echipa WoT B-Zone vor fi sanctionati.

 

 

Ca tu ai si jucat cu KV-1S.

Link to comment
Share on other sites

Bineinteles ca Kv-1s va castiga aceasta batalie, nu putem compara un Heavy vs Tank Destroyer, deoarece stim prea bine ca Tank Destroyerul nu are armura, in special tancurile cu turela. Hellcat-ul este bun doar pentru distanta, iar turela iti da un mic avantaj in cazul in care un light tank face ture in jurul tau, sau tu doresti sa faci ture in jurul altui tanc. Deci ca sa iti raspund la intrebare: KV-1S va castiga intr-o lupta 1vs1 cu Hellcat.

Gresit! Hellcat castiga. De ce? Simplu.

 

Kv-1s , cu ultimul tun , se incarca in 12-15 secunde iar Hellcat , cu ultimul tun + echipaj in 6.6-6.7 sec(il am eu in garaj). Si daca , cine are hellcat stie sa joace cu el , il poate bate usor pe kv-1s. Cum? Dupa ce Kv-1s trage , incerci sa te rotesti in jurul lui astfel incat sa nu ajunga cu tunul spre tine. La un TD fara turela e simplu sa il bati...stai in spatele lui si el nu se mai poate intoarce...

Link to comment
Share on other sites

eu unul cred ca kv-1s are avantaj, adevarat tine si de playeri foarte mult, pe terenul carui tanc te afli oras cam liber , fata in fata bate kv-1s prin simplul fapt ca daca il pozitionezi corect poate ricosa hellcat, iar de la distanta e de ajuns sa il faci sa traga odata sa isi dea de gol pozitia apoi devine usor.

 

turela la hellcat nu are ca scop ture pe langa adversar ci iti permite angajarea mai multor tinte fara a rupe continuitatea camuflajului, cand se misca un tanc infara de cele light scade cu aprozimativ 60-70% indicele de camuflaj+ ca anumeaza si modulul camuflaj daca il ai montat, iar hellcat in tufis cu camuflaj montat si cu tot echipajul cu skill de camuflat nu este descoperit decat de tancuri cu vizibilitate foarte mare cu telescop + coated optics montate + skil-ul de la comander + cel radio sa fie cel de mareste range, abia atunci poate fi zarit cu siguranta hellcat cand trage

 

Hellcat este unul din cel mai bun td de accest fel la tier 6 , mai am putin si il iau si eu, nu poate rezista in close combat insa nu are nici viteza nici armura care sa poata face acest lucru posibil, da poate trage de 2-3 ori sa faca ceva dmg dar in final va pierde nu a fost conceput pentru acest rol

Link to comment
Share on other sites

In ultima vreme am observat tancul ST-I (Tier 9 URSS) si il compar cu E-75 (tier 9), atentie nu compar si tier 10 de la aceste linii deoarece E 100 castiga din start datorita tunului, fac comparata la tier 9 unde am observat ca ST-I imi pune mai multe probleme decat E-75, e adevarat cu E-75 m-am obisnuit unde si cu ce sa trag, dar in ST-I am dat "bounce" si cu gold deci... ideea e urmatoarea a mai observat cineva tancul asta si sa ii iasa in evidenta? am vazut video pe youtube tot ce trebuie parerile sunt impartite "e bun doar in mainile adversarilor :))

PS va astept la teambattle :D deja apare distractia si in WOT :))

Link to comment
Share on other sites

In lupta 1vs1, care este mai bun? T1 Heavy sau KV 1?

KV-1 dupa parerea mea e mai bun deoarece are blindaj bun +dmg bunicel(depinde de tunul montat) ; in timp ce T1 Heavy are doar blindajul bun iar damage-ul e slab.

Link to comment
Share on other sites

Daca stii sa joci cu T1 Heavy nu prea ai sanse sa ti-o iei de la un KV1...dar nu scapi cu full HP ...aia e clar:))

 

In ultima vreme am observat tancul ST-I (Tier 9 URSS) si il compar cu E-75 (tier 9), atentie nu compar si tier 10 de la aceste linii deoarece E 100 castiga din start datorita tunului, fac comparata la tier 9 unde am observat ca ST-I imi pune mai multe probleme decat E-75, e adevarat cu E-75 m-am obisnuit unde si cu ce sa trag, dar in ST-I am dat "bounce" si cu gold deci... ideea e urmatoarea a mai observat cineva tancul asta si sa ii iasa in evidenta? am vazut video pe youtube tot ce trebuie parerile sunt impartite "e bun doar in mainile adversarilor :))

PS va astept la teambattle :D deja apare distractia si in WOT :))

Poti sa dai bounce si cu gold..e foarte usor...daca tancul este inclinat intr-un unghi bun ,depinde de tancuri, poti sa faci tzanspemii de bounce-uri...iti spun din propria experiente..am VK45.02B , daca ma prin fara sa ma pun intr-un unghi favorabil , m-au ars ,...dar daca apuc sa ma pozitionez , nici macar tunul de Jagpanther E100 nu m-a penetrat...Si iarasi depinde de cum folosesti E100 si IS4 , daca stii sa-ti pozitionez tancul o sa castigi...

By the way , sunt JusTaSir , in WoT:)

Link to comment
Share on other sites

Kv 4 e prea incet. Are multe puncte slabe in comparatie cu is3 si o mobilitate mai proasta. Nu are armura inclinat si este foarte greu. Singurul avantaj as zice ca ar fi tunul si daca vrea sa-ti faca cineva ram si tu ai putin hp poti sa supravietuiesti.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am vazut ca aici sunt postate cam multe intrebari despre KV-1, asa ca vin si eu cu una :))

Dintre KV-1 si Churchill I, care castiga 1vs1?
Stiu ca, Kv-1 are tunul mai bun, dar hp mai putin.


Salut!

Am vazut ca aici sunt postate cam multe intrebari despre KV-1, asa ca vin si eu cu una :))

Dintre KV-1 si Churchill I, care castiga 1vs1?
Stiu ca, Kv-1 are tunul mai bun, dar hp mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am vazut ca aici sunt postate cam multe intrebari despre KV-1, asa ca vin si eu cu una :))

Dintre KV-1 si Churchill I, care castiga 1vs1?

Stiu ca, Kv-1 are tunul mai bun, dar hp mai putin.

Salut!

Am vazut ca aici sunt postate cam multe intrebari despre KV-1, asa ca vin si eu cu una :))

Dintre KV-1 si Churchill I, care castiga 1vs1?

Stiu ca, Kv-1 are tunul mai bun, dar hp mai putin.

KV-1, deoarece are mult mai mare blindajul, are mai mic rate-fire-ul, decat Churchill dar dai cate 150, eu ti-as propune sa te duci pe aceea linie, si s-o termini pana la IS-7, iar dupa sa te apuci de linia cu IS-4, si aia este una buna, daca mai ai intrebari, o poti pune aici.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.