Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Review casti Pioneer MJ751


Knight Marius
 Share

Recommended Posts

Stiu ca nu prea sunteti obisnuiti sa vedeti un review la o pereche de casti la noi pe site, dar iata ca s-a intampla. Desi am avut cateva ocazii sa testez casti nu am putut din lipsa unei placi audio dedicate. Intre timp am achizitionat un ASUS Xonar D1 ca experienta mea sa fie completa. Sunt acoperit suficient de bine pe toate partile: casti, boxe si placa audio. Asa ca am decis sa sa fac un review la casti si la sistemul audio Microlab. Incep cu castile Pioneer si peste cateva zile urmeaza si Microlab FC530U. Este o pereche de casti asa ca nu va astepti la un review foarte lung.

 

DSC_0326-550x365.jpg

 

1. Specificatii
Tehnologie: Cu fir
Sunet: Stereo
Tip: Externe
Tip casca: Over-Head
Microfon: Nu
Tip conectivitate: 3.5 mm jack
Diametru difuzoare: 1x 30 mm si 1x 40 mm
Impedanta: 16 Ohmi
Frecventa raspuns: 8 – 28.000 Hz
Sensibilitate: 104 dB
Lungime cablu: 1.2 m
Culoare: Negru
Altele:
-Putere de intrare 1000 mW
-Conector jack 3.5 mm detasabil si placat cu aur
-Controller Bass pe casca
2. Inspectia vizuala
La prima vedere castile sunt absolut superbe. Nu ai ce sa le reprosezi in aceasta privinta. Toti cei care le-au vazut au spus ca arata foarte bine si ca au tenta de Beats Audio. Dar nu totul este asa roz cand incepi sa le porti sau sa le atingi. Si iata de ce. Plasticul este rezistent si suficient de flexibil, dar este glossy si toate amprentele se vor depune imediat. Trebuie sa le cureti mereu mai ales cand te pregatesti sa iesi cu ele pe strada. O alta problema, de ergonomie sa zicem, o au cupele destul de tari si mici. Desi pentru mine nu este o problema prea mare caci in timp se lasa, acum sunt destul de incomode, dar incet incet te obisnuiesti si uiti ca le ai pe cap. Buretele cupei este acoperit cu piele ecologica si se simte foarte placut la atingere, pacat ca nu este prea moale. Banda de sustinere are si ea un burete foarte comod. Imbinarile pe ici pe colo sunt facute cu suruburi si nu cleme ca la alte modele. Incheieturile sunt rezistente si nu dau impresia de ieftin sau ca se vor rupe prea usor.
Pe casca stanga se afla un potentiometru pentru reglasea bass-ului. Acesta isi face treaba foarte bine si ofera un boost de 10%. Il tin la maxim caci nu imi afecteaza cu nimic claritatea asa cum m-as fi asteptat. Tot pe casca stanga se afla si jack-ul pentru cablu. Da, cablul este detasabil astfel ca daca se rupe nu trebuie sa schimbati castile. Pe partea opusa nu se afla nimic ci doar este desenat numele companiei. Per total design-ul este placut. Faptul ca sunt glossy e cu dus si intors caci arata bine, dar se murdaresc repede. Cum eu le folosesc si la PC si pe strada trebuie sa am grija mereu sa arate bine. Imi este teama de acel alb care se poate transforma intr-un galben sau gri…Sa speram ca nu. Faptul ca sunt incomode la inceput se rezolva cu timpul.
3. Experienta in utilizare
Ei bine asta banuiesc ca va intereseaza cel mai mult. Am avut de ales intre Pioneer si Sennheiser, modelul HD429. Grea alegere caci amandoi sunt producatori de renume. Am ales Pionner dupa ce am citit review-ul facut de fostul coleg de la PC Garage, Soulwise, si m-am lamurit cu ele. Spunea ca nu se aud tocmai bine pe telefon si ca au un cablu urias. Pe cand aceste Pioneer-uri arata si mai bine, au 2 difuzoare si un cablu suficient. Mi-au atras atentia cele 2 difuzoare per casca, unul de bass de 40 mm si celalalt pentru medii si inalte de 30 mm. Nu stiam cat de eficiente sunt, dar ce putea sa fie rau? Ca activitate principala este muzica redata pe PC impreuna cu placa audio Xonar D1. Pot spune ca am ramas surprins de calitatea sunetului si de profunzimea bass-ului in momentul in care toate setarile sunt facute corect din driverul placii de sunet. Soundstage-ul si profunzimea sunt foarte bune si simti orice picatura de detaliu. Indiferent ca asculti rock, dubstep, simfonie sau alt gen de muzica, totul prinde o alta tonalitate si o alta calitate fata de o pereche de casti la 50 de lei de care m-am saturat sa le tot schimb. Frecventa de raspuns mica este mai mult pe hartie. Bass-ul acela care iti zguduie casa e peste 20 de Hz si ce este sub deja e zgomot. Testate cu tot felul de melodii, vocea este redata foarte natural, fara distorsiuni la volum maxim, iar bass-ul este profund si clar. Mai pe romaneste te simti ca in club. Izolarea este de 80% pentru suntele care vin din exterior si aproape 100% pentru sunetul venit din interior. Deci daca iti dai castile la maxim si le pui pe urechi cel de langa tine nu o sa auda aproape nimic.
over-head-se-mj751-black-48a33d738ba637b
Dar daca le folosesti la un telefon sau MP3 Player trebuie sa ti cont de unele aspecte. Calitatea clar nu o sa mai fie aceeasi cu cea de pe PC unde ai o placa audio dedicata sau ar trebui sa ai daca iti cumperi casti de calitate. Altfel nu o sa simti mare diferenta intre o pereche de 50 de lei si una de 500 de lei. Eu le folosesc cu telefonul Vonino EGO QS si se aud foarte bine. Se aud suficient de tare incat sa nu mai aud tramvaiul sau autobuzul in care ma aflu. In functie de telefon se aud mai tare sau mai incet, dar daca ai un telefon cu cip audio bun precum cel de la Yamaha sau cele care se gasesc pe telefoane Sony nu ar trebui sa iti faci probleme. Pe MP3 le-am folosit doar pe iPad Nano tot proprietate personala. Pot spune ca sunetul a fost cel mai bun dintre toate telefoanele si tabletele pe care am pus castile: Vonino al meu, LG G2 din teste, Galaxy S2, HTC Rhyme, Vonino Siriu QS, Motorola Defy Mini si alte terminale de la prieteni. Nu am gasit telefon pe care sa nu fie vazute.
4. Concluzie si pret
Daca vrei o pereche de casti care sa iti satisfaca timpanul si nu dispui de foarte multi bani atunci le recomand, dar sa le folosesti cu o placa audio dedicata. Le-am testat si cu integrata de pe MB ASUS A88X care a venit odata cu procesoru AMD Kaveri A10-7850 si pot spune ca diferenta fata de placa dedicata este foarte mare. Utilizate pe strada la un telefon as zice ca ma asteptam la mai mult. Nu am ramas surprins, dar totusi este o imbunatatire fata de castile in-ear pe care le foloseam.
Pretul acestor casti este de aproximativ 300 de lei. In ultima perioada le-am gasit cam greu caci toate magazinele spun ca au stoc limitat sau ca sunt indisponibile. Probabil au fost inlocuite cu modelul SE-MJ751i care ofera microfon si control de volum pe fir. Acestea sunt cu 50 de lei mai scumpe.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.