Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Care este scriitorul tău preferat? / What is your favorite writer?


F4L Oasis9
 Share

Recommended Posts

x Cosmin, ce-ar fi sa eviti sa mai postezi doar pentru a-ti creste numarul de posturi? Daca George Bacovia ar fi fost cu adevarat scriitorul tau preferat, ai fi stiut ca este in primul rand poet, in niciun caz dramaturg, si simbolist. Genul dramatic este reprezantat de piesele de teatru, iar Bacovia nu a scris astfel de opere.

 

Voi adauga si o noua regula la primul post, prin care va trebui sa dati si exemple de carti care v-au placut de scriitorul respectiv pentru a evita pe viitor alte posturi de acest gen.

Link to comment
Share on other sites

* Scriitorul: De fapt sunt scriitorii : George Bacovia (nuanțări) , Tudor Arghezi (Cartea cu jucarii) , Alexandru Macedonski (Poezii / Versek) , Ion Barbu (Duminica orbului, surdului si mutului) [bineinteles,doar un exemplu pe langa multitudinea de titluri ce inca mai pot fi adaugate) .... si tot ce tine de simbolism.

* Argumentare: Un prim punct de reper in argumentatia mea il reprezinta poezia,in toata oglindirea ei prin afectivitate artistica,structurarea realitatii intr`un plan exterior si unu interior, "materia mundi" sau totalitatea elementelor palpabile,selectand imagini de o rara si ascunsa frumusete.Simptomatic pentru poeziile celor mentionati mai sus,as dori sa precizez faptul ca m`am inspirat din creatiilor lor,fiind la randul meu creator de poezii cu tematici simboliste (cele mai multe),aforisme,si cateva proze.Avand in considerare un citat personal : "a fi poet nu inseamna musai sa potrivesti niste cuvinte,ci mai degraba sa vorbesti pe un subinteles placut tuturor", pot afirma ca nu conteaza cum scrii ce scrii,sau ca bati campii ; important e sa "se vada frumos", pentru a fi citit cu placere.Literatura nu e doar un mod de a`ti depasi conditia umana,si pentru a evada din "aceasta lume", ci doar un loc in care trebuie sa te lasi captivat.Dar,ce este literatura?Cred ca multi nu au raspunsul cat de cat "placut" pentru aceasta intrebare.Una buna ce cred ca ne macina pe toti..ce uneori pare retorica,dar care ne chiar fascineaza.Nu e un simplu passe-a-temps intre diferitele ocupatii,nu e ceva neobisnuit.Tine doar de timp,caci "timpul pune la incercare caracterele muritorilor" sau ceva mai simplu : rabdarea !De ce sa fim paradoxali cand putem cunoaste mai mult ? Revenind insa la tematica personala al acestui topic, “genialitatea nu se va cobori niciodata la nivelul sobrietatii umane”,si pentru acest lucru trebuie sa citim.Sa fim seriosi, cine citeste in ziua de azi ? Exista internet , jocuri , si alte prostii de care ne lasam acaparati.Eu am citit la viata mea 2 carti mari si late : Le rouge & Le noir - Stendhal, pe numele sau adevarat Henri-Marie Beyle , si Ion - Liviu Rebreanu.Multi ma intreaba cum de am ajuns sa scriu poezii,citate,bla bla,fara sa citesc si sa`mi consolidez substratul vocational,cultura generala,si mai ales limbajul.Nu conteaza cam cate carti citesti,conteaza sa ai un feeling si sa fii devotat pentru un lucru,iar cand crezi ca poti sa`ti "creezi propriul roman,dar cat vei incerca,nu vei reusi sa`i dai un final fericit",trebuie sa zici ca te inseli,si ca o poti lua singur pe calea de mijloc,niciodata stanga / dreapta ,pentru ca nu exista bine si rau intre aceste parabole,exista doar calea pe care fiecare dintre noi o putem alege.Deci : "adreseaza`ti o simpla intrebare : |daca azi pierzi totul,maine pe unde voi fi imprastiat|?".Asta am invatat si eu din scrierile autorilor precizati mai sus.Literatura nu e doar o cale de scapare pentru a putea deveni ceea ce nu esti,prin faptul ca "scrii" , "compui" , "creezi".Literatura e doar viata iar, "viata e o metafora,si trebuie comentata cu mare severitate".

Edited by CiprianGroza
Link to comment
Share on other sites

Hmm, interesant ca n-am dat peste topicul asta pana acum. Nu-i nimic, mai bine mai tarziu decat niciodata. Sa vedem..

 

- Scriitorul preferat: Ar fi mai multi, dar acum, ma gandesc ca Jules Verne, Karl May, Jack London se numara printre cei fruntasi. Sven Hassel, Feodor M. Dostoievski si poate si altii care nu-mi vin acum in minte.

- Argumentati: Pai; Cei 3 fruntasi enumerati mai sus se regasesc printre preferatii mei datorita spiritului lor aventurier reliefat in operele lor. Cartile acelea precum "Cinci saptamani in balon", "Drumul spre Mecca", "Old Shatterhand", "Winnetou" si multe altele, te tin mereu cu sufletul la gura, capitol dupa capitol, niciodata nu te plictisesti citindu-le. Sven Hassel.. datorita celebrei serii autobiografice, de razboi, care m-a captivat foarte mult. Mi s-a parut mie ca ar fi ceva diferit de celelalte opere (si chiar este) si mi-au captat atentia. Dostoievski? Deoarece multi mi-au spus ca in ciuda faptului ca e extrem de frumos, pentru varsta mea ar fi foarte greu de inteles. Am vrut sa demonstrez contrariul, si am aflat ca intr-adevar e frumos.. nu numai prin opere, ci si prin faptul ca iti pune mintea la contributie in timp ce strabati paginile creatiilor sale.

- Carti preferate de acel autor: Jules Verne: "Castelul din Carpati", "Insula misterioasa", "Cinci saptamani in balon" etc.; Karl May: "Old Shatterhand" - prima carte citita de acest autor, "Winnetou", "In tara diavolului" etc.; Jack London: "Chemarea strabunilor", "Colt-Alb", "Pui de lup"; Sven Hassel: "Legiunea blestematilor", "Blindatele mortii", "Camarazi de front", "Monte Cassino", "Imperiul iadului" etc.; Dostoievski: "Idiotul", "Crima si pedeapsa", "Fratii Karamazov" etc.

Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat: J.K.Rowling

Argumentati: Am citit cateva din cartile Harry Potter si a inceput sa imi placa de aceasta

*Carti preferate de acel autor: Harry Potter

Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat: Mihai Sadoveanu

Argumentati: Mihai sadoveanu este unu dintre preferatii mei.Are opere in care ramaii captiv in ele pana la sfarsitul cartii.

*Carti preferate de acel autor: Baltagul(preferatul,mi-a placut enorm de mult)Ostrovul lupilor

Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat:Ion Creanga

Argumentati:Este un cunoscut scriitor si im place mult felul prin care se exprima si totusi este unul roman.

*Carti preferate de acel autor:Amintiri din copilarie

Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat: Jules Verne

Argumentati: Am citit multe din cartile lui si mi-au placut.

*Carti preferate de acel autor:"Doi ani de vacanta"; "20.000 de leghe sub mari"; "Capitanul Hatteras".

Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat: Jules Vern

Argumentati: Este un scriitor care are niste lucrari formitabile,si imi face placere sa citesc din cartile scrise de el.

Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat:Jules Verne

Argumentati:Cu siguranţă Jules Verne e cel mai bun, după părerea mea, a scris opere extraordinare, a scris despre submarin in "20.ooo de leghe sub mări" cu toate că acesta nu exista. Ştiinţa lui îmbinată cu imaginaţia m-au făcut să nu îl mai cobor de pe locul 1 în topul scriitorilor mei preferati, sunt sigur că multora le-a marcat copilăria, ca şi mie de altfel.

*Carti preferate de acel autor:Insula misterioasă, 20.000 de leghe sub mări, Călătorie spre centrul Pământului, 5 săptămâni in balon, Ocolul Pământului în 80 de zile şi multe altele..

Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat: Jules Verne

Argumentati: Imi plac foarte mult cartile scrise de el

*Carti preferate de acel autor: Capitan la 15ani , Copii capitanului Grand

Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat: I.L.Caragiale

Argumentati: Imi plac foarte mult cartile scrise de el (comediile mai mult)

*Carti preferate de acel autor: D`ale Carnavalului.D-l Goe , Tren de placere , Doua loturi

Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat: Jules Verne

Argumentati: Este un scriitor care a facut niste carti de nota 11.

Carti preferate de acel autor: Capitan la 15ani , Tren de plecare

Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat : Feodor Mihailovici Dostoievski

Argumentati : Imi place deoarece este unul dintre cei mai importanti autori din literatura universala.

Carti preferate de acel autor : Idiotul, Fratii Kamarozov

Link to comment
Share on other sites

Daniel Defoe .

Exista un model pe care trebuie sa il respecti, redactat intocmai pentru a evita posturile scurte si neargumentate (spam). Un warn-up a fost deja cerut la adresa ta, insa te rog sa acorzi mai multa atentie modului tau de postare, intrucat ai facut mult mai multe posturi intr-o zi decat cele permise in aceasta sectiune (si anume trei), lasand la o parte faptul ca toate sunt extrem de scurte si uneori lipsite de logica.

Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat: Jules Verne

Argumentati: Imi place cum scrie el cartile, are un fel de a scrie uimitor.

*Carti preferate de acel autor: Capitan la 15ani , 20.000 de leghe sub mari.

Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat: Mircea Eliade

Argumentati: Îmi place foarte mult cum scrie, ce termeni foloseşte, în ce fel povesteşte şi în marea parte a opelor lui, stă la bază relatarea propriei vieţi.

*Carti preferate de acel autor: Romanul adolescentului miop, La ţigănci, Huliganii, Noapte de sânziene.

Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat: Jules Verne

Argumentati: Cred ca orice copil pana in clasa a 8-a a citit macar o carte de Jules Verne.Nu are cum sa nu-ti placa.

*Carti preferate de acel autor: Capitan la 15 ani,fiind si prima carte pe care am citit-o a acestui scriitor.

Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat: Foarte dificil mi-ar fi sa preciz doar unul. Scriitori romani: Poezie: George Toparceanu, Alexandru Deparateanu, Radu Stanca, Dan Verona, Ion Minulescu, George Tarnea. In rest, scrieri ample, ar fi: Ion Luca Caragiale, Mircea Eliade, Liviu Rebreanu. Scriitori straini: Alexandre Dumas(tata/fiu), William Shakespeare.

Argumentati: In primul rand, ador poezia si minunatii scriitori ai acesteia. In al doilea rand, majoritatea celor enumerati au fost/sunt niste mari entitati, remarcabile si nu numai. In concluzie, scrierea unor capodopere e o arta, cititul cea de a doua si in fine, intelegerea a cea ce citesti o a treia arta.

Carti preferate de acel autor: Greu mi-ar fi sa ma decid in privinta uneia la Caragiale. La Eliade, "La tiganci". Si in fine, la Liviu Rebreanu "Ion". Alexandre Dumas(tatal) "Contele de Monte-Cristo", "Doctorul misterios"-"Fiica marcchizului". Alexandre Dumas(fiul) "Dama cu camelii" . William Shakespeare "Doi gentlemeni din Verona" , "Mult zgomot pentru nimic" .

Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat: Mircea Eliade

Argumentati: Îmi place foarte mult cum scrie, se vede ca a fost un om cu capul pe umeri.

Carti preferate de acel autor: La ţigănci, Huliganii.

Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat: Mircea Eliade

Argumentati: Sta la baza intamplari din viata lui,si imi place ca si caracter,si termenii bine folositi,ma face sa-l aleg ..

Carti preferate de acel autor: , La ţigănci, Huliganii, Noapte de sânziene.

Edited by Navarro
Link to comment
Share on other sites

Scriitorul preferat: Agatha Christie

Argumentati: E pur si simplu geniala.

*Carti preferate de acel autor: Zece negri mititei , Crima din Orient Expres.

Link to comment
Share on other sites

  • BIS aka OldNab changed the title to Care este scriitorul tău preferat? / What is your favorite writer?
  • BIS aka OldNab locked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.