Jump to content

Configuratie sistem


 Share

Recommended Posts

As vrea sa aud cateva pareri , bugetul nu este prea mare , am 2000 ron la dispozitie , va rog sa ma ajutati sami configurez un sistem . [-o<

 

Procesor:

Placa de baza:

Memorie RAM:

Hard Disk:

Placa video:

Placa de sunet (optional):

Floppy (optional):

Unitate optica:

Carcasa:

Sursa:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am ceva ceva in cap , dar cred ca va depasi acei 2 000 RON ... esti dispus sa dai si mai mult ? ... Uite ce am facut ... :|

 

Procesor: AMD Phenom II X4 945 3.00GHz skt AM3 box 95W . Pret: 553,03 RON

Placa de baza: Asus M4A79XTD EVO . Pret: 404,43 RON

Memorie RAM: TeamGroup Elite Ram 4GB DDR3 1333MHz CL9 Dual Channel Kit . Pret: 369,87 RON

Hard Disk: Maxtor 500GB SATA-II 7200 rpm 16MB DiamondMax 23 . Pret: 173,40 RON

Placa video: HIS Radeon HD4870 iCooler x3 1GB DDR5 256-bit HDMI . Pret: 622,93 RON

Placa de sunet (optional):

Floppy (optional):

Unitate optica:

 

DVD Writer LG GH22NS50, SATA, negru, bulk

 

Buffer (MB): 2

Viteza de rescriere DVD-RW: 16x/13x/16x/12x max.

Viteza de scriere DVD-R DL: 12x max.

Viteza de rescriere CD-RW: 48x/40x/48x max.

Viteza de scriere DVD+R DL: 12x max.

Viteza de scriere DVD+R: 16x / 13x max

Viteza de scriere DVD-RAM: 2x/ 2x, 3x-5x PCAV

Viteza de scriere DVD-R: 16x/13x/16x/12x max.

Viteza de rescriere DVD+RW: 16x / 13x max

Viteza de scriere CD-R: 48x/40x/48x max.

 

Pret : 79,00 RON cu TVA

 

Carcasa: Spire SP-2722B Neagra . Pret: 74,46 RON

Sursa: Recom Power Engine M500 Modulara . Pret: 206,52 RON

 

Total : 2483.64 RON (in acest pret sunt excluse "Floppy" si "Placa de sunet" ) dar daca doresti si acestea , ti-am gasit ceva ...

 

Placa de sunet : Asus Xonar DS . Pret: 180,92 RON

Floppy disk : Sony 1.44 MB white . Pret: 26,20 RON

 

Adaugand si aceste 2 componente , pretul " 2483.64 RON " creste la " 2690.76 RON "

Edited by Shlomy
Link to comment
Share on other sites

Interesant sistem mai ales ca sunt fan AMD+ATI :)>- sistemul mi se pare grozav la acesti bani avant in vedere ca ruleaza orice aplicatie existenta daca nu ma insel.

Mersi shlomy am sa vad daca pot face rost de acei bani ! =D>

As vrea sa mai aud si o platforma intel ! sami dau cu parerea :) !

Edited by dfLee
Link to comment
Share on other sites

Eu am incercat sa fac intr-un fel un bun raport calitate-pretz ... chiar daca dai un pic mai mult decat suma propusa ... eu cred ca merita ...

 

@xplorer de ce nu i-ai facut tu configuratia ? el nu stie (poate nu stie) ... tu ii dai situ sa isi aleaga el ? :)) + ca pe www.nvidia.com sunt mai putine produse decat pe PC GARRAGE , PC-ul meu este echipat complet de la PC GARRAGE si sunt multumit de el ;) ... al meu este un pic mai bun decat ce ti-am oferit eu mai sus ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Procesor: Intel i5 3.2GHz (un procesor ff puternic ;) ) Urca cu 'Turbo' pana aproape de 4GHz

Placa de baza: Gigabyte (oficial cele mai bune placi de baza din lume - acum depinde ) cu DualBios si Bios backUp, UD3

Memorie RAM: TeamGrup DDR3 1333 MHz 2GB ( pt inceput 2GB sunt ultrasificienti mai ales ca sunt ff rapizi )

Hard Disk: Samsung (neoficial nominalizate ca fiind cele mai reci,durabile,rapide si rezistente HDD ) 500GB 16MB buff SpinPoint F1

Placa video: O plcaca video din generatia noua Ati Radeon 5k , se impaca de minune cu Win7 pe Dx11 -> HD5770 1GB GDDR5 128bit

Placa de sunet (optional): Integrata

Floppy (optional): Nu se mai folosesc acum asa mult dischetele

Unitate optica: Nu cred ca nu ai u un DVD-Rom asa ca nu il schimba

Carcasa: Cred ca mergea si cea veche a ta dar am pus una Buna

Sursa: Una dintre cele mai bune surse din categoria ei, Seasonic inside, 550W , ajunge lejer la 620w daca este nevoie -> ArcticCooling

 

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/198956/ Am depasit bugetul cu putzin mai mult dar dupa parerea mea merita cumparat un sistem ca acesta ba chiar mai multi bani bagati ;) ! Daca nu itzi convine pretzul mai putem scadea de la HDD si sa punem un Dual core i3 de la intel sa nu mai iei carcasa dar nu cred ca vrei Dual core ca deja incepe sa fie expirat ! Nu suna mai bine Quad core i5 ? :> :> mai putem scadea si de la Placa de baza dar nu foarte mult ! Putem renunta la placa video in favoare uneia mai vechi dar cu performante destul de bune pt un monitor de 19" ! Sau daca nu te pasioneaza Gamingul putem lua o Placa de baza cu placa video integrata ! E alegerea ta is banii tai ;) ! Spor la cumparaturi !!!! Dar stitzi zicala aia ? -> "Dai un ban dar stai in fatza !!! "

 

Link to comment
Share on other sites

Merci ca ai explicat la fiecare comonenta in parte ca nu ma prea pricep :P si ai dreptate decat sa imi iau un sistem rau mai bine strang mai multi bani si cumpar unul mai bun !

Link to comment
Share on other sites

Procesor: Intel ® Core™ 2 Quad Q8200 2.33GHz

Placa de baza: Placa de baza Gigabyte G31M-ES2L, socket 775

Memorie RAM: Memorie Princeton DDR2 2 GB,

Hard Disk: Toshiba to show 512GB solid-state drive at CES

Placa video: GeForce 9900 512Mb

Placa de sunet (optional):

Floppy (optional):-

Unitate optica: DVD Writer LG GH22NS50, SATA, negru, bulk

Carcasa: iti alegi tu care iti place

Sursa: Cea mai silentioasa sursa de 600 Watt

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.