Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Canon 1200D lansat oficial in Romania, cu elicopterul


Knight Marius
 Share

Recommended Posts

In aceasta dupa-amiaza a avut loc lansarea oficiala a noului DSLR entry-level Canon 1200D. O lansare inspirata parca din evenimentul Galaxy S4 de anul trecut, care a avut ca principala atractie sosirea aparatului cu elicopterul, pe singurul (din cate stiu eu) heliport pe un bloc-turn din Romania, Sky Tower din Bucuresti.
Canon 1200D dar si cele sase compacte din colectia “primavara-vara” (inclusiv noul G1X Mark II) au fost prezentate si admirate, intr-o scurta sesiune Q&A, de catre cei prezenti la eveniment. Din pacate nu am avut ocazia sa facem fotografii cu nici unul din aparatele lansate astazi, asadar le asteptam la teste cat mai curand…
4566__580x430_dsc_0065.jpg
Iata si aterizarea elicopterului (foarte lina, nota 10 pentru piloti!), filmata cu Nikon D3300 in format Full HD 1080 50p:
Toti cei prezenti au primit cate o cheie, una dintre ele fiind cea care a deschis valiza in care se afla primul Canon 1200D. Premiul a fost unul singur, iar cheia ‘norocoasa’ s-a aflat la o ziarista de la Ziarul Financiar. Aceasta a devenit prima posesoare a unui Canon 1200D in Romania.
4565__580x430_dsc_0059.jpg
Asadar, sa vedem acum ce ne intereseaza cel mai mult. Ce s-a lansat astazi.
DSC_0124-580x386.jpg
Canon 1200D
Noul DSLR entry-level al niponilor, vine cu un senzor CMOS de 18 megapixeli, un ecran LCD mai mare, de 3 inch, procesor DIGIC IV, rafala de 3 cadre pe secunda si filmare Full HD 30p cu sunet mono. Un aparat simplu, usor de folosit, dar care poate produce imagini de calitate impreuna cu obiective bune. Atat senzorul CMOS de 18 megapixeli dar si procesorul DIGIC IV si-au aratat deja performantele pe generatia Canon 5xxD. Asa cum spunea Cristian Vasile, invitatul special Canon la acest eveniment, Canon 1200D ar putea fi un excelent aparat “de backup” sau, mai bine, un aparat cu ajutorul caruia oricine poate face ‘primii pasi’ in lumea DSLR. Mic, compact si fara functii inutile, Canon 1200D va costa aproximativ 2.000 de lei in kit cu obiectivul 18-55mm. Mai multe detalii despre Canon 1200D am scris dimineata.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.