Jump to content

Sezonul 3 de Maraton a început. Detalii aici
Fuziunea serverelor de SA-MP. Detalii aici

RW Yuri

Las Venturas School Instructors - Anunţuri importante / Important Announcements

Recommended Posts

Anunț important

În ultima vreme văd tot mai multe reclamații pentru cuvintele "prost", "handicapat", "copil retardat", etc. Vreau să vă reamintesc ceva din regulamentul serverului:

"Aviz membrilor facțiunilor: Cei care credeți că acum puteți abuza de jigniri și să-i faceți pe alții în fel și chip vrem să vă amintim că voi aveți de respectat și alte reguli pe lângă limbaj, reguli ce țin de comportament față de alți jucători. Dacă adresați jigniri o dată sau de două ori unei persoane n-o să vă facă nimeni nimic. Dacă în schimb abuzați de aceste lucruri și continuați cu jignirile fără a înceta, astfel provocând celuilalt jucător disconfort, veți fi sancționați pentru comportamentul de care dați dovadă."

Dacă aceste reclamații vor continua pe motivele de mai sus, vă sancționez, poate așa vă învățați și voi minte.

Raportul de activitate a fost opțional pentru săptămâna trecută, a fost precizată săptămâna în acel anunț. Așa că să nu mai aud că raportul este opțional săptămâna aceasta. Cei ce au spus asta, le spun și eu la rândul meu că au fost informați greșit.

Edited by D4rk
  • Upvote 2

Anunț important

A fost creat un nou topic, și anume: "Las Venturas School Instructors - Misiuni", unde, la fiecare început de săptămână (de obicei în zilele de luni), conducerea facțiunii va posta o misiune. Mai multe detalii găsiți acolo.

Vreau să vă anunț că la evidența activității voastre pe acestă lună nu țin cont de acele 40 de ore primite de la Bobo. Dacă, spre exemplu, cineva are 47 de ore jucate, eu voi considera că are 7 ore jucate luna aceasta și îl voi sancționa. Așa că, aveți grijă la orele jucate luna asta, dacă nu vreți să fiți sancționați.

Edited by D4rk
  • Upvote 1

Anunț important

În primul rând, vreau să urez bun venit celor noi.

În al doilea rând, vreau să vă informez că statistica activității lunare a membrilor facțiunii a fost postată. Pentru a o putea vedea, da-ți un click aici.

Cei marcați cu culoarea roșie urmau a fii sancționați, dar fiind prima lună din an, nu vă sancționez. Aveți mare grijă! E prima și ultima dată când fac asta. Datoria fiecăruia dintre voi este să fiți cât mai activi posibil și să vă vedeți de treburile voastre.

Anunț important

Astăzi au avut loc mici modificări în privința nivelului necesar pentru o licență. Așadar, nivelurile necesare pentru fiecare licență le puteți vedea mai jos.

Licența de fishing - minim nivel 1

Licența de sailing - minim nivel 1

Licența de flying - minim nivel 1

Licența de materials - minim nivel 1

Licența de weapon - minim nivel 5

• Upvote 1

Anunț important

A avut loc o mică modificare în regulamentul intern al facțiunii.

Regula: "Puteți să vă reînnoiți singuri licențele, nu mai aveți nevoie de acordul unui rank 4+." a fost înlocuită cu regula: "Pentru a putea să vă reînnoiți licențele, aveți nevoie de acordul unui rank 4+. Cine încalcă această regulă va primi Faction Warn."

Așadar, aveți mare grijă, iar odată cu adăugarea acestei reguli, vreau să vă reamintesc următoarea regulă:

• În cazul în care vreți să părăsiți facțiunea, NU aveți voie să folosiți comanda [/givelicense] cu scopul de a avea 300 de ore la fiecare licență. De asemenea nu aveți voie să cereți / să primiți [/givelicense] de la un coleg. În cazul în care aveți nevoie de licențe, le primiți, dar trebuie să stați în facțiune o perioadă de minim 7 zile fără a vă depune demisia. În caz contrar cel care a primit [/givelicense] primește FP 60/60 indiferent de vechimea în facțiune. Nu vă ''jucaţi'' cu comanda /givelicense înainte să părăsiţi facţiunea.

Doresc să informez membrii facțiunii care nu au nici 10-15 ore jucate până acum, că, luna aceasta nu veți mai fii iertați. Revizuiți-vă activitatea lunară pentru a nu fi sancționați.

Anunț important

Procedura pentru licența de sailing a suferit o mică modificare. Mai multe detalii mai jos.

Procedura veche: "Spune-i candidatului sa conduca barca pana la fosta bază National Guard. Odata ajunsi acolo, spune-i candidatului sa se intoarca inapoi la Deparcaderul LV."

Procedura nouă: "Spune-i candidatului sa conduca barca pana la Aeroport SF. Odata ajunsi acolo, spune-i candidatului sa se intoarca inapoi la Debarcaderul LV."

soLsKaV.png

Edited by D4rk
  • Upvote 3

Anunț important

Regulamentul intern al facțiunii a suferit o mică modificare. Mai exact, a fost adăugată o nouă regulă cu privire la cererile celor de nivel 50+, ale liderilor, helperilor și adminilor. Detalii mai jos.

• Aveți voie să acceptați cererea de licențe playerilor de level 50+, liderilor, helperilor și adminilor doar de la rank 2+. Cine încalcă această regulă va fii pedepsit cu Avertisment Verbal.

Anunț important

Am hotarat ca acel topic "Misiuni" este unul care merita sa ramana, astfel, incepand de azi, tin sa va anunt ca misiunea va fii postata in fiecare Luni, insa la o ora stabilita de mine. Aceasta este ora 18:00, astfel acum fiecare membru are sansa de a realiza aceasta misiune stiind la ce ora este postata.

Edited by RzvD5

Anunţ important

După ce mulţi mi-aţi spus să scot acea regulă care interzice să vorbeşti cu colegii despre clienţi, raport, deoarece nu îşi are rostul, am decis să fac asta. Astfel după ce am primit acordul de la Leonard am decis să şterg regula, care suna cam aşa:

• Nu aveţi voie să vorbiţi despre câţi clienţi aţi avut sau câte licenţe aveţi, nici să-i întrebaţi pe ceilalţi colegi. Cine încalcă regula va primi Faction Warn.

Astfel, de azi începând, această regulă nu mai este valabilă.

Anunţ important

Raportul de activitate pentru săptămâna 25.04.2016 - 1.05.2016 este opţional

Paşte fericit tuturor !
  • Upvote 1

Anunţ important

Regulamentul facţiunii a suferit o mică modificare. A fost adăugată o nouă regulă, şi anume:

Înainte de a vă schimba nickname-ul, contactaţi liderul/subliderul şi informaţi-l . Cine încalcă această regulă va primii un Advertisment Verbal.

Baftă la raport!

Anunţ important

După cum bine ştiţi dacă vă reînnoiţi licenţele nu aveţi voie să vă puneţi demisia timp de 7 zile, în caz contrar primiţi Uninvite 60FP.

Ei bine m-am hotărât să scot acea regulă, deoarece nu este o regulă necesară sau una foarte bine structurată.
Aşadar, regula:
  • În cazul în care vreți să părăsiți facțiunea, NU aveți voie să folosiți comanda [/givelicense] cu scopul de a avea 300 de ore la fiecare licență. De asemenea nu aveți voie să cereți / să primiți [/givelicense] de la un coleg. În cazul în care aveți nevoie de licențe, le primiți, dar trebuie să stați în facțiune o perioadă de minim 7 zile fără a vă depune demisia. În caz contrar cel care a primit [/givelicense] primește FP 60/60 indiferent de vechimea în facțiune. Nu vă ''jucaţi'' cu comanda /givelicense înainte să părăsiţi facţiunea. - NU MAI ESTE VALABILĂ.
Edited by RzvD5
  • Upvote 5

Anunț important

Reamintesc fiecărui membru că sala de antrenamente (Training Room) nu este doar pentru duele sau orice altceva ce mai faceți voi pe acolo, ci, în cazul nostru este făcută pentru a fi folosită cu cap, adică pentru ședințe / activități la care participă un număr mare de membrii. Încăpățânarea asta poate duce la sancționarea voastră, atâta timp cât vă faceți de cap acolo și nu ascultați ceea ce vi se spune.

O altă problema pe care am observat-o de câteva săptămâni și până acum este că voi faceți anunțurile când luați o mașină de a HQ mai mult în limba engleză, diferit fiind de ceea ce e scris în regulament. Este vorba de următoarea greșeală: "Merit / Sultan me - clienți", corect fiind "Merit / Sultan la mine - clienți". Această greșeală repetată poate duce la sancționarea voastră.

Edited by D4rk
  • Upvote 9

Anunţ important

Misiunea de săptămâna aceasta nu a apărut deoarece nu a funcţionat serverul. Pe timp de vară Misiunea va fi postată tot Luni însă nu va apărea la ora 20:00 ci la ora 13:00, când, după cum am observat, sunteţi mult mai mulţi conectaţi pe server. Aşadar de astăzi Misiunea va fi postată în fiecare Luni, ora 13:00. Baftă la rapoarte!

Edited by RzvD5

După cum bine ştiţi nu aveţi permisiunea de a vă ajută de elicopterele facţiunii la /escape. Asta însă până acum. De astăzi începând regula a fost modificată, astfel din:
  • Avioanele, elicopterul şi bărcile se folosesc doar pentru testele de Flying/Sailing. Cine se plimbă cu ele în scopuri personale primeşte Faction Warn.
în:
  • Avioanele, elicopterul şi bărcile se folosesc doar pentru testele de Flying/Sailing sau /escape. Cine se plimbă cu ele în scopuri personale primeşte Faction Warn

Aşadar începând de azi aveţi permisiunea de a folosi Maverick-urile la /escape, nu şi în scopuri personale. Baftă la rapoarte!

Edited by RzvD5

Anunţ important

Din nou, după cum bine ştiţi, NU aveţi voie să raportaţi un instructor la facţiune, dacă aveţi probleme cu cei din SFSI, LSSI inclusiv LVSI, îi trimiteţi un PM de pe forum, la Liderul facţiunii respective, altfel riscaţi să fiţi sancţionaţi cu Faction Warn. Nu faceţi această greşeală ca mai apoi să cădeţi voi de vină. Probleme cu instructorii - PM la lider.

Anunţ important

În regulament a fost adăugată o nouă regulă. Această sună aşa:

• Nu aveţi voie să jigniţi sau să daţi dovadă de nerespectare la adresa liderului. În caz contrar o să primiţi Faction Warn sau Demitere, în funcţie de gravitatea situaţiei.

​Aşadar dacă atribuiţi orice tip de jigniri unui lider sau nu daţi dovadă de respect, puteţi fi sancţionaţi la fel cum scrie în regulă, cu Faction Warn sau Demitere, în funcţie de gravitatea situaţiei.

Edited by RzvD5
  • Upvote 1

Anunț important

În regulament a fost modificată regula privitoare la modificarea masiniilor:

• Aveţi permisiunea de a modifica maşinile facţiunii DAR nu şi culoarea sau să dotaţi maşina cu nitro sau hidraulic. Cine încalcă această regulă va primi Faction Warn.

Am decis să permit tuning-ul la maşini aşa că ENJOY! Nu uitaţi, puteţi să modificaţi maşinile însă să nu schimbaţi/adăugaţi: CULOAREA, NITRO, HIDRAULIC.
Modificarea maşinilor se face doar de către cine vrea pe banii personali. Tuning-ul după cum bine ştiţi e permanent aşa că putem avea maşini personalizate.
Nu vreau să văd certuri bazate pe modificarea maşinilor, fiecare are dreptul să o modifice cum vrea când o foloseşte.
Baftă la rapoarte!

Anunț important

Am stat puţin să mă gândesc, şi da, ne înscriem la Olimpiada. Acest eveniment se întâmplă odată pe an, de ce să nu participăm şi să dobândim mai multă experienţă pe server, sau chiar să câştigăm? Mai jos aveţi nişte informaţii pe care, va rog să le citiţi cu atenţie:
- Fiecare facţiune care participă va contribui cu o sumă de bani pentru câştigurile finale, aşa că, vă rog, dacă puteţi, să lăsaţi în seiful facţiunii cât doriţi voi să donaţi, poate să fie orice tip de sumă, 5k, 10k, etc. Dacă FIECARE dintre voi va dona 10k se va strânge suma de 500k, iar 10k de persoană nu e mult, să fim serioşi. Suma va fi transferată la .PauL, care se ocupă cu asta. (PENTRU A DEPOSITA SUMA, MERGEŢI ÎN HQ ŞI DAŢI [/fdeposit suma] ). Eu am depozitat.
-Am dreptul să îmi aleg participanţii la olimpiadă. Acest eveniment o să fie mare, o să fim mulţi jucători şi nu doresc să vă atrag atenţia acolo. Vreau să veniţi toţi, să colaborăm ca o echipă, însă dacă cineva nu mă va asculta şi va da bătăi de cap organizatoriilor, voi avea tot dreptul să îi interzic participarea, sper să nu se întâmple.
[MĂ SIMT CA ŞI UN PROFESOR ÎN EXCURSIE CU 50 DE ELEVI, laugh]
-Mai multe detalii despre Olimpiadă găsiţi aici: https://forum.b-zone.ro/forum/2020-b-olympics/

Anunț important.. cred

Felicitari LVSI ! Sunteti grozavi, suntem uniti si va respect pe fiecare in parte pentru asta. S-au strans 730.000$, banii au fost transferati la .PauL, aveti poza mai jos fiindca si voi trebuie sa stiti ce s-a intamplat cu banii, sa nu apara cumva cazuri rele.

Poza : http://imgur.com/a/7xbht

Sunt sigur ca va fi distractiv la olimpiada, indiferent de cine castiga, nu asta trebuie sa urmariti. Sper sa va distrati, eu cred ca am sa ma retrag in curand.

Anunț important

În cadrul olimpiadei, va trebui să facem o poză care să surprindă facţiunea, avem nevoie de minim 10 membrii din facţiune. Aveţi mai multe detalii aici:

https://forum.b-zone.ro/topic/348860-summer-b-olympics-rpg2-2016-forum-event-1-best-pic-contest/

Aşa că m-am gândit să realizăm această poză SÂMBĂTĂ, 20.08.2016 ora 21:00 ne strângem la HQ şi o să vedem acolo cum facem. Veniţi cât mai mulţi, nu e obligatoriu, însă minim 10 trebuie să fim, sper să veniţi mai mulţi că poza să fie reuşită. Ne vedem atunci, sâmbătă. Aştept propuneri de poză la "Discuţii între membrii" sau prin /sms, în joc.

Edited by RzvD5

Anunț important

• Raportul opţional se termină astăzi, astfel puteţi începe să le efectuaţi. Nu vreau să văd rapoarte nefăcute pe motivul "nu am ştiut că s-a terminat cu cele opţionale", am anunţat aici pentru a preveni asta, baftă la rapoarte.
  • Începând de lunea viitoare Misiunea va fi postată tot Luni, însă la ora 20:00, motivul este simplu, şcoala.
    Baftă la rapoarte!

Au trecut 6 luni, sincer au fost cele mai frumoase momente din SAMP. Ziua de 23 martie, cand am fost ales lider, pe mine unul nu m-a impresionat intr-un mod pozitiv, sincer nu mi-am dorit niciodata functia de lider. Am acceptat insa. Primele 2 saptamani au fost grele, demisii, sanctiuni, aplicatii, sa intru pe samp nu mai reprezenta o distractie in acel moment. Am vrut sa renunt, sa nu mai intru cateva zile si asta e, sa fiu demis. Nu a fost asa, m-am ambitionat si am vrut sa imi arat mie, cat de organizat pot sa fiu. M-am ambitionat foarte tare si am inceput sa invat cat mai mult.

Dupa 6 luni pot spune ca am niste momente frumoase cu voi, am facut o groaza de activitati, mi-am facut numerosi prieteni si nu regret absolut nimic. Mi-am demonstrat mie ca o functie nu ma poate schimba, personalitatea mea ramane la fel, nu's usor de influentat.

Am incercat sa ma implic cat mai mult, sincer sunt sigur ca stiu fiecare membru care a fost in factiune, dupa nume, poate chiar si rank'ul pe care l-a avut, indiferent ca e 1 sau 6. Cat am putut, am profitat de functie in mod pozitiv, am incercat sa ajut, sa descopar lucruri noi, sa va cunosc pe fiecare cate putin, pentru ca asta ar face un conducator bun, in opinia mea.

Eu va urez mult succes, noului lider multa bafta, daca cumva aveti alte planuri, amanati-le va rog pana cel tarziu maine(demisii, etc), ca sa nu dam prea multe batai de cap pana la alegerea noului lider.

Multumesc pentru tot baieti, sper ca cei care mi-au fost membrii au invatat cate ceva si de la mine. B-ZONE POWER !

• Upvote 1

Anunț important

Duminica, 02.10.2016, ora 20:00 va avea loc o sedinta in HQ, in care vom discuta niste probleme si am sa va ascult intrebarile. Dupa noile reguli, prezenta este obligatorie asadar cine nu poate sa ajunga la sedinta(si are un motiv bine intemeiat) este rugat sa posteze o cerere de invoire in topicul "Invoiri de la sedinte / activitati / Pass requests" dupa modelul dat.

As dori sa fiti prezenti toti in mare parte.

Regula cu 30 de ore pe luna a fost scoasa, dar va rog sa aveti o activitate cat de cat bunicica. Bafta la raport.

• Upvote 1