Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Ai scris sau ai vrea să scrii o carte? / Have you written or do you want to write a book?


EuroStar
 Share

Recommended Posts

  • BIS aka OldNab changed the title to Ai scris sau ai vrea să scrii o carte? / Have you written or do you want to write a book?
  • BIS aka OldNab locked this topic

Nickname: BIS aka OldNab

Genul cărţii: Dramă cu temă istorică şi tentă SF

Scurtă descriere: E vorba despre o carte de joc, dama de romb, pe care o găsesc mai mulţi adolescenţi din Iugoslavia şi fosta Iugoslavie, practic spunând povestea foştilor proprietari.

De ce îmi doresc să scriu această carte: Ideea mi-a venit când am găsit prin gimnaziu o carte de joc, o damă de romb, într-un manual de istorie. Mi s-a părut interesant cum a reuşit să rămână cartea aia în manual, fără să cadă sau ceva, şi am păstrat-o. La un meci am pus-o pe frigider, lângă televizor, ca să-mi poarte noroc, iar când amicii care susţineau echipa adversă au luat-o de pe frigider în ultimele zece minute, echipa lor a egalat. De atunci am conchis că îmi poartă noroc şi o ţin în portofel. La examene, în special acolo unde nu mă simt 100% pregătit, o scot şi o pup, ca să-mi aducă noroc. Ei bine, cartea asta mi-a dat ideea, mi s-a părut interesant cum un obiect aparent neînsemnat precum o carte de joc poate să "povestească" celor care o găsesc poveştile foştilor proprietari. De ce Iugoslavia? Pentru că au fost foarte multe evenimente interesante de povestit: comunism, război, revolte, perioada de tranziţie postcomunistă.

Voi scrie vreodată această carte?: Am început anul trecut să scriu dar m-am oprit după câteva pagini. Ideea mi se pare genială, doar că îmi pun la îndoială talentul beletristic. Habar n-am dacă o s-o termin vreodată sau nu.

 

Nickname: BIS aka OldNab

Genul cărţii: Dramă, thriller psihologic

Scurtă descriere: Bucureşti, anii '90, după Revoluţie. O familie tânără merge la stomatolog pentru un control. Soţul este sănătos, în schimb soţia are o măsea care trebuie scoasă, iar băieţelul lor, care abia a început şcoala, are o carie. Tânăra stomatologistă rezolvă problemele celor doi. După câteva luni, două evenimente, diametral opuse, tulbură viaţa bărbatului: acesta, împătimit de loterie, reuşeşte să câştige un premiu considerabil, în timp ce băiatul şi soţia încep să se simtă din ce în ce mai rău. Merg la un control şi află că au hepatita C. Şocaţi, întreabă doctorul de unde au putut lua această boală. Printre altele, doctorul menţionează cabinetele stomatologice care nu respectă normele de igienă. Cei doi soţi îşi amintesc imediat de controlul la care fuseseră cu câteva luni în urmă. După ce băieţelul moare, organismul său fiind prea puţin copt pentru a putea face faţă unei asemenea boli, soţia se sinucide, chiar cu o zi înainte de înmormântarea propriului fiu. Bărbatul, distrus de tragedia care s-a abătut asupra sa, este tentat mai întâi să se sinucidă, precum soţia sa. Urcat pe blocul în care îşi are apartamentul, stând pe margine, cu picioarele în gol, decide, într-un moment de luciditate, să se răzbune pe tânăra stomatologistă. Folosindu-se de banii pe care i-a câştigat la loto, acesta plănuieşte, împreună cu câţiva interlopi locali, răpirea femeii. Bărbatul, ajutat de interlopi, reuşeşte să o ducă la proprietatea pe care o cumpărase în Libia şi o întemniţează. Cu timpul, însă, stomatologista dezvoltă sindromul Stockholm faţă de răpitorul ei, aceştia ajungând, până la urmă, să aibă o relaţie amoroasă.

De ce îmi doresc să scriu această carte: Cred că e o poveste fantastică ce merită exploatată. Mi-a venit în timp ce încercam să adorm.

Voi scrie vreodată această carte?: Din nou, îmi pun la îndoială talentul beletristic. Nu ştiu dacă o voi scrie vreodată sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Nickname: Corina

Genul cărţii: Iubire.

Scurtă descriere: Vreau sa scriu o carte despre sentimentele de mama atunci cand o sa devin una, sa stie copilul cum era cand era mic, respectiv alte detalii si momente.

De ce îmi doresc să scriu această carte: Deoarece vreau atunci cand viitorul meu copil o sa creasca sa o citeasca.

Voi scrie vreodată această carte?: Da, cand o sa am ocazia sa dau nastere unui copil.

Edited by Corina
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, SpoNNN said:
  • Ai scris vreo carte (Da/Nu) ?Nu

 

Te-ai gândit la o scrie o carte ?Da

 

Tema cărții tale: Nu m-am gandit inca.

 

Link către cartea ta virtuală:-

 

Alte precizări:-

Avertisment verbal, nu ai respectat modelul de postare.

Link to comment
Share on other sites

Nickname:SHC911

Genul cărţii:Horror

Scurtă descriere:Priveam la acea carte,era acolo,intr'un colt intunecat.Era groasa,plina de praf si fara nici o amprenta pe ea.Nu cred ca mai fusese deschisa,caci avea un bizar aspect:era noua,desi veche,neatinsa,cu toate ca zacea acolo de secole.Cred ca incepeam sa inteleg si deschizand-o mi-a fost clar,cartea aceea cuprindea secretele lumii. Vreau sa fie despre taina cartilor ce poseseaza puterni supranaturale ce pot altera lumea etc.

De ce îmi doresc să scriu această carte: Imi doresc sa o scriu deoarece ma pasioneaza genul horror si cred ca va avea succes daca o voi publica.

Voi scrie vreodată această carte?: Posibil ca da, daca voi avea timp liber posibil sa si o scriu, pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, m-am gandit de multe ori sa scriu o carte, inca de cand eram in scoala primara, dar abia acum 1 an am zis ca vreau sa fac ceva serios.

Am discutat cu un coleg in decursul a 2 saptamanii despre ce va fi cartea, titlul, tot, eram pregatiti sa dam viata ideilor noastre, dar...e mult mai greu de atat. Efectiv nu stiam nici cum sa incepem, care sa fie prima fraza, prima propozitie, primul cuvant. Nici macar titlul cartii nu consideram ca este unul destul de bun.

Asa ca dupa 1 saptamana de batai de cap, am lasat-o balta.

In cartea noastra voiam sa reflectam rasismul, homofobia si bullying-ul, cu scopul de a le corecta. Voiam sa facem asta prin intermediul unui personaj, “bully” la inceput, dar devenind ulterior cel agresat, fiind mutat la o scoala dintr-un cartier de negri din SUA.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, MrRobot said:

Sincer, m-am gandit de multe ori sa scriu o carte, inca de cand eram in scoala primara, dar abia acum 1 an am zis ca vreau sa fac ceva serios.

Am discutat cu un coleg in decursul a 2 saptamanii despre ce va fi cartea, titlul, tot, eram pregatiti sa dam viata ideilor noastre, dar...e mult mai greu de atat. Efectiv nu stiam nici cum sa incepem, care sa fie prima fraza, prima propozitie, primul cuvant. Nici macar titlul cartii nu consideram ca este unul destul de bun.

Asa ca dupa 1 saptamana de batai de cap, am lasat-o balta.

In cartea noastra voiam sa reflectam rasismul, homofobia si bullying-ul, cu scopul de a le corecta. Voiam sa facem asta prin intermediul unui personaj, “bully” la inceput, dar devenind ulterior cel agresat, fiind mutat la o scoala dintr-un cartier de negri din SUA.

Avertisment verbal, nu ai respectat modelul de postare.

Link to comment
Share on other sites

Ai scris vreo carte (Da/Nu) ? nu

Te-ai gândit la o scrie o carte ?Da

Tema cărții tale: Fiind un mare fan al Universului ''Middle Earth'' (Lord of The rings), inca de mic copil toate jocurile mele erau cu cavaleri, cetati, cai, sultite, batalii etc. M-am gandit sa-mi transcriu intr-o carte, universul creat de catre mine. In acest univers al meu, magia, cavalerii, nobilii, aliantele si tradarile erau in prim plan. Mi-am imaginat orasul meu (Cluj Napoca) ca o mare cetate medievala cu ziduri inalte si groase, arcasi pe metereze si porti ghilotina uriase. In aceasta ''mega-cetate'' erau alte sute de cetati mai mici (fiecare bloc sau casa din oras avea propriul lord si nu raspundea in fata nimanui inafara de regele orasului). Toate cetatile din interiorul orasului avea propriile activitati prin care isi castigau existenta. In caz de atac, toate cetatile din oras isi uneau fortele pentru nimicirea vrasmasului comun.

Link către cartea ta virtuală:-

Alte precizări: batalii, jocuri de culise, tradari, onoare, etc. cam astea sunt cuvintele cheie care vor descrie carte pe care o voi scrie.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kimbal said:

Ai scris vreo carte (Da/Nu) ? nu

Te-ai gândit la o scrie o carte ?Da

Tema cărții tale: Fiind un mare fan al Universului ''Middle Earth'' (Lord of The rings), inca de mic copil toate jocurile mele erau cu cavaleri, cetati, cai, sultite, batalii etc. M-am gandit sa-mi transcriu intr-o carte, universul creat de catre mine. In acest univers al meu, magia, cavalerii, nobilii, aliantele si tradarile erau in prim plan. Mi-am imaginat orasul meu (Cluj Napoca) ca o mare cetate medievala cu ziduri inalte si groase, arcasi pe metereze si porti ghilotina uriase. In aceasta ''mega-cetate'' erau alte sute de cetati mai mici (fiecare bloc sau casa din oras avea propriul lord si nu raspundea in fata nimanui inafara de regele orasului). Toate cetatile din interiorul orasului avea propriile activitati prin care isi castigau existenta. In caz de atac, toate cetatile din oras isi uneau fortele pentru nimicirea vrasmasului comun.

Link către cartea ta virtuală:-

Alte precizări: batalii, jocuri de culise, tradari, onoare, etc. cam astea sunt cuvintele cheie care vor descrie carte pe care o voi scrie.

Avertisment, nu ai respectat modelul de postare pentru a doua oară. A treia oară va fi direct Warning Point.

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Nickname: Kobe.

Genul cărţii: Roman politist

Scurtă descriere: O actiune ce se petrece la o crima, inainte de 1900, in familia regala.

De ce îmi doresc să scriu această carte: Mi se pare interesant, cred ca ar fi placuta

Voi scrie vreodată această carte?: Probabil ca nu, desi sper sa ma apuc macar sa o scriu

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, .Rizakkk said:

Ai scris vreo carte (Da/Nu): Nu

Te-ai gandit la a scrie o carte: Da

Tema cartii tale: Pesti si panarame.

Link catre cartea ta virtuala: -

Alte precizari: -

Vei primi un avertisment verbal pentru acesta postare de +1. Data viitoare citeste prima pagina a topicului in care urmeaza sa postezi.

Link to comment
Share on other sites

Ai scris vreo carte (Da/Nu): Nu

Te-ai gandit la a scrie o carte: Da

Tema cartii tale: Viata de puscarias

Link catre cartea ta virtuala: -

Alte precizari: -

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Zeyrox. said:

Ai scris vreo carte (Da/Nu): Nu

Te-ai gandit la a scrie o carte: Da

Tema cartii tale: Viata de puscarias

Link catre cartea ta virtuala: -

Alte precizari: -

Nu ai respectat modelul de postare, avertisment verbal.

Link to comment
Share on other sites

Nickname: Flavius

Genul cărţii: Roman daca te referi la ce tip, iar efectiv ca gen cred ca ar cuprinde mai multe genuri, dar cel de comedie ar fi principalul.

Scurtă descriere: Am fost pentru o vara intreaga la bunicii mei la tara, fara internet, fara telefon, cam acum 2 ani, efectiv vara din care mi-am facut cele mai multe amintiri, am mers intr-un rau, era sa ma inec, cu vaca pe camp, sunt foarte multe amintiri pe care le-as putea pune in aceasta carte.

De ce îmi doresc să scriu această carte: Cred ca ar face foarte multe persoane sa rada, efectiv sunt o multime de lucruri pe care le-am facut.

Voi scrie vreodată această carte?: Cel mai probabil nu, insa chiar as inregistra doar cu vocea intamplarile astea, chiar sunt niste lucruri pe care le-am facut care merita auzite, sunt sigur de asta, insa de obicei cand scrii o carte nu esti apreciat de cele mai multe ori pe cat meriti, deci nu prea merita.

Edited by CBN Flavius
Link to comment
Share on other sites

Nickname: Kayac

Genul cărţii: Politic

Scurtă descriere: O sa scriu o carte despre principiul dupa care vreau sa-mi ghidez viata si dupa care cred ca ar trebui sa fim guvernati, egalitarismul. De ce? Pentru ca toti ar trebui sa fim egali, cu aceleasi drepturi si cu aceleasi sanse. Am avut norocul si sansa sa ma nasc intr-o familie modesta, cu situatie financiara buna, normala, uneori poate peste medie dar asta a tinut si de perioade. Insa, nu mi s a parut corect ca atunci cand eu aveam 100, 200, 500 de euro pe luna de cheltuiala un prieten sa n-aiba 2 lei de o tigara, e banal ce spun dar reflecta o realitate trista.

De ce îmi doresc să scriu această carte: Poate ar schimba ceva si poate am intelege de ce ar trebui sa fim egali.

Voi scrie vreodată această carte?: Da, este in lucru de ceva timp.

 

 

Nickname: Kayac

Genul cărţii: Psihologie

Scurtă descriere: Voi scrie despre perioada in care am fost dependent de jocurile de noroc, despre cum m-au influentat, deciziile proaste luate atunci si inconstienta cu care am tratat o problema ce s-a acutizat pana cand o pandemie a pus capat acestei probleme. Pe scurt, limbajul folosit va fi unul extrem de dur pentru a face cititorul sa inteleaga de ce nu e bine sa alegri Rosu sau Negru si de ce  Asii nu-ti garanteaza victoria.

De ce îmi doresc să scriu această carte:  Pentru a face oamenii sa inteleaga de ce norocul inseamna ghinion si de ce banii castigati usor aduc pierdere dubla.

Voi scrie vreodată această carte?: Da

 

 

Edited by Kayac
Link to comment
Share on other sites

Nickname:YuukiKING

Genul cărţii:Mister/Horror

Scurtă descriere:Este vorba despre un detectiv care i s-a acordat o misiune de la politie sa investigheze o casa bantuita care se zvonea ca in ea ar fi avut loc crime si acturi de cruzime asupra vizitatorilor.

De ce îmi doresc să scriu această carte:Vreau sa scriu aceasta carte deoarece cred ca ar starni curiozitatea si frica in cei ce o citesc, astfel descoperind sentimente noi si poate sa ii faca pe cei mici sa se gandeasca sa isi aleaga un post in cadrul politiei.

Voi scrie vreodată această carte?:Daca o sa imi permita timpul si o sa indeplinesc cerintele pentru a o putea scrie si publica, speram ca da.

Link to comment
Share on other sites

Nickname:Remember.Luis

Genul cărţii:Actiune

Scurtă descriere:Doi frati gemeni au rămas fără părinti la vârsta de 18 ani si sunt înrolati în armată si acolo vor întâmpina probleme cu grupuri de talibani.

De ce îmi doresc să scriu această carte:Povestea mi se pare super interesanta si sper să o duc până la capăt

Voi scrie vreodată această carte?:Da, de ce nu.

Link to comment
Share on other sites

Nickname: Diecast

Genul cărţii: Actiune 

Scurtă descriere: Si ma gandesc la ceva de genul 10 Oameni sunt pe o Insula si trebuie sa supravetuiasca fara mancare si fara apa 

De ce îmi doresc să scriu această carte: Vreau sa stiu mereu ce ganduri si la ce ma dus pe mine capul cand eram copil 

Voi scrie vreodată această carte?: Da , Sau cel putin o sa incerc 

Link to comment
Share on other sites

Nickname:Ag0ny

Genul cărţii:Biografie

Scurtă descriere:Autobiografie

De ce îmi doresc să scriu această carte:Doresc sa-mi scriu memoriile, dar nu cred ca sunt inca pregatit, sunt prea tanar si mai am multe de invatat, pana sa pot transmite ceea ce imi doresc.

Voi scrie vreodată această carte?:Probabil voi scrie o carte cand voi inainta in varsta.

Link to comment
Share on other sites

Real full name: Mohab E. Elassal
Book title:كيف تبدو السوشيال ميديا من زاوية كاتب محتواها
Publication year (if it exists): -
Genre:A book about humorous content
Number of pages:20
Short description: What does social media look like from the angle of its content writer? This book is about humorous content
Download/buy link: Hello, my book is not displayed in the Book Museum, but soon it will be shown. This is one of the sites that talked about me http://www.albawabaalmasrya.com/show58095 because I am a writer and creator of video content.

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Nickname: StarKiller

Genul cărţii: Actiune

Scurtă descriere: O familie de 2 parinti si copil si-au pierdut fiul in urma unui jaf noaptea, dupa ce au fost jefuiti au dat foc la casa. Sotia a ramas cu urme grave de foc si a ramas cu traume, de atunci in fiecare zi traieste un cosmar. Sotul care a ramas teafar vrea sa se razbune pe jefuitori si face tot posibilul sa devina un Hitmen, iar de acolo incepe adevarata poveste a cartii.

De ce îmi doresc să scriu această carte: Mi se pare o carte mai speciala, nu sunt asa multe pe piata despre acest tip de actiune, mi se pare interesant si chiar as vrea sa fie cumparata cartea.

Voi scrie vreodată această carte?: Da, am de gand sa o scriu.

Link to comment
Share on other sites

Nickname: Sniffanie

Genul cărţii:Biografie

Scurtă descriere:Autobiografie

De ce îmi doresc să scriu această carte: Vreau sa incurajez oamenii sa mearga inainte, orice ar fi. Am avut multe experiente neplacute de-a lungul aniilor, astfel ca mi-as dori sa pot ajuta oamenii macar cu un sfat din experienta mea.

Voi scrie vreodată această carte?: Probabil ca da.. Vedem ce ne rezerva viitorul. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.