Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Claudyu_tom- problema grafica


Recommended Posts

Nume:[GF]Claudyu_tom
Ce problema ai?:

Nu inteleg un lucru,la Video card 1,am total memory 4GB,1.5 GB Dedicat,sa inteleg ca acea placa video este de 4 GB? Si care e faza cu memoria dedicata,ar trebui sa fie aceeasi placa TOTALA dedicata,nu impartita.

Cealalta placa video,are cum trebuie sa aiba 1gb dedicata,1gb total,iar totalul celor 2 placi video de cat este,care se calculeaza.
O scurta descriere a situatiei: am spus mai sus
Screenshot:
http://imgur.com/zxhvIas
Alte precizari: Multumesc.

 

 

 

Placa ta video dedicata este de 1.5 GB, iar cealalta intergrata este de 4 GB.

 

Deci in total,placa video este de 5.5 GB,pare prea mare :))

Edited by GF Claudyu tom
Link to comment
Share on other sites

Saa

 

Cum ai ajuns frate moderator aici daca poti sa spui asemenea prostii?! Placa integrata de 4GB, pe bune?!

 

Lamureste-ma tu te rog frumos :)))

 

De cat am placa video,integrata si dedicata.

Link to comment
Share on other sites

Pai tu ai un APU de la AMD, inseamna ca el are o placa video integrata in procesor. Memoria ei tu o decizi, setezi din bios cat sa-si ia din memoria RAM. Cel mai bine te uiti in bios cat e setat sa-si ia, mai mult de 1GB, 2 maxim ( desi e greu de crezut) oricum nu te lasa.

 

Si mai ai si o placa video dedicata care e ori Ati 3650 ori 3670 care este de 1GB sau 512mb ( dxdiag arata dublu uneorie, eu am o gtx 770 de 2gb insa o vede de 4gb, iar placa video integrata nici nu e in functiune ) de Insa cred ca site-ul ala pe care l-ai pus tu arata eronat, arata doar placa video din procesor si inca ceva care n-are treaba.

 

P.S: Acum am vazut postul tau, deci nu ai ati 3650 sau 3670 iar site-ul iti arata bine inseamna. Pune o poza buna.

Edited by Robiacs
Link to comment
Share on other sites

Pai tu ai un APU de la AMD, inseamna ca el are o placa video integrata in procesor. Memoria ei tu o decizi, setezi din bios cat sa-si ia din memoria RAM. Cel mai bine te uiti in bios cat e setat sa-si ia, mai mult de 1GB, 2 maxim ( desi e greu de crezut) oricum nu te lasa.

 

Si mai ai si o placa video dedicata care e ori Ati 3650 ori 3670 care este de 1GB sau 512mb ( dxdiag arata dublu uneorie, eu am o gtx 770 de 2gb insa o vede de 4gb, iar placa video integrata nici nu e in functiune ) de Insa cred ca site-ul ala pe care l-ai pus tu arata eronat, arata doar placa video din procesor si inca ceva care n-are treaba.

 

P.S: Acum am vazut postul tau, deci nu ai ati 3650 sau 3670 iar site-ul iti arata bine inseamna. Pune o poza buna.

http://imgur.com/1nougiX

Aceasta e poza buna,nu dau edit ca e bug pe forum si nu-ti apare notificare.Daca poti sa-mi explici cu aceleasi detalii,e perfect.

Link to comment
Share on other sites

Bun:

 

Tu ai un APU de la AMD, inseamna ca el are o placa video integrata in procesor. Memoria ei tu o decizi, setezi din bios cat sa-si ia din memoria RAM. Cel mai bine te uiti in bios cat e setat sa-si ia, mai mult de 1GB, 2 maxim ( desi e greu de crezut) oricum nu te lasa. Placa video din APU este 7640G.

 

Bun, APU-urile pot merge in paralel cu placile video dedicate, iar placa ta video dedicata 7670M are o memorie dedicata de 2GB deoarece in dxdiag o sa-ti arate mereu dublu. Am avut o placa de 1gb si arata ca are 2gb, acum am una de 2gb si imi arata ca am 4gb. Daca cauti pe google de ce, o sa gasesti raspunsul, nu mai scriu aici. Atentie, pt placa ta video exista si varianta de 1GB, sunt 2 variante, una de 1gb si una de 2gb.

 

 

Daca mai ai o intrebare, da-mi PM sau intra pe alt forum specializat...La ce raspuns ti-a dat moderatorul aceste sectiuni, mai bine ar inchide aceasta parte de forum, mai rau baga oamenii in ceata.

Edited by Robiacs
Link to comment
Share on other sites

@, In ss-ul de mai sus se vede foarte clar, ca este Placa video integrata 4GB.

# La urmatorul post de genul, cum ai luat moderator, te sanctionez cu warn si suspend dupaia o sa vezi cum am luat.

 

Are dreptate robiacs. Ce scrie acolo nu este memoria dedicata placii video. Asa e daca iei moderator peste noapte, habar n-ai despre ce vorbesti.

Link to comment
Share on other sites

Saa

 

De ce sa ma sanctionezi...? Acum pe bune, esti moderator la o sectiune despre pc-uri, cum poti sa zici asa ceva...? Placa video integrata de 4gb?! Tu stii ca placa video integrata isi ia memoria ei din memoria ram, insa nu poti pune tu de nebun cat vrei tu, poti maxim 1gb.

 

In plus, ai auzit de APU, procesoarele cu video integrat de la AMD? Ele pot merge odata cu placa video dedicata, asa ca in cazul asta si-a luat memoria de la cea dedicata, care este de 2gb ( 7670m are 2 variante, de 1gb si de 2gb ), iar in dxdiag tu vezi memoria dubla, cauta pe google de ce, si incearca si tu cu pc-ul tau si ai sa vezi de ce.

 

Consider ca nu meriti moderator pe aceasta sectiune, iti lipsesc multe cunostinte, alt exemplu ar fii cand intr-un alt topic i-ai spus cuiva sa-si faca update de bios si sa curete cooleru deoarece procesorul lui atingea 50 de grade in jocuri, temperatura normala pt un Intel Haswell cand e stresat. I-ai zis si ca tu ai AMD, care e mai slab ca Intel, aici ai comparat mere cu pere, depinde de model, nu poti sa compari nici macar un i3 haswell cu fx 8350. Si in acel topic s-au vazut cunostintele tale care cam scartaie...

 

Am facut poze la topic, daca ma sanctionezi probabil ii voi trimite un pm lui Bobo, nu se poate ca un moderator intr-o sectiune hardware sa spuna asemenea lucruri, care sunt elementare.

Edited by Robiacs
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.