Jump to content

P.O.H.U.I - Discutii


Dyablox
 Share

Recommended Posts

1 minute ago, iZy said:

Zdr.

Mult stimabile, cum te simți? Te simți bine? Satisfăcut? Mândru? Te simți mulțumit cu însuși persoana ta, cu ingeniozitatea și creativitatea ta? Nu simți așa un feeling precum că ai atins apogeul tău intelectual? Că ți-ai atins pontețialul?

 

Presupun că acum stai lângă o ferastră, privind la îndepărtare clădiri, dealuri, analizând în general peisajul, cerul și păsările în timp ce razele soarelui, lin, se reflectă în înfățișarea ta.

 

Privești afară, te simți mândru, împlinit. Începi să te gândești la viața ta, îți aduci aminte de primii pași, de prima iubire, de călătorii.

 

Revii cu gândul la prezent și îți trece prin gând că acum e momentul, că acum în sfârșit te poți retrage. Oare la mare sau la munte? Oare în Mallorca sau în Oslo? Casă mare sau simplă? Modernă sau clasică? În fine, decizi să te retragi în munte, în liniște, unde vei aștepta în pace ultima răsuflare pe acest pământ știind că ai reușit în viață, că ai devenit succesful, că ai lasat în urma ta o pată pe această lume, o pată care le va da posibilitatea viitoarelor generații să ducă o viață mai ușoară, mai bună decât a noastră. Lași în urma ta acest post plin de înțelepciune, experiență și meditații care pune sub întrebare adevărata existența a omenirii și care, sperăm, într-un viitor va fi privit ca un adevărat aport în istoria filosofiei(1).

 

Vă suntem profund mulțumiț de această înțelepciune și că ați decis să o impărtășiți cu noi.

 

 

(1) Însă până atunci, încordează în pizda măsii creierul ăla și scrie fraze mai lungi de 3 litere când postezi pe aici.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, R e l u said:

Mult stimabile, cum te simți? Te simți bine? Satisfăcut? Mândru? Te simți mulțumit cu însuși persoana ta, cu ingeniozitatea și creativitatea ta? Nu simți așa un feeling precum că ai atins apogeul tău intelectual? Că ți-ai atins pontețialul?

 

Presupun că acum stai lângă o ferastră, privind la îndepărtare clădiri, dealuri, analizând în general peisajul, cerul și păsările în timp ce razele soarelui, lin, se reflectă în înfățișarea ta.

 

Privești afară, te simți mândru, împlinit. Începi să te gândești la viața ta, îți aduci aminte de primii pași, de prima iubire, de călătorii.

 

Revii cu gândul la prezent și îți trece prin gând că acum e momentul, că acum în sfârșit te poți retrage. Oare la mare sau la munte? Oare în Mallorca sau în Oslo? Casă mare sau simplă? Modernă sau clasică? În fine, decizi să te retragi în munte, în liniște, unde vei aștepta în pace ultima răsuflare pe acest pământ știind că ai reușit în viață, că ai devenit succesful, că ai lasat în urma ta o pată pe această lume, o pată care le va da posibilitatea viitoarelor generații să ducă o viață mai ușoară, mai bună decât a noastră. Lași în urma ta acest post plin de înțelepciune, experiență și meditații care pune sub întrebare adevărata existența a omenirii și care, sperăm, într-un viitor va fi privit ca un adevărat aport în istoria filosofiei(1).

 

Vă suntem profund mulțumiț de această înțelepciune și că ați decis să o impărtășiți cu noi.

 

 

(1) Însă până atunci, încordează în pizda măsii creierul ăla și scrie fraze mai lungi de 3 litere când postezi pe aici.

furt de proprietate intelectuală

copyrights reserved: @who is this boi

 

mai ai încă un report

 

@eB L U C A Z ELEFANTUL KIA băi mamifer cu trompă. Don't make me flex my muscles pe la Debates că după ce dau ultimul examen îți umplu 3 păgini de contraargumente.

Edited by who is this boi
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, R e l u said:

oh nu 

Înțeleg ce zici frate, am rămas profund cuprins de un șir de emoții indescriptibile, în sens bun bineînțeles. Metoda prin care conturezi absurdul muritorilor de rând, ce se află pe un diminut punct al unui univers inmens, numit ”pământ”, exaltează existența nesemnificativă nu doar privită de o manieră intrinsecă, adică spre interiorul nostrul, cadavre ce poartă un suflet, ci și extrinsec - esența, sensul, rațiunea tuturor fenomenelor și ființelor care ne înconjoară. Cum spunea și Shakespeare în debutul său literar Hamlet, adevărata întrebare e To Be or Not To Be prin care se încerca să se apropie de acel spațiu divin rezervat doar grecului Dionysys. Sau, în alte cuvinte fenomenologia existanțială a determinării generale ce coate la lumina una din temele ei predilecte, cum ar fi contingența poate fi văzut precum cauza acestor crize umane. Per excelență, chintesenta eternului laic. 

 

Sincer, am încercat însă oricum nu am putut să o spun atât de bine ca tine.

 

Vă mulțumim pentru un aport atât de profund în lumea filosofiei și vă suntem profund recunoscutători.

 

ai al 3-lea report pentru azi

 

Edited by who is this boi
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, who is this boi said:

Înțeleg ce zici frate, am rămas profund cuprins de un șir de emoții indescriptibile, în sens bun bineînțeles. Metoda prin care conturezi absurdul muritorilor de rând, ce se află pe un diminut punct al unui univers inmens, numit ”pământ”, exaltează existența nesemnificativă nu doar privită de o manieră intrinsecă, adică spre interiorul nostrul, cadavre ce poartă un suflet, ci și extrinsec - esența, sensul, rațiunea tuturor fenomenelor și ființelor care ne înconjoară. Cum spunea și Shakespeare în debutul său literar Hamlet, adevărata întrebare e To Be or Not To Be prin care se încerca să se apropie de acel spațiu divin rezervat doar grecului Dionysys. În fine, fenomenologia existanțială a determinării generale, care scoate la lumina una din temele ei predilecte, cum ar fi contingența poate fi văzut precum cauza acestor crize umane. Per excelență, chintesenta eternului laic. 

 

Sincer, am încercat însă oricum nu am putut să o spun atât de bine ca tine.

 

Vă mulțumim pentru un aport atât de profund în lumea filosofiei și vă suntem profund recunoscutători.

 

ai al 3-lea report pe azi

 

Sini esti we?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, who is this boi said:

 

@eB L U C A Z ELEFANTUL KIA băi mamifer cu trompă. Don't make me flex my muscles pe la Debates că după ce dau ultimul examen îți umplu 3 păgini de contraargumente.

elefantul si este mamifer bratan, degeaba scriti asa mult ca oricum nu citesc =)) , esti ca la ONU, ori vorbesti ori nu oricum nimic nu se schimba

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, eB L U C A Z ELEFANTUL KIA said:

elefantul si este mamifer bratan, degeaba scriti asa mult ca oricum nu citesc =)) , esti ca la ONU, ori vorbesti ori nu oricum nimic nu se schimba

Nici nu aveam mari asteptari dupa ce am vazut 2003-ul ala pe profilul tau 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Ubermensch said:

Nici nu aveam mari asteptari dupa ce am vazut 2003-ul ala pe profilul tau 

La mine situatia e ca nu stiu tu in ce an te-ai nascut, da glumele tale is penibile

Link to comment
Share on other sites

faptu ca te vaibesti cu zeci de romane pe un forum de samp nu impresioneaza pe nimeni, cum a zis si lucaz, nu citesc nici jumate din ce scrii acolo. Pe cine vrei sa impresionezi aici? 

Link to comment
Share on other sites

 

17 minutes ago, eB L U C A Z ELEFANTUL KIA said:

La mine situatia e ca nu stiu tu in ce an te-ai nascut, da glumele tale is penale

Now that's better.

 

5 minutes ago, R e l u said:

faptu ca te vaibesti cu zeci de romane pe un forum de samp nu impresioneaza pe nimeni, cum a zis si lucaz, nu citesc nici jumate din ce scrii acolo. Pe cine vrei sa impresionezi aici? 

Să impresionez pe alții? Păi, unde rămâne satisfacția mea, plăcerea pe care o primesc eu însuși? :( Mă simt tristuț.

Link to comment
Share on other sites

Vnature nu inteleg de ce esti asa frustrat, daca iti pasa asa tare cum te percep oamenii, impresioneaza-ti rectorii si parintii, daca inseamna asa mult pentru tine, da nu veni aici si te lua la sfada cu alti membri

Link to comment
Share on other sites

frustrat, vâiobșic, în căutarea veșnică de a impresiona publicul

la ce te-o dus Spania, filozofia și vinul pe malul Begăi...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Ubermensch said:

o cafă și la examen

era si timpul

10 minutes ago, Ubermensch said:

Din câte vezi, dacă scriu pe aici un post cu mai mult de 3 silabe deja e catalogat ca Trilogie

vezi ca colegii nostri de facultate tot se dau experti in de toate pe Facebook, acolo e mai interesant sa-ti bati pula de ei, mai primesti si like-uri la comment si friend request de la vreo cică care te-o luat de inteligent

deam după sesiune mă bag pe Quora. Să-mi iau eu futaiul la rândul meu.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, iZy said:

deam după sesiune mă bag pe Quora

tre' să găsești acel Ying Yang în forumurile virtuale, acel echilibru.

Quora - când vrei seriozitate

Reddit - când vrei engleza

B-Zone - ...

5 minutes ago, iZy said:

bati pula

când vrei să te mai relaxezi 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Ubermensch said:

Reddit - când vrei engleza

eu pe reddit la memasuri ma uit xd

 

gata si examu la contabilitate, chiar o fost usor, mai ales dupa ce am gasit pe net un document cu 80% din intrebarile din examen rezolvate :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.