Jump to content

P.O.H.U.I - Discutii


Dyablox
 Share

Recommended Posts

nu-mi pasa ce spuneti. N-am chef sa merg 50 de km pentru un simplu document pe care ti-l faci in 10 minute la tine in localitate.

a da, prea tare li se suie la cap democratia la moldoveni. Sunt unii care inteleg ce e asta democratie, da unii urla ca li se incalca drepturile, repede scot telefonu sa filmeze, ca ei o fost in Europa. Aista-i bred

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Lieutenant.PD said:

nu ma pricep la Nike, zi ce sa raspund si raspund

primele lucruri care iti vin in minte cand te gandesti la Nike: in primul rand cu ce asociezi brandul (poate fi vorba de slogan, acele 3 cuvinte imprimate pe aproape toate tricourile lor, vreun produs de-al lor, sau orice altceva la general), o personalitate pe care o asociezi automat cu Nike, de regula sportivi, tara cu care asociezi brandul, un animal/pasare, o culoare si un sport, nu trebuie sa te gandesti prea mult, prosta scrie prima ce iti vine in minte, nu conteaza ce, treb doar sa am 45 de raspunsuri de tot si momentan am vreo 35 :))

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, LiviuC said:

Noroc baieti! Am si eu un proiect la facultate si mai am nevoie de cateva raspunsuri, chestionarul dureaza 2 min maxim, multumesc anticipat :D

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdfoS4TvALjX0YUziqo3Agn9BUMrNZXxVYMQIdMKgeCTZlB8Q/viewform

Eu tot am facut :D .. succes tie acolo 

Link to comment
Share on other sites

Ca nişte sfaturi de la un om care analizează zilnic politica basarabeană şi care studiază ştiinţe politice, poate daţi mai departe la rudele/amicii cu drept de vot dacă voi n-aveţi.

 

La alegerile astea, în sfârşit, s-au coagulat unioniştii în persoana lui Chirtoacă. Ţîcu e doar după caşcaval, dacă avea onoare şi îl interesa strict Unirea ar fi intrat în bloc cu restul. Chirtoacă este un român convins, aşa cum ar trebui să fie toţi basarabenii de altfel, şi, dacă ar avea ocazia, ar face Unirea, sunt ferm convins. Am toată încrederea în el.

 

Maia Sandu este o curvă mică: dacă trebuie, după cum s-a văzut, e-n stare să se alieze şi cu Dodon, doar ca s-ajungă la putere. Ştie să facă din vorbe votanţii unionişti ca să creadă că-i unionistă, când ea este de fapt o statalistă împuţită, la fel ca toţi ceilalţi candidaţi. Nu zic că Ţîcu n-ar fi unionist, dar nu cred că asta-l interesează pe el în primul rând.

 

Şi ca un ultim sfat: dacă vedeţi partide care se feresc să zică "pro-Unire" prin termenul "pro-european", apăi să ştiţi că ăia-s statalişti 100%. Dacă eşti unionist, spui pe faţă. Dacă crezi că limba pe care-o vorbeşti e română, nu o numeşti "limba de stat". Dacă eşti român, nu spui că eşti "moldovean". --> ăsta e un subiect destul de amuzant pentru noi, românii (şi mai ales moldovenii, cum sunt şi eu) din dreapta Prutului, mai ales că ştim cum au fabricat ruşii ideologia moldovenistă şi cum au torturat (fizic, psihic şi economic) basarabenii ca să ajungă să creadă că nu-s români. Mă rog, mă opresc aici, scuzaţi intervenţia asta. P.S.: dacă pentru viitorul tău nu eşti în stare să mergi 50 km, e grav...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, BIS aka OldNab said:

Dacă eşti român, nu spui că eşti "moldovean". --> ăsta e un subiect destul de amuzant pentru noi, românii (şi mai ales moldovenii, cum sunt şi eu) din dreapta Prutului, mai ales că ştim cum au fabricat ruşii ideologia moldovenistă şi cum au torturat (fizic, psihic şi economic) basarabenii ca să ajungă să creadă că nu-s români. Mă rog, mă opresc aici, scuzaţi intervenţia asta. P.S.: dacă pentru viitorul tău nu eşti în stare să mergi 50 km, e grav...

Da BIS dar aici e un subiect complicat, multi "moldoveni" nu vor sa se asocieze / nu vor sa se identifice ca romani pentru ca
1. Au intalnit comportamentul toxic al catorva persoane cand au fost in romania, batjocuri, injuraturi, glume

2. Multi cetateni ai R.M au stramosi ucraineni, rusi, polonezi, evrei, germani etc si neavand cu cine sa se asocieze se asociaza cu moldovenii

Edited by zL L U C A Z
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, zL L U C A Z said:

1. Au intalnit comportamentul toxic al catorva persoane cand au fost in romania, batjocuri, injuraturi, glume

Amuzant e că acelaşi argument mi-l dau şi puţinii români antiunionişti din dreapta Prutului: că au fost ei în Basarabia şi se vorbea numai ruseşte şi oamenii erau nu ştiu cum. De parcă n-aş fi fost şi eu tot în Basarabia şi am văzut că se vorbeşte româneşte şi oamenii sunt în general de treabă. Generalizările astea sunt cretine, la fel ca şi imbecilii care fac glume bazate pe regiuni (şi din păcate sunt destul de comune bancurile cu moldoveni, olteni etc).

 

17 minutes ago, zL L U C A Z said:

2. Multi cetateni ai R.M au stramosi ucraineni, rusi, polonezi, evrei, germani etc si neavand cu cine sa se asocieze se asociaza cu moldovenii

Asta nu mă deranjează absolut deloc, din contră, nu vreau ca alte naţii să se pretindă români. În schimb, dacă numele tău de familie este clar unul românesc, nu ai niciun motiv să te pretinzi "maldavan" şi nu român.

Link to comment
Share on other sites

Just now, BIS aka OldNab said:

De parcă n-aş fi fost şi eu tot în Basarabia şi am văzut că se vorbeşte româneşte şi oamenii sunt în general de treabă. Generalizările astea sunt cretine, la fel ca şi imbecilii care fac glume bazate pe regiuni (şi din păcate sunt destul de comune bancurile cu moldoveni, olteni etc).

 

? ai dreptate, nu stiu de ce unii romani sustin faptul ca la noi se vorbeste predominant rusa (cand rusii sunt doar 8.9% din populatie), nu inteleg de ce doresc unii sa manipuleze opinia publica

1 minute ago, BIS aka OldNab said:

Asta nu mă deranjează absolut deloc, din contră, nu vreau ca alte naţii să se pretindă români. În schimb, dacă numele tău de familie este clar unul românesc, nu ai niciun motiv să te pretinzi "maldavan" şi nu român.

Sa iti spun cinstit am impresia ca sunt mai multi oameni cu familia -ciuc, -enco, -ov, -schi/-ski (sau cu familii germane/evreiesti) in moldova decat familii romanesti (-eanu, -escu etc) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, zL L U C A Z said:

Sa iti spun cinstit am impresia ca sunt mai multi oameni cu familia -ciuc, -enco, -ov, -schi/-ski (sau cu familii germane/evreiesti) in moldova decat familii romanesti (-eanu, -escu etc) 

La mine vapse familia ii '' Veverita "... :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.