Jump to content

P.O.H.U.I - Discutii


Dyablox
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, BIS aka OldNab said:

puţinii români antiunionişti

putinii romani antiunionisti nu-s chiar atat de putini

 

locuiesc de 3 ani in Timisoara si n-as spune ca am cunoscut foarte multi unionisti pe partea voastra. Am prieteni care sunt unionisti inraiti (la fel ca tine), le urmaresc activitatea si as spune ca sunteti o miscare politica in decadere/minoritate. Majoritatea romanilor (si a basarabenilor) sunt pur si simplu neutri / indiferenti fata de aspectul dat.

 

iar de facto, acest mandat nu va schimba nimic

astia pe care i-ai enumerat tu nu decid nimic. Moldova e o zona trilaterala de interes (RU-SUA-Turcia) care va ramane (dupa parerea mea) inca cel putin 10 ani "neutra". 

Votul in tara asta e praf de stele-n ochi.

 

Iar Chirtoaca, din campania asta electorala, e cel mai corupt si bogat om dupa Dodon. A spalat cash din primaria Chisinaului cam cu aceleasi zerouri precum Plahotniuc din intreaga tara. Acuma ghici unde-si tine varza. O da! la Bucuresti. Coincidenta ca e unionist si e acoperit de statul roman? Eo nu cred. 

 

Si astea nici macar nu-s conspiratii citite de prin comentariile trollilor de pe facebook. Sursa insa nu ti-o pot spune.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, BIS aka OldNab said:

dacă pentru viitorul tău nu eşti în stare să mergi 50 km, e grav...

E un proiect aiurea propus de Maia Sandu :) Presedintele in Moldova nu are mare autoritate, deci Maia Sandu n-ar face mare lucru.

 

am ajuns sa vorbim despre politica pe un forum de samp, e grav. Mai repede sa treaca alegerile ca is zaibit deja

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, JohnstoN said:

putinii romani antiunionisti nu-s chiar atat de putini

 

locuiesc de 3 ani in Timisoara si n-as spune ca am cunoscut foarte multi unionisti pe partea voastra. Am prieteni care sunt unionisti inraiti (la fel ca tine), le urmaresc activitatea si as spune ca sunteti o miscare politica in decadere/minoritate. Majoritatea romanilor (si a basarabenilor) sunt pur si simplu neutri / indiferenti fata de aspectul dat.

Toate sondajele arată susţinere faţă de unionism la 70-80% în România. Da, nu e un subiect pe care îl discută foarte mulţi, mai ales la Timişoara care e-n celălalt cap de ţară. În Moldova este mai dezbătut subiectul. Ideea e aşa: românilor "li-i pohui", ca să "bazaresc" şi eu "pa maldavschi". De tot, nu doar de Unire. Dar dacă ar fi să voteze pro sau contra, ar vota pro Unire garantat. De fapt, cred că cei "anti Unire" nici nu s-ar prezenta la vot :))

 

5 hours ago, JohnstoN said:

iar de facto, acest mandat nu va schimba nimic

Evident că, fiind o republică parlamentară, preşedintele e simbolic. Dar ar schimba ceva măcar simbolic: dacă ar ieşi preşedinte un unionist, ar fi un semn puternic din partea basarabenilor. SUA ne susţine garantat, iar Rusia nu are ce să facă. În ziua în care Basarabia se uneşte cu România, Rusia îşi va retrage instantaneu armata din Transnistria. Nu riscă război cu NATO pentru Basarabia, de care-i doare-n cur oricum.

Link to comment
Share on other sites

 

4 hours ago, BIS aka OldNab said:

Toate sondajele arată susţinere faţă de unionism la 70-80% în România. Da, nu e un subiect pe care îl discută foarte mulţi, mai ales la Timişoara care e-n celălalt cap de ţară. În Moldova este mai dezbătut subiectul. Ideea e aşa: românilor "li-i pohui", ca să "bazaresc" şi eu "pa maldavschi". De tot, nu doar de Unire. Dar dacă ar fi să voteze pro sau contra, ar vota pro Unire garantat. De fapt, cred că cei "anti Unire" nici nu s-ar prezenta la vot :))

 

Evident că, fiind o republică parlamentară, preşedintele e simbolic. Dar ar schimba ceva măcar simbolic: dacă ar ieşi preşedinte un unionist, ar fi un semn puternic din partea basarabenilor. SUA ne susţine garantat, iar Rusia nu are ce să facă. În ziua în care Basarabia se uneşte cu România, Rusia îşi va retrage instantaneu armata din Transnistria. Nu riscă război cu NATO pentru Basarabia, de care-i doare-n cur oricum.

Ințelegi, noi suntem o tara la o răscruce de drum, precum alte tari, marile puteri nu au niciun interes în noi (nici Rusia, nici UE, nici SUA), lor le pasa sa așezarea noastră geo politica, nu de popor (la fel ca în Bielorusia, înțelegi și tu foarte bine ca UE nare treaba cu cetățenii Bielorusi, dar cu faptul ca e o granița stratega între UE și Rusia) 

 

Suntem o tara mica, ar trebui sa nu ne mai tragem nici spre est nici spre vest și sa ne trăim viata ca Elveția, dacă întram cu estul - devenim dușmanii vestului, dacă ne aliem cu vestul - dușmanul estului, ceea ce o sa ne distrugă pana la sfârșit. Un exemplu bun e Elveția, a întrat în ONU deabia după 2000 și tot cu mare greu (Republica nord coreeana a întrat mai devreme), nu face parte din UE, nu întra în tratate internaționale care ar putea sa ii puna în pericol situația de neutralitate. 

Link to comment
Share on other sites

@BIS aka OldNab tot respectul din partea ta că urmărești politica de peste prut. Dar în realitate situația stă puțin diferit. Eu personal o susțin pe Maia. Da, ai dreptate, s-a aliat cu socialiștii, dar partidul PD atunci prezenta un pericol mult mai mare. Ea nu a fost implicată nici într-un dosar, scandal sau escrocherie. Ea este unica șansă a Moldovei la un viitor prosper. Putem discuta mai multe pe mess de exemplu, că nu prea am timp de forum acum.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zL L U C A Z said:

 

Ințelegi, noi suntem o tara la o răscruce de drum, precum alte tari, marile puteri nu au niciun interes în noi (nici Rusia, nici UE, nici SUA), lor le pasa sa așezarea noastră geo politica, nu de popor (la fel ca în Bielorusia, înțelegi și tu foarte bine ca UE nare treaba cu cetățenii Bielorusi, dar cu faptul ca e o granița stratega între UE și Rusia) 

 

Suntem o tara mica, ar trebui sa nu ne mai tragem nici spre est nici spre vest și sa ne trăim viata ca Elveția, dacă întram cu estul - devenim dușmanii vestului, dacă ne aliem cu vestul - dușmanul estului, ceea ce o sa ne distrugă pana la sfârșit. Un exemplu bun e Elveția, a întrat în ONU deabia după 2000 și tot cu mare greu (Republica nord coreeana a întrat mai devreme), nu face parte din UE, nu întra în tratate internaționale care ar putea sa ii puna în pericol situația de neutralitate. 

Nouă ne pasă de voi, altfel nu am băga sute de milioane de euro anual în ajutoare. Noi vă facem şcoli, grădiniţe, parcuri, până şi secţii de poliţie :)) nu o să ajungeţi niciodată ca Elveţia, pentru că bunăvoinţa noastră nu este infinită. Dacă nu se va face Unirea în ciuda eforturilor noastre, atunci aplicăm cealaltă tactică: retragem cetăţeniile, închidem graniţa, boicotăm orice fel de ajutoare de la aliaţii noştri din UE, SUA, Japonia etc. Ca să vedeţi ce înseamnă în realitate independenţa, că momentan sunteţi foarte dependenţi de ajutoarele noastre :))

Link to comment
Share on other sites

dodon o coborat atat de mult nivelul la care este vazuta functia de presedinte in RM, incat personal as fi ok cu oricare candidat atata timp cat nu il cheama dodon si nu va mai calatori de 3592 de ori pe an la moscova din bani publici.

Link to comment
Share on other sites

Salutări fraţilor de peste Prut!

 

Vă invit să alegeţi, mai întâi în topicul de mai jos, apoi pe 15 noiembrie în secţiile de votare, între Igor Dodon şi Maia Sandu pentru turul 2.

 

https://forum.b-zone.ro/topic/443538-cu-cine-a%C5%A3ive%C5%A3i-vota-%C3%AEn-al-doilea-tur-al-alegerilor-preziden%C5%A3iale-din-republica-moldova/

 

Mulţumesc pentru atenţie!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, BIS aka OldNab said:

Salutări fraţilor de peste Prut!

 

Vă invit să alegeţi, mai întâi în topicul de mai jos, apoi pe 15 noiembrie în secţiile de votare, între Igor Dodon şi Maia Sandu pentru turul 2.

 

https://forum.b-zone.ro/topic/443538-cu-cine-a%C5%A3ive%C5%A3i-vota-%C3%AEn-al-doilea-tur-al-alegerilor-preziden%C5%A3iale-din-republica-moldova/

 

Mulţumesc pentru atenţie!

sa-mi zici daca voteaza vreunu de aici cu Dodon :)) sa le rup urechile shyo

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Dyablox said:

@BIS aka OldNab, @JohnstoN statistica din Timișoara a arătat că și acolo s-au găsit susținători de-a lui Dodon, așa că aici sigur sunt :) 

il stiu eu pe unu, e din Basarabeasca, o lucrat la stroica juma de copkilarie cu taic'so in Rusia, sta la Drept pe loc de roman de pretutindeni (+repeta anul) si le spune la toti romanii ca el e rus :))

halal

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.