Jump to content

Întrebare ceas desktop.


MadalinArt

Recommended Posts

Întrebarea / Nelămurirea: Ceasul meu de pe desktop, la laptop, rămâne în urmă de ceva timp cu 10-15-20 minute. De ce și ce aș putea să îi fac?
Screenshot (în caz că este necesar): -

Link to comment
Share on other sites

@@Ovidiw, Nu e asta.

@@BadDriver Robert ENBseries, Nu e asta.

Laptopul meu este perfect sănătos, dacă nu știi nu vorbi aiurea. Atunci, la PC-urile de la TIC de ce ceasul este cu 5-10 minute în urmă, îl fixez și iar rămâne?

Nu ma crezi? Cauta pe google. Alea raman ca au si ele o problema, intelege ca bateria aia are rolul sa faca placa de baza sa retina toate setarile facute in bios, printre care si ora si data. Ia scoate-i tu bateria 1 minut si pune-o la loc si o sa vezi ca biosul o sa-ti ceara sa pui ora, data si sa faci setarile.

 

Iar daca eu nu ma pricep, inseamna ca 75% din comunitate foloseste pc-ul pe post de uscat vase.

Link to comment
Share on other sites

Lasa pc-ul deschis in bios ceva timp si vezi daca ramane in urma si acolo. Daca ramane si acolo cu bateria schimbata, e posibil sa fie o problema care se poate rezolva cu un update de bios, care e destul de riscant daca n-ai dual bios deoarece daca se intampla ceva ( freeze/pana de curent, orice care impiedica instalarea ), placa de baza ramane leguma si trebuie schimbat chipul de bios.

Link to comment
Share on other sites

Dai la setarile de data si ora si ai undeva actualizare automata si un site www.timezone.com sau ceva de genul, cauta pe internet un site care ofera actualizari la ora.Si incearca si asta:

Start->Run cmd.exe

net stop w32time

w32tm.exe /unregister

w32tm.exe /register

net start w32time

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.