Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Sistem nou alegere lideri / New leader selection system


Kelton
 Share

Recommended Posts

Naspa.

Daca acea factiune are un singur membru rank 3+, este desemnat lider pentru ca nu are concurenta? Si daca ar fi prima lui factiune, ar avea indeajuns de multa experienta ca sa poata controla o intreaga factiune?

Eu n-am fost de acord nici nu alegerea liderilor pe baza voturilor adminilor; era bine atunci cand un jucator care a muncit luni intregi pentru a ajunge undeva pe server era teleportat de catre admini si cu emotii era intrebat daca dorea functia de lider la o factiune.

Eu acum sunt lider, nu ma afecteaza acest lucru, dar zic pentru cei care au depus si vor depune o munca intensa pentru a ajunge undeva, in zadar..

Pace.

Edited by RW ClaudiuAsr
Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare ok ca soarta unei factiuni sa fie aleasa de cineva din exterior, de niste anonimi pentru respectiva factiune, era ok daca puteau sa voteze doar membrii factiunii la care se cauta lider + adminii si helperii cel mult. Altfel suna daca levelul celor care au drept de vot sa fie undeva la 25-35+ mergand pe premiza ca acesti jucatori stiu cateva detalii importante despre fiecare factiune in parte. Insa voi decideti ce si cum, o sa vedem la final cum o sa fie, sunt sigur ca o sa alegeti cea mai buna variata.

Edited by RzR MariuS
Link to comment
Share on other sites

Nu vad ce treaba au ceilalti cu cine sa ia lider , toti incepatorii o sa voteze la misto , o sa fie voturi pe prieteniii si alte chestii , bani , certuri mai bine era ca inainte .

Mai bine voteaza doar admini nu si serverul + de asta inseamna ca cei care au muncit mult pt a ajunge la functia de lider , au muncit degeaba , e o idee foarte nasoala .

Contra

Edited by Kovac
Link to comment
Share on other sites

O idee buna, doar ca partea cu votul ar putea fi putin modificata. Sunt de acord deoarece mi se pare perfect, fiind in postura de lider, sa pot propune la vot pe cine doresc. Se presupune ca imi cunosc membri si stiu ce poate fiecare. Nu mi s-a parut niciodata ok sa vina cineva din afara factiunii la conducere. Cum s-a spus si mai sus, sunt sigura ca veti face cea mai buna alegere. PRO pentru acest sistem.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu sunt de acord cu asta si o sa spun si de ce. In primul rand, sa spunem ca o factiune are doar un rank 3+ in factiune, iar factiunea respectiva e prima sa factiune. Va fi el ales ca lider? De unde stiti ca nu sunt alti playeri care au mult mai multa experienta ca ei, au avut rank 5(exemplu) in acea factiune, dar au iesit din factiunea respectiva din cauza plictiselii aparute pe parcurs si dorind sa incerce ceva nou. Ati ales sa faceti asta din cauza a ce s-a intamplat pe RPG3, sunt la curent. Am citit tot ce s-a dezbatut acolo, parerile fiecarui membru al comunitatii care a postat acolo si am ajuns la urmatoarea concluzie.

Pe ei nu i-a interesat cine a luat lider, ci modul in care a luat lider. I-am vazut aplicatia, da, are o aplicatie foarte frumoasa si foarte buna din punct de vedere gramatical. Problema e urmatoarea: pe acei jucatori i-a deranjat faptul ca poate si ei doreau lider la acea factiune si nu li s-a acordat sansa de a aplica si de a le citi cineva aplicatia, ceea ce este frustrant pentru ei, iar eu unul sunt sigur ca nimanui nu i-ar fi convenit daca ar fi vrut sa aplice la factiunea respectiva. Repet, da, a avut o aplicatie buna, sa spunem chiar perfecta, dar, de unde stiti ca nu ar fi avut cineva aplicatia mai buna ca a ei daca ar fi aplicat la lider News Reporter? Acolo a fost marea greseala. Daca s-ar fi deschis aplicatiile, ar fi aplicat toti doritorii sa fie lideri la factiunea respectiva si ar fi luat ea lider, va garantez ca nu mai avea nimeni nimic de comentat, dar, asa, e ceva normal sa comenteze pentru ca nu li s-a parut corecta decizia de a fi pusa ca lider fara aplicatie la acea factiune. Acum, sa revenim. Decizia pe care ati luat-o, spun eu, este din cauza a ce am zis mai sus. Cel mai bine ar fi sa nu mai existe aplicatii la lideri si sa fie ca pe vremuri, cand primeai TP de la admin si te intreba daca ai dori functia respectiva, pentru ca nu intereseaza pe nimeni intr-un joc copilaria ta si cat de tare e liceul la care inveti.

Pace, cu respect, Alexandrew!

Edit:

O idee nu proasta, foarte proasta. De ce sa punem niste playeri care habar nu au regulamentul, sau alte chestii legate de respectiva factiune sa voteze ? Voi vedeti cumva logica in chestia asta ? Asta ar fii ca si cum copiii sa aibe drept de vot de la varsta de 5 ani+.. oare ar fii folositoare o asemenea tampenie ?

Foarte bine spus. Are dreptate, ganditi-va la ce ati spus, toti playerii de level 5+ sa poata vota. Asta e o mare porcarie, majoritatea playerilor de level 5 de abia invata toate comenzile atunci si voi vreti sa voteze un lider? Totusi, nu e o functie oarecare.

 

Edited by RW Alexandrew
Link to comment
Share on other sites

Sincer mi se pare o prostie...adică ce treabă au cei care nu au fost în facțiunea respectivă cu noul lider ? De ce să voteze și ei ? Dacă vine unul în facțiune care abia a făcut două luni și are mulți prieteni, obține funcția de lider și nici măcar nu știe cu ce se mănâncă toată treaba, pentru că dacă stai două luni în facțiunea respectivă nu ai cum să te descurci cu o așa funcție. Preferam vechiul sistem, adminii sunt mult mai capabili să decidă cine merită cu adevărat această funcție !

Link to comment
Share on other sites

Ganditi si voi asa putin ?? Cum sa pui playeri sa voteze un nou lider? Ce legatura au civili cu factiunea respectiva ??

 

Admini , fostul lider si membri factiunii respective . Atat

 

Este o prostie sa pui civili sa voteze , chiar daca ei nu au avut treaba cu factiunea respectiva .

 

Asa trebuia sa fie votul de la bun inceput , admini + fostul lider + membri factiunii sa aleaga un membru din interiorul ei .

Sper sa luati decizia cea buna , sper ! O seara placuta sa aveti

Link to comment
Share on other sites

O idee buna, doar ca partea cu votul ar putea fi putin modificata. Sunt de acord deoarece mi se pare perfect, fiind in postura de lider, sa pot propune la vot pe cine doresc. Se presupune ca imi cunosc membri si stiu ce poate fiecare. Nu mi s-a parut niciodata ok sa vina cineva din afara factiunii la conducere. Cum s-a spus si mai sus, sunt sigura ca veti face cea mai buna alegere. PRO pentru acest sistem.

Gandeste-te de exemplu la mafii. Jucatorul x are rank 3 si 2 luni in factiunea a carui lider demisioneaza, jucatorul y este sublider la mafia z, are 9 luni de cand activeaza in mafii. De ce jucatorul x are sanse mai mari ca jucatorul y, cand el are mai putina experienta ? Doar pentru ca a avut norocul sa aleaga factiunea a carui lider demisioneaza ?

 

Este un sistem gandit prost. Are tot felul de lipsuri si mult mai multe minusuri decat plusuri. E o decizie luata la nervi, in nici un caz ceva gandit si dezbatut calumea.

Link to comment
Share on other sites

O idee nu proasta, foarte proasta. De ce sa punem niste playeri care habar nu au regulamentul, sau alte chestii legate de respectiva factiune sa voteze ? Voi vedeti cumva logica in chestia asta ? Asta ar fii ca si cum copiii sa aibe drept de vot de la varsta de 5 ani+.. oare ar fii folositoare o asemenea tampenie ?

Link to comment
Share on other sites

Sunt de parere ca:

  • Ar trebui sa poata vota doar adminii si membri factiunii respective, dar sa fie cumva vizibil!
  • Unul dintre adminii de level 6 sa aleaga cei 5 pe care sa ii nominalizeze pentru functia de lider, ca liderul actual sa nu aleaga in functie de prietenie sau alte chestii.

 

Link to comment
Share on other sites

Nu prea e buna alegerea asta. :)

Nu jucatorii de pe server trebuie sa numeasca cine sa fie lider, ci adminii. Asa daca pe server sunt 600/900 de incepatori ON (am dat doar un exemplu), care ei probabil n-au o treaba cu gang-urile, poate si mai rau nu stiu ce inseamna functia de lider, probabil nu o sa aleaga chiar pe cine trebuie. :)

Edited by AIM musiQQ
Link to comment
Share on other sites

Very good idea, i absolutley agree for 2 reasons.

1- this will gain time to any faction that his leader left so can have new leader as fast as possible with vote because leader application can take long time but with votes will be faster.

2- Given players chance to chosse a leader is good idea because players can vote for leader that deserve the position if he is popular with his good behavior and seriousness and if he is able to handle faction perfectly.

Edited by Alright Zew
Link to comment
Share on other sites

Ok, ok, ok. Voi va plangeti ca-s alegi lideri "prosti, incapabili, care au pile la admini". S-a spus chiar si despre mine asta. Acum, a venit Kelton cu alt sistem, in care adminii nu mai conteaza, poate doar putin. Tot va plangeti? Cu admini nu, cu playeri nu. Atunci sa se voteze liderul aleatoriu de pe www.random.org. Va place doar sa aruncati cu *****, fara sa stati sa va ganditi cate PM-uri se dau ca "de ce a luat ala lider" si cate lucruri se vorbesc. Va plangeti si ca iau anonimii lider. Bine, poate anonimii aia stiu ce sa faca in factiunea respectiva, dar nu-s cunoscuti. Aici a venit Kelton cu solutia (cu sau fara intentie), cel mai probabil vor lua cei cunoscuti lider => nu mai vin anonimi in functii, dar..oare, cunoscutii vor face o treaba buna?

Sa aleaga membrii din factiune? Ganditi si voi putin. Un rank 5 din gang da pm la toti ca le da salarii 300k/saptamana, ca le da rank inainte si mai stiu eu ce prostii, aia o sa-l voteze si ajung lideri niste epave.

 

#Levelul de votare marit, in rest e ok.

Edited by GF Robert
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de parere ca adminii, helperii level 2, liderii si actualii membrii ( eventual rank 2 ) ar trebui sa poata vota. De ce nu helperii level 1? Pentru ca majoritatea nu isi vor pastra functia si cei care stiu deja asta vor abuza pentru a-si vota prietenii. Rank 1 ( mai ales intr-o pasnica ) nu este chiar asa de important pentru ca de cele mai multe ori acestia sunt incepatori care inca invata locatiile/comenzile/regulile, deci nu ar trebui pusa soarta factiunii in mainile lor ( de obicei membrii de rank 1 sunt cei mai numerosi). Propun ca administratorii serverului sa aleaga ce persoane cred ei de cuviinta si apoi cine trece de votul adminilor si al helperilor level 2 sa fie confruntat si cu cel al membrilor. Nici mie nu mi se pare ok ca un civil de level 5 care nu face altceva decat DM si nu stie decat drumul pana la Trucker sa-mi decida urmatorul lider..

Link to comment
Share on other sites

Ba, voi gabditi umpic asa?

Voi v-ati plans ca nu e bine, ca adminii voteaza pe pile, dar nu stiti nimic despre ei si ce fac ei. Nici eu nu stiu prea multe, dar cand am inceput sa fac ca voi mai demult mi s-a explicat ca la MUCEA ce fac ei, cu ce se ocupa, cata treaba au ei si ca NU se fac favorizari. De aceea votau si cei de nivel 2+ care au devenit si ei impartiali, nu "corupti" cum sunt cativa admini nivel 1, dar nu asta conteaza.

Metoda este facuta ca sa vedeti "dezastrul" pe care VOI l-ati provocat! Acum nu stiu de ce va plangeti aia nu, aia nu .... Atunci veniti voi cu o noua metoda de alegere a liderilor?

Este chiar buna ideea, doar sa se mareasca nivelul pentru a vota pe la 15. 5 sunt chiar incepatoro, 10 dabea se acomodeaza cu jocul, 15 estr bun sau chiar 20

Cyyyaaa!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.