Jump to content

AIM RaresNr1 - Alegere placa video


Recommended Posts

Nume: [AIM]RaresNr1
Ce problema ai?: Doresc sa imi cumpar o noua placa video de gaming.
O scurta descriere a situatiei: Salut ! Doresc sa imi achizitionez de Craciun o placa video de gaming, si nu stiu ce sa aleg. Nu vreau sa dau pe ea 10 milioane, sa fie un pret cat de cat accesibil, dar sa mearga si cele mai noi jocuri ( Battlefield 4, etc.. ). Mai am o problema. Nu stiu daca am placa video integrata sau dedicata. Am 8 Gb RAM, 1760 MB placa video, tip DAC :internal , Intel® HD Graphics Core i3. Daca mai doriti detalii despre placa, reply, vreau neaparat sa aflu de care e si daca o pot schimba.. ( Am laptop ).
Screenshot: -
Alte precizari: Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Nvidia GTX 750. Daca nu o gasesti noua, o iei SH cu 1-2 ani garantie.

Bun, acum ma intereseaza sa imi spui si daca o pot pune pe pc-ul meu, daca nu, ce placi video as putea pune pe placa de baza Intel HM55?

Link to comment
Share on other sites

Merge orice placa pci express, deci merge gtx 750.

 

 

daca placa ta de baza are pci express 2.0 si placa video*** are 3.0, placa video nu va rula la putere maxima. se va crea un fel de bottleneck.

 

 

Mai intai, explicati-mi ce inseamna PCI express si cum imi dau seama cat e, si cum imi pot da seama daca am slot pentru alta placa video, nu ma pricep... ( pentru laptop )

Link to comment
Share on other sites

daca placa ta de baza are pci express 2.0 si placa video*** are 3.0, placa video nu va rula la putere maxima. se va crea un fel de bottleneck.

 

Nu-i adevarat, diferenta nu e mare intre cele 2 versiuni PCI, iar placile video sub 2.000 lei nici nu ajung sa utilizeze la maxim latimea de banda de pe 2.0

Nici un gtx titan nu e afectat de 2.0 sau 3.0, ba chiar merge la fel si pe X8 (folosind doar jumate din conectorul PCI)

Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu prea am inteles din ce ati spus acolo, decat ca diferenta dintre PCI 2 si 3 e mica, dar pe mine ma intereseaza sa stiu ce placi video de gaming mi-se potrivesc pe laptopul meu cu placa de baza Intel HM55. Daca se potriveste Nvidia gigabyte gtx 730 .. :) Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca pot pune nush ce placa si Nvidia 610m, dar nu sunt de gaming nu?

In laptop ai 2 placi video, una integrata in procesor (intel hd graphics) si una externa sa zic asa, nvidia 610m. Laptop-ul ar trebuii sa schimbe automat pe nvidia cand rulezi un joc care necesita putere mai mare, incearca si pasii de aici: https://www.youtube.com/watch?v=WVBEPhE_Osg

Edited by VeveX
Link to comment
Share on other sites

In laptop ai 2 placi video, una integrata in procesor (intel hd graphics) si una externa sa zic asa, nvidia 610m. Laptop-ul ar trebuii sa schimbe automat pe nvidia cand rulezi un joc care necesita putere mai mare, incearca si pasii de aici: https://www.youtube.com/watch?v=WVBEPhE_Osg

Eu nu am doua placi, ci vreau sa mi-i iau pe a doua si nu stiu daca intra in laptop sa zic asa..

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am doua placi, ci vreau sa mi-i iau pe a doua si nu stiu daca intra in laptop sa zic asa..

Nu ai doua placi, ai o singura placa video externa. Cealalta e integrata in procesor (intel hd graphics). Uitate la tutorial sa vezi cum sa-ti activezi placa video externa.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai doua placi, ai o singura placa video externa. Cealalta e integrata in procesor (intel hd graphics). Uitate la tutorial sa vezi cum sa-ti activezi placa video externa.

 

Am vazut tutorialul, dar mai intai trebuie sa montez a doua placa..

Link to comment
Share on other sites

Am vazut tutorialul, dar mai intai trebuie sa montez a doua placa..

Laptopul tau vine deja cu acea placa video (Nvidia 610m)

Edited by VeveX
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.