Jump to content

[TUTORIAL]Cum sa alegi piesele pentru un PC nou


Recommended Posts

Salutare B-Zone. V-am pregatit un tutorial foarte lung. E vorba despre Cum sa-ti construiesti un PC. In acest tutorial va voi explica cum se aleg piesele pentru un nou RIG. Poate pare simplu, dar nu e deloc asa.

Incepem.



Procesorul(CPU) - AMD sau Intel? Ce sa aleg?

1.AMD - Ruleaza mai fierbinte, overclock mai usor, mai ieftin, performante oarecum bune, consum ridicat.

Intel - Ceva mai "rece", overclock scump, mai scump, mai performant, consum redus.

Iar urmatoarea intrebare pentru alegerea procesorului, ce monitor am? Ce rezolutie am? Ce socket sa aleg?

Daca am rezolutie mica, sub 1080p, voi merge pe un Intel. De ce? Pe rezolutiile mici, puterea procesorului conteaza foarte mult. Cu cat mai puternic, cu atat mai bine.

Daca am rezolutia 1080p, voi merge pe ce orice. AMD/Intel atata timp cat procesorul nu provoaca Bottleneck cu GPU.

La momentul actual, socket-ul 1150 de la Intel sau AM3+ de la AMD sunt mainstream. Alegeti voi.

2. Procesorul e gata. Acum vom alege placa de baza!

Avem urmatoarele intrebari:

1)Am luat procesor AMD cu un TDP destul de mare(thermal design power), ce placa de baza sa iau?

Daca TDP-ul procesorului este mai mare de 95 W, recomand o placa de baza cu racire pe VRM. De ce? VRM-urile trebuie sa reziste la voltajul destul de mare al procesorului AMD, ceea ce va fi o sarcina destul de grea daca aceste VRM-uri nu au racire.(heatsink)

2)Am luat procesor Intel cu un TDP mic. Ce placa de baza sa aleg? Una mai ieftina?

Da. Deodata ce procesorul tau are un TDP mic, vei putea lua o placa de baza modesta, fara racire pe VRM-uri.

3)Cate sloturi de RAM ar trebui sa am? 2 oare ajung?

Da, ajung. Cu doua stick-uri de 4GB RAM sau unul singur de 8GB iti faci treaba. Daca vrei mai mult, iti poti lua inca un stick de 8GB.

4)Ce format este placa de baza? Oare incape in carcasa mea?

Cele mai comune formate ale placii de baza sunt mATX si ATX.

Trebuie sa fim atenti la ce carcasa vom cumpara.

ATENTIE: Placa de baza trebuie sa aiba socket-ul asemanator cu cel al procesorului.


3.Am ales placa de baza. Acum este timpul pentru placa video.

Aici trebuie sa te gandesti la ce jocuri vrei sa joci si la ce setari vrei sa te joci, la ce rezolutie etc.

Placa video trebuie sa fie in putere egala cu procesorul, pentru nu a aparea bottleneck-ul, de exemplu sa pun un AMD Sempron cu un GTX 970...e bottleneck-ul de pe lume.

Ce sursa ai? (PSU) Cati amperi pe rail-ul de 12V ai?

Trebuie sa stim exact cat de puternica este sursa noastra, pentru a nu avea probleme la alimentare. Aflam puterea maxima consumata de placa video dorita, dupa ne putem face o idee despre ce putem cumpara.

4.Memoria RAM. Easy bruh

Ne putem alege usor un stick de 4GB RAM la frecventa de 1333Mhz sau 1600Mhz (nu e diferenta foarte mare) sau de 8GB.

5.HDD-ul.

Aici e vorba de utilizator. 500GB vs 1TB. Daca ai 1001 filme in PC, iti trebuie 1TB. Daca ai 2 jocuri si un film, 500GB ajung.

Un HDD cu 7200RPM si un buffer de 16/64 e OK.

Ce brand sa alegem? Eu recomand Seagate sau Western Digital(eventual seria Blue care e super ok)

6.Sursa(Power supply)

Aceasta componenta trebuie aleasa cu mare grija. Trebuiesc facute cateva calcule inainte de a o cumpara.

Sfaturile mele pentru cumpararea unei surse:

Asigura-te ca PC-ul tau consuma in full load maxim 85% din puterea sursei. De ce? Este MULT mai sigur sa iei o sursa care stii ca iti va tine sistemul in puf, si nu vei avea probleme cu alimentarea.

Cauta cat mai multe informatii despre sursa pe care o vrei. Vezi ce certificare are, vezi daca are PFC activ sau pasiv, vezi daca are protectii de scurtcircuit, de subtensiune si hipertensiune.

Vezi review-uri pe youtube despre sursa, pareri despre ea si tot felul de informatii pe care tu vrei sa le stii.

Asigura-te ca sursa are cablurile lungi, in caz ca vrei sa faci cable management.

Asigura-te ca sursa distribuie destul de multi amperi pe rail-ul de 12V.


7.Carcasa.

Gusturile nu se discuta.

Asigura-te ca, carcasa este compatibila cu formatul placii de baza. Mare grija aici.

Uita-te peste review-uri si afla daca carcasa are un airflow decent cu vent-urile incluse.

Asigura-te ca tabla e de buna calitate, ca e finisata bine si atent si alte detalii care sar in ochi.


Cam acesta este Basic-ul in ceea ce priveste alegerea pieselor pentru un PC nou. Cu siguranta sunt mult mai multe conditii dar nu le pot explica aici(precum chipsetul compatibil cu nucleul procesorului, APU si ce frecventa de ram trebuie, etc)...ar dura prea mult.

O zi buna B-Zone!




Edited by Radu
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.