Jump to content

Băsescu: Pensiile scad cu 15%, salariile bugetarilor vor fi mai mici cu 25% de la 1 iunie


cLaU
 Share

Băsescu: Pensiile scad cu 15%, salariile bugetarilor vor fi mai mici cu 25% de la 1 iunie  

45 members have voted

  1. 1. Crezi ca asta e singura solutie ?

    • Nu , guvernul trebuie schimbat odata cu presedintele
      42
    • Da , guvernul procedeaza corect
      3
    • Nu-s in stare sa imi dau cu parerea .
      0


Recommended Posts

Băsescu: Pensiile scad cu 15%, salariile bugetarilor vor fi mai mici cu 25% de la 1 iunie



Într-o declaraţie susţinută la Cotroceni, preşedintele Traian Băsescu a anunţat că Guvernul a ales cea de-a doua variantă în negocierile cu FMI: restructurarea dură a cheltuielilor publice. Scad pensiile, scad salariile bugetarilor şi ajutorul de şomaj. Prima variantă era la fel de neagră: creşterea TVA la 24%, a cotei unice la 20% şi reducerea salariilor bugetare cu 20%.


Sursa : Realitatea.net



Oare Guvernul Boc este prea incopetent , de recurge la asemenea modalitati de iesire din criza ?! Presupun ca aceasta e intrebarea care ne macina pe toti .
Link to comment
Share on other sites

Nu, guvernul trebuie schimbat odata cu presedintele. Basescu e #cenzurat# nu merita un asemenea post de presedinte, deasemenea si Boc... vai de noi, dumnezeu cu mila.

Link to comment
Share on other sites

tata e subofiter la pompieri in oradea si de la 35mil pe luna ai scade la vreo 30 cam aja

Link to comment
Share on other sites

In curand o sa ajungem si noi ca la greci, "razboaie" intre protestanti si autoritati. Presedintele ca presedintele, dar guvernul e cel care trebuie invinuit pentru situatia actuala.

Link to comment
Share on other sites

tata e subofiter la pompieri in oradea si de la 35mil pe luna ai scade la vreo 30 cam aja

 

si tu iti faci griji ? ce parere ai de oameni aia care iau 600 ron si mai au si datori si le scade cu 25% ?

 

Guverne ne vor prosti, cam asta ne e soarta

Iar noi tampiti si fericiti ne-o asumam si gata!

dak nu face nimeni nimic vom sta si vom indura cum au facut romani pana acum si dupaia se duc prin alte tari si zic ca Romania e de kkt ...

ca si vorba aia uraste jucatorul nu jocul.

Link to comment
Share on other sites

Romania a ajuns de ras din cauza hotilor care sunt in guvern incepand cu baselu huuuu...

cand mergea bine cu Ceausescu l-au dat jos,pe atunci existau locuri de munca pentru totii oamenii acuma numai someri si fabrici in paragina in loc sa fabricam noi tractoare,trenuri cumparam ca niste prosti de la UE.In loc sa stam cu Rusia ne-am dus cu americani ca asa a vrut Baselu...pacat de tara asta frumoasa,cred ca la noi o sa fie mai ceva ca la greci.

Link to comment
Share on other sites

tata e subofiter la pompieri in oradea si de la 35mil pe luna ai scade la vreo 30 cam aja

 

Nu se compara pe langa salariul lu' mama de 7 mil + bonuri , + ca tata e somer :-J 5 mil ... astia nu-s bani :)

Link to comment
Share on other sites

Guvernul trebuie schimbat odata cu presedintele,au distrus tot,Romania is va reveni greu din cauza celor facute de ei,sunt niste incompetenti si hoti.

Link to comment
Share on other sites

Guvernul trebuie schimbat odata cu presedintele! Trebuia facuta asta de mult timp, dar se pare ca nici acuma nu s-a facut :-J. Nu mi se pare corect sa se scada pensia cu 25% deoarece pensionarii care au 100 de ron pensie, ce vor face? daca mai scad cu 25%? Este cea mai mare prostie! Mama are un salar mizerabil de 400 lei si mai reusim sa ne tinem pe picioare cu pensia mea de urmas care e de 360 de lei, dar si cu asta "ne tragem de la gura" unele chestii pentru ca e imposibil sa rezistam 1 luna cu taxe si sa mai cumparam si ceva de mancare. Cand am spus ca ia 400 de lei nu am glumit si de multe ori, se bucura daca ia atat. Cred ca toti ne-am saturat de aceasta tara!

Am fost vara trecuta in Spania(pe banii matusei mele de acolo) si va spun ca este o viata de neinchipuit acolo. Aici cand vezi ce preturi sunt la haine si mancare te doare capul. Pe cand acolo de 10 euro ai mancare timp de 2 saptamani, pe cand la noi in tara cu 10 euro nu faci nimic. Iti iei 1 litru de ulei niste zahar, faina, paine si gata, se duc aia 10euro(40 lei).

Ar trebui schimbat toate persoanele din parlament. Doar atunci mai avem sanse sa ne punem tara pe picioare, pana atunci sa speram, sa stam in acest stadiu, nu sa coboram mai jos.

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare corect sa se scada pensia cu 25% deoarece pensionarii care au 100 de ron pensie, ce vor face? daca mai scad cu 25%?

Nu exista pensie de 100ron...

 

Traim intr-o lume in care suntem manipulati de mass-media, in care nu cunoastem realitatea in care traim.

 

1. Toata lumea plange pensionari... pe de o parte au dreptate dar pe alta nu deoarece exista pensionari care au pana in 10.000€ pe luna pensia si in general toti au o pensie de peste 600 ron, avand in vedere ca un om activ (care munceste) are 400 ron. Ce fac pensionari cu atatia bani? Isi cumpara niste medicamente(si aici au reduceri), platesc cheltuielile si mananca pe cand un om activ cu 400 ron plateste cheltuielile, mananca si isi tine odraslele in scoala + haine pentru ei si copiii (pensionari au de cand erau tineri).

 

2. Profesori... Cine plange profesori se insala deoarece un profesor care e vechi in invatamant ia si 25-30 mil pe luna (ei pe langa salariu' cu grad mai primesc sporuri pentru : ecran, pentru cei care predau la tara alte sporuri, pentru stres si alte prostii). Pe langa acestea profesori predau meditati pe sume destul de mari si cu multi elevi in acelasi timp, dar ceea ce voi nu stiti este ca bani acestia in castiga la NEGRU si nu sunt IMPOZABILI (la fel ca bani castigati din contrabanda cu tigari, de exemplu). Cei mai dezavantajati sunt profesori tineri, noi in sistemul educational.

 

3. Din categoria bugetarilor nu cred ca mai trebuie sa plangem pe nimeni, motivele se cunosc.

 

4. Ajutoare sociale micsorate? Hmmm... Cine primesc de obicei aceste ajutoare? Va spun eu: cei care iubesc lenea, vor sa fie numai sefi (ei avand 8 clase) si urasc lucrul. Deci...

 

 

Soluti:

 

1. Pentru a iesi din criza ar fi reducerea procentului retras din salar pentru pensie.

 

2. Bani exista in visteria statului, dar sunt folositi #cenzurat# (2miliarde sunt cheltuiti in Arad pentru a pune gazon, care nu va fi udat si in o luna...=0 ) deci schibati multi bugetari.

 

3. In viata 2 lucruri nu poti schimba: locul nasterii si rudele deci inventate anumite burse date de stat pentru copii saraci, acestea sa difere si in functie de capacitatile copilului

 

4. Si multe alte soluti gandite cu cap!

 

Ps Solutia in politica si fotbal nu e 'da-l afara, baga-l pe ala si castigam'

Link to comment
Share on other sites

Da , guvernul procedeaza corect.

 

De ce ? Simplu.

 

Facand asta, cum a spus si ala de la 'In gura presei', pensionarii n-o sa-si mai poata cumpara pastile ei fiind dependenti, apoi o sa moara.

Statul are de castigat.

Vor ca populatia sa fie de 5.000.000 locuitori. 100.000 prin conducere. 900.000 rude, prieteni s.a.m.d. 4.000.000 'sclavi' care nu-si pot permite sa plece in alta tara.

 

Basescu a falsificat toate voturile. Profesoara mea de engleza a fost presedinta pe sectorul 6 si Basescu n-a iesit la nici o urna.

 

Sa trecem peste asta, vine chestia urmatoare.

 

Inchidem scoli, inchidem spitale fiindca ele sunt ineficiente si se risipec bani aiurea. Corect, le inchide.

O sa vedeti, 'am inchis soseaua .... fiindca era ineficienta si prea costisitoare'.

Or sa inchida scolile, cu cat poporul roman este mai incult cu atat este mai usor de condus si fraerit fiindca n-o sa fie nimeni mai destepti decat ei.

 

Odata ce fura in halul asta, nu-i poate opri nimeni.

 

N-ai ce face, asta e Romania si nimeni n-o s-o poata schimba.

 

Daca il dai pe 'Base' la o parte vine altu' care-si aduce prietenii si ne vinde gogosi la 2 lei, 'o sa facem scoli si spitale' o sa faca o ****.

 

Daca ar vedea Cuza ce s-a ajuns, cum s-a ajuns cu invatamantul asta, pai n-ar mai fi facut el invatamant gratuit niciodata.

S-au gandit deja, 1 an gradinita + 9 ani scoala = 10 ani. Practic 10 clase. Cam asa ne vor ei, o tara cu 10 clase, care sa munceasca pe 500 ron.

Dar nu s-au oprit aici, s-au gandit ei asa, daca o familie are 5 membrii, mama tata si 3 copii, s-au gandit ei, 500 ron cu 750 ron cu 126 ron, ajunge pt. o paine, un salam si o cutie de lapte cat sa nu mori de foame.

 

Si pe timp de criza ei isi cumpara 'mertzane' 'ferariuri' si alte cacaturi. Asta este Romania.

 

Ei si-au vazut bine ideea, pe vremea lui Ceausescu era bine, nu aveam datorii, desi erau probleme nu aveam datorii. O fi fost el putin dereglat insa a facut Casa Poporului .... avem cu ce ne mandri ... :) ne mandrim ca suntem Romani dar nici asta n-o putem face.

 

Daca stai sa te gandesti, cat s-au chinuit stramosii nostri sa uneasca cele 3 tari, cate sacrificii au facut, cat timp tara asta a fost folosita pt. razboaie si alte planuri ale celor puternici, si cu toate astea, desi eram putini si despartiti am reusit insa acuma nu se mai merita. Practic avem detoate, munte mare delta dar nici nu putem sa ne bucuram de ele, noi, locuitorii tarii.

 

Prea multa libertate strica asta e chestia, ei si-au permis prea multe.

 

Tre' sa iasa toti in strada sa vina sa vina, si sa-i spanzure pe astia care ne conduc si care au facut ceea ce au facut din tara si asta sa fie un exemplu pt. viitorii conducatori, isi bate joc poc il asteapta spanzuratoarea.

 

Dar noi nici atat nu putem face ... ce sa mai. Noi importam pana ca si hartia igienica, atat de ... suntem ca nu ne putem face nici hartia igienica.

 

O sa importam si case, le construiect la ei si le aduc la noi in viitor.

 

Ce sa mai, nu mai ai ce sa faci asta este acuma, tre' sa rabdam ... un an, poate doi, poate 10.

Link to comment
Share on other sites

Nu , guvernul trebuie schimbat odata cu presedintele .... aveam alta parere despre basescu dar acum stiti mi-am schimbat-o chiar daca nu am p varsta prea mare sa ii judec dar nu ma pot abtine cei ce spun ca nu sunt pensii de 100 lei va aduc eu la informatie am un vecin care are pensia de 50 de lei nu 100 ce mai face omul ala daca ii ia 25% ? cei care au pensie de 100 de milioane gen parlamentari pentru ei 25% e un fleac dar pentru cei care au salariul 600 lei cu ce isi platesc intretinerea cu ce isi platesc mancarea cu ce isi platesc apa/gaz/lumina cu 600 lei :| o sa se ajunga se se faca imprumuturi peste imprumuturi in banca...pe basescu il doare undeva acum pentru ca stie ca nu mai are dreptu sa mai candideze inca odata asa ca duce tara intr-o situatie in care sa nu o poate scoate cine v-a urma dupa el :|

Link to comment
Share on other sites

Am votat Schimbati guvernul odata cu presedintele, dar daca ar fi asa sa nu bage vre un comunist din PSD/alte partide sau prostanaci si hoti, toata clasa politica actuala ar trebuie sa primeasca interdictie de la putere, fie ea si la cea mai mica functie la o primarie (asta ca sa nu zic vreo prostie ca stiu ca pana si internetul e controlat de SRI)

Edited by 2low4u
Link to comment
Share on other sites

Nu exista pensie de 100ron...

 

Nu exista :O ? Sa mori tu :-W ? Dar cu o batrana dintr-un sat din muntii apuseni parca , care are pensia de 5 lei :O ... de aia ce sa mai zici ? :| Traieste din mila vecinilor :| ...

Link to comment
Share on other sites

Ce se vorbeste aici intre noi ..sunt parerile noastre ..dar nimeni nu ne asculta

 

Pro - pentru schimbarea guvernului "Boc" si presedintele ..

Link to comment
Share on other sites

Nu, guvernul trebuie schimbat odata cu presedintele. Tot scad salariile pensiile..dar ce ei vor sa muncim pe gratis ca sa aiba i de unde incasa sa isi bage bani in buzunare?..daca o tine tot asa ma tem sa spun dar cred ca va fi revulotie..inghetarea anului scolar ..ce sa ales De Sarca Tara Bogata

Link to comment
Share on other sites

Mda..Ce nu ne ia si casele ..masini si ce nu ne lasa in P*LA goala ..care mai de care....si o sa ajungem sa stergem mosnegi din alte tzari la fund ...

 

Asta va ajunge Romania in viitor fara un nou guvern si presedinte ..O tara de C*cat !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.