Jump to content

Nelamurire scripting


Cadillac 64
 Share

Recommended Posts

Salut! Vreau sa invat sa scriptez dar nustiu care limbaj ar fi usor de folosit pentru un incepator (nustiu absolut nimic). Daca stiti va rog sa imi lasati niste surse cu carti, blog-uri, tutoriale. Multumesc anticipat!

Edited by Cadillac 64
Link to comment
Share on other sites

@@Cadillac 64, deci din cautarile mele RPG Maker VX Ace este un program (Engine) care te ajuta la crearea unui joc fara avea nevoie de multe cunostiinte in scripting. Unity din cautarile mele este de asemenea un game engine in care, din cate am vazut se "scripteaza" in C# sau Java. De asemenea, pentru a utiliza Unity ai nevoie de cunostiinte in domeniul designului deoarece pe langa scripting acesta iti da posibilitatea de a modela caractere / peisaje / obiecte s.a.m.d

 

Iti sugerez sa incepi cu ceva mult mai usor, asta e putin mai avansat, incearca ceva C++ si cel mai bine cred ca ti-ar prinde sa vezi putin cum sta treaba cu scriptarea SA:MP-ului, adica in Pwno.

 

Link to comment
Share on other sites

@@Cadillac 64, inainte sa treci la Unity eu iti recomand sa inveti C#. Este un limbaj acceptabil, orientat pe obiecte. Inainte de asta ar fi bine sa iti faci o mica idee despre ce inseamna clasele si obiectele in programare. Dupa ce ti-ai clarificat asta, poti incepe sa cauti tutoriale de C# pe YouTube sau alte siteuri dupa bunul plac. Dupa ce te simti sigur pe conostintele tale de C# poti incepe sa folosesti Unity. Daca mai ai nevoie de ajutor pe parcurs nu ezita sa ne intrebi aici. Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Intai invata matematica, dupa aia apuca-te de C++ ;) Nu-i asa de usor precum pare.

 

Ca stii tu mai multe, nu trebuie sa fii chiar expert in matematica sa faci c++, ci doar sa gandesti logic pasii de rezolvare. Toti spun ca pentru c++ trebuie multa matematica deoarece deobicei cei care stiu matematica gandesc si mai logic pasii de rezolvare, insa nu trebuie sa fii chiar asa expert la matematica.

Edited by VeveX
Link to comment
Share on other sites

@@VeveX, eu invat C++ la facultate, nu pe forumurile de sa:mp, "geniule". Crezi ca daca esti donator, esti destept? :)) mi-e mila de tine, esti prea increzut.

 

Noh, pacat ca sunt owner la un server de minecraft, si fac mult java pentru pluginurile acelui server, ca altfel te credeam :( P.S: din acel donator doar 8e(premiu) + 15e (clan pentru reclama) sunt donati de mine, restu, sunt prieteni care au donat pentru premium pe contul meu de clienti ;)

 

Donator vezi ca sunt, sper ca vezi si MCV-TEAM, ce te-as mai ruga ar fii sa intrii pe orice server roman, vezi cum e, si apoi intra pe al meu, si vezi daca mai gasesti pe alt server roman dungeon, sistem de fotbal, acel sistem de /report. Waw, faci si tu c++? Sa te intreb, ce faci in c++? Ai facut in viata ta o aplicatie adevarata si nu doar ceva in consola care rezolva un calcul?

 

Daca te intreb, nici multi-threading nu stii sa faci in c++, fac pariu ca nici in c# nu stii asta, care e putin mai usor de facut multi-threading.

 

P.S: Daca inveti C++ la facultate si te dai mare lasa-te, si eu invat la liceu. Dar hai sa-ti spun ceva. Programarea o intelegi mult mai bine cand o faci din pasiune si lucrezi acasa decat ce iti explica cineva. Crede-ma, nu te poti lauda cu asta, si eu stiu o gramada care fac c++ la liceu/facultate, dar habar n-au ce face 'using namespace std'. Si presupun ca nici tu nu stii ce face.

 

P.S: Te iei de mine, si te lauzi ca stii c++, waw, ce multe stii, ai lucrat vreodata in Html+css/php/java/c#/vb? Sau astepti sa iti dea facultatea totul in gura si dupa sa ajungi mare geniu programator? Limbajele cele mai cautate de programare in ziua de azi sunt java,c#, php, javascript, python, ruby, iar abia dupa este c++.

 

Ce mor eu dupa astia care se dau smecheri ca fac c++ la scoala, dar in rest habar n-au, le dau profesorul sa faca in consola un algoritm pentru rezolvarea ecuatiei X, dar in rest habar n-au sa faca altceva.

Edited by VeveX
Link to comment
Share on other sites

 

Noh, pacat ca sunt owner la un server de minecraft, si fac mult java pentru pluginurile acelui server, ca altfel te credeam :( P.S: din acel donator doar 8e(premiu) + 15e (clan pentru reclama) sunt donati de mine, restu, sunt prieteni care au donat pentru premium pe contul meu de clienti ;)

 

Donator vezi ca sunt, sper ca vezi si MCV-TEAM, ce te-as mai ruga ar fii sa intrii pe orice server roman, vezi cum e, si apoi intra pe al meu, si vezi daca mai gasesti pe alt server roman dungeon, sistem de fotbal, acel sistem de /report. Waw, faci si tu c++? Sa te intreb, ce faci in c++? Ai facut in viata ta o aplicatie adevarata si nu doar ceva in consola care rezolva un calcul?

 

Daca te intreb, nici multi-threading nu stii sa faci in c++, fac pariu ca nici in c# nu stii asta, care e putin mai usor de facut multi-threading.

 

P.S: Daca inveti C++ la facultate si te dai mare lasa-te, si eu invat la liceu. Dar hai sa-ti spun ceva. Programarea o intelegi mult mai bine cand o faci din pasiune si lucrezi acasa decat ce iti explica cineva. Crede-ma, nu te poti lauda cu asta, si eu stiu o gramada care fac c++ la liceu/facultate, dar habar n-au ce face 'using namespace std'. Si presupun ca nici tu nu stii ce face.

 

P.S: Te iei de mine, si te lauzi ca stii c++, waw, ce multe stii, ai lucrat vreodata in Html+css/php/java/c#/vb? Sau astepti sa iti dea facultatea totul in gura si dupa sa ajungi mare geniu programator? Limbajele cele mai cautate de programare in ziua de azi sunt java,c#, php, javascript, python, ruby, iar abia dupa este c++.

 

Ce mor eu dupa astia care se dau smecheri ca fac c++ la scoala, dar in rest habar n-au, le dau profesorul sa faca in consola un algoritm pentru rezolvarea ecuatiei X, dar in rest habar n-au sa faca altceva.

Tu sa comentezi cand o sa ajungi la facultate. Crezi ca daca stii sa schimbi culoarea la scris esti mare programator? Habar nu ai ce se face la facultatea la care sunt eu. Cauta pe net AC (Automatica si calculatoare) si comenteaza mai tarziu. Programarea nu inseamna sa stii sa faci un sistem de fotbal la minecraft, sa traiesti tu din minecraft ca daca iti dau sa rezolvi ceva in C++, habar nu ai, iti zic eu. Vezi-ti de tutorialele tale de pe net ca de la ele ai invatat sa editezi si ce mai stii tu sa faci, te crezi mare destept, daca erai destept, nu mai jucai tu minecraft, sa:mp si altele ca disperatu. Am vazut eu ce aplicatii ai facut pe sa:mp, ba ca esti la liceul de stiinte, ba ca esti la mate-info, nici sa te descrii nu stii. Esti un frustrat in spatele calculatorului.

Link to comment
Share on other sites

Tu sa comentezi cand o sa ajungi la facultate. Crezi ca daca stii sa schimbi culoarea la scris esti mare programator? Habar nu ai ce se face la facultatea la care sunt eu. Cauta pe net AC (Automatica si calculatoare) si comenteaza mai tarziu. Programarea nu inseamna sa stii sa faci un sistem de fotbal la minecraft, sa traiesti tu din minecraft ca daca iti dau sa rezolvi ceva in C++, habar nu ai, iti zic eu. Vezi-ti de tutorialele tale de pe net ca de la ele ai invatat sa editezi si ce mai stii tu sa faci, te crezi mare destept, daca erai destept, nu mai jucai tu minecraft, sa:mp si altele ca disperatu. Am vazut eu ce aplicatii ai facut pe sa:mp, ba ca esti la liceul de stiinte, ba ca esti la mate-info, nici sa te descrii nu stii. Esti un frustrat in spatele calculatorului.

 

 

Ce treaba are ce joc eu cu programarea? Daca ma apuc acum de mario, inseamna ca nu stiu sa programez? Din nou, tu te bazezi decat pe c++ sperand sa ajungi undeva departe, habar n-ai de alt limbaj de programare. Nu m-am uitat la nici un tutorial pe net, stai tu linistit, tot ce am invatat am invatat din docs-uri, daca stii ce sunt alea si din practica ACASA, de buna voie si din pasiune, nu din faptul ca tine, waw sunt la o scoala, invat programare, o sa ajung mare programator, vezi sa nu cumva sa lucrez la google maine. Te bazezi pe facultate, sperand ca tot ce inveti acolo te va face mare programator. Daca te bazezi doar pe asta, nu o sa inveti foarte multe, stai tu linistit, in programare mai multe inveti singur din pasiune, decat la scoala.

 

Vii la mine si zici ca sunt mare frustrat, de aia imi dai sms-uri pe sa-mp.

 

 

O scurta intrebare, in ce alt limbaj de programare mai stii sa lucrezi inafara de c++?

Edited by VeveX
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ce treaba are ce joc eu cu programarea? Daca ma apuc acum de mario, inseamna ca nu stiu sa programez? Din nou, tu te bazezi decat pe c++ sperand sa ajungi undeva departe, habar n-ai de alt limbaj de programare. Nu m-am uitat la nici un tutorial pe net, stai tu linistit, tot ce am invatat am invatat din docs-uri, daca stii ce sunt alea. Te bazezi pe facultate, sperand ca tot ce inveti acolo te va face mare programator. Daca te bazezi doar pe asta, nu o sa inveti foarte multe, stai tu linistit, in programare mai multe inveti singur din pasiune, decat la scoala.

 

Vii la mine si zici ca sunt mare frustrat, de aia imi dai sms-uri pe sa-mp.

Vad ca tu stii multe despre ce se face la facultate, cred ca esti un fel de Albert Einstein, la 16 ani pe care ii ai tu. Crezi ca ai lumea la picioare acum ca esti pe banii parintilor, dar lasa ca o sa te lovesti tu de realitate. Nu ma cobor la nivelul tau, pinochio.

 

@@VeveX, zi-mi ce stii sa faci de aici, daca esti asa destept

Problem 1. Calculate, for any value n, read from the console, the sum and product of the first n natural numbers using for statement. Execute the program step by step using also the Watch window appropriately.

Problem 2. Calculate, for a real number a and an integer p, read from the console, a to the power p using repeated multiplication. Execute the program step by step using also the Watch window appropriately.

Problem 3. We suppose that we have to process N terms (N taken from the console). Compute the sum of terms and arithmetic mean of positive terms introduced from the console.

Problem 4. Write a C program that prints the ASCII table with codes and corresponding characters.

Problem 5. Calculate, for any value k, read from the console, the sum of the first k odd numbers using for statement.

Problem 6. Calculate and print the greatest common divisor of all distinct pairs (a,b), where a and b are integers less than n, read from the console.

Problem 7. Write a program that determines whether a positive integer is a prime number or not. Problem 8. Write a program to simulate a chronometer using the following graphical functions: circle(), lineto(), moveto(), delay().

- circle function is used to draw a circle with center (x,y) and third parameter specifies the radius of the circle. void circle(int x, int y, int radius)

- lineto function draws a line from current position(CP) to the point(x,y), you can get current position using getx and gety function. - moveto function changes the current position (CP) to (x, y) void moveto(int x, int y);

- delay function is used to suspend execution of a program for a particular time. void delay(unsigned int); Here unsigned int is the number of milliseconds ( remember 1 second = 1000 milliseconds ).

 

A, da! Tu stii doar sa editezi in minecraft.. si crezi ca stii programare..

Edited by SiR ArT
Link to comment
Share on other sites

Vad ca tu stii multe despre ce se face la facultate, cred ca esti un fel de Albert Einstein, la 16 ani pe care ii ai tu. Crezi ca ai lumea la picioare acum ca esti pe banii parintilor, dar lasa ca o sa te lovesti tu de realitate. Nu ma cobor la nivelul tau, pinochio.

 

@@VeveX, zi-mi ce stii sa faci de aici, daca esti asa destept

Problem 1. Calculate, for any value n, read from the console, the sum and product of the first n natural numbers using for statement. Execute the program step by step using also the Watch window appropriately.

Problem 2. Calculate, for a real number a and an integer p, read from the console, a to the power p using repeated multiplication. Execute the program step by step using also the Watch window appropriately.

Problem 3. We suppose that we have to process N terms (N taken from the console). Compute the sum of terms and arithmetic mean of positive terms introduced from the console.

Problem 4. Write a C program that prints the ASCII table with codes and corresponding characters.

Problem 5. Calculate, for any value k, read from the console, the sum of the first k odd numbers using for statement.

Problem 6. Calculate and print the greatest common divisor of all distinct pairs (a,b), where a and b are integers less than n, read from the console.

Problem 7. Write a program that determines whether a positive integer is a prime number or not. Problem 8. Write a program to simulate a chronometer using the following graphical functions: circle(), lineto(), moveto(), delay().

- circle function is used to draw a circle with center (x,y) and third parameter specifies the radius of the circle. void circle(int x, int y, int radius)

- lineto function draws a line from current position(CP) to the point(x,y), you can get current position using getx and gety function. - moveto function changes the current position (CP) to (x, y) void moveto(int x, int y);

- delay function is used to suspend execution of a program for a particular time. void delay(unsigned int); Here unsigned int is the number of milliseconds ( remember 1 second = 1000 milliseconds ).

 

A, da! Tu stii doar sa editezi in minecraft.. si crezi ca stii programare..

 

 

Crezi ce vrei tu cu "Tu stii doar sa editezi in minecraft" =))) Nici nu inteleg ce treaba are sa editezi in minecraft, pluginurile pentru minecraft se fac in JAVA, nu am auzit de limbajul de programare "minecraft". Sau habar n-ai ce-i aia JAVA?

 

Oricum cum am zis, te bazezi pe ecuatiile in consola care le faci la facultate, dar habar n-ai sa faci un software adevarat, nu doar ceva care rezolva un calcul. Mi-ai demonstrat ce am zis acum 2-3 posturi.

Edited by VeveX
Link to comment
Share on other sites

@@VeveX, E clar că nu știi nimic, toată lumea poate face ce faci tu. Puțină lume poate face ce fac eu. Nu te mai lăuda aiurea că nu impresionezi pe nimeni, nu știi ce-i aia programare. Ești în stare să te pui în gură cu un profesor universitar ca tu esti mai bun decat ei. Vai de capu' tău de amărât. Văd că ești și prost, vrei să-ți dau detalii ca la copii de 2 ani? Nu ești în stare să înțelegi o propoziție.

Esti repetent la matematica si te pui in gura cu mine? Ia si invata la scoala, ia BAC-ul, intra la facultate si apoi sa comentezi la mine. Pana atunci esti un cacat in ochii mei. Ai 16 ani de om prost, crescut de-a-n pulea. Probabil esti un slabanog de 20kg care sta in spatele monitorului si se crede mare programator ca faci parte din MCV-Team. :)) Vai de pula ta de copchil prost, mai ai de mancat ca sa ajungi la standardele mele.

Edited by SiR ArT
Link to comment
Share on other sites

Vad ca tu stii multe despre ce se face la facultate, cred ca esti un fel de Albert Einstein, la 16 ani pe care ii ai tu. Crezi ca ai lumea la picioare acum ca esti pe banii parintilor, dar lasa ca o sa te lovesti tu de realitate. Nu ma cobor la nivelul tau, pinochio.

 

@@VeveX, zi-mi ce stii sa faci de aici, daca esti asa destept

Problem 1. Calculate, for any value n, read from the console, the sum and product of the first n natural numbers using for statement. Execute the program step by step using also the Watch window appropriately.

Problem 2. Calculate, for a real number a and an integer p, read from the console, a to the power p using repeated multiplication. Execute the program step by step using also the Watch window appropriately.

Problem 3. We suppose that we have to process N terms (N taken from the console). Compute the sum of terms and arithmetic mean of positive terms introduced from the console.

Problem 4. Write a C program that prints the ASCII table with codes and corresponding characters.

Problem 5. Calculate, for any value k, read from the console, the sum of the first k odd numbers using for statement.

Problem 6. Calculate and print the greatest common divisor of all distinct pairs (a,b), where a and b are integers less than n, read from the console.

Problem 7. Write a program that determines whether a positive integer is a prime number or not. Problem 8. Write a program to simulate a chronometer using the following graphical functions: circle(), lineto(), moveto(), delay().

- circle function is used to draw a circle with center (x,y) and third parameter specifies the radius of the circle. void circle(int x, int y, int radius)

- lineto function draws a line from current position(CP) to the point(x,y), you can get current position using getx and gety function. - moveto function changes the current position (CP) to (x, y) void moveto(int x, int y);

- delay function is used to suspend execution of a program for a particular time. void delay(unsigned int); Here unsigned int is the number of milliseconds ( remember 1 second = 1000 milliseconds ).

 

A, da! Tu stii doar sa editezi in minecraft.. si crezi ca stii programare..

 

Ce ai enumerat tu acolo sunt chestii de baza, programe mai usoare ca astea nu cred ca exista daca excludem "Hello world" si aproape toate din lista le-am facut la liceu in pascal nu la facultate. Daca o sa lucrezi in domeniu chestiile invatate in liceu si facultate nu depasesc 5% din cat o sa mai ai de invatat.

Link to comment
Share on other sites

Cum ti-a zis si subaru. Daca primesti un docs in fata si pe baza lui sa faci un software habar n-ai. Pun pariu ca nici daca primesti un API n-ai habar sa-l folosesti in aplicatiile tale. P.S: Te crezi mare destept, http://i.imgur.com/DwOM4Dy.png

 

P.S: Sunt curios, ca zici ca e usor sa faci un plugin in minecraft, daca iti dau un cod de la un plugin facut de mine + javadocs-ul in fata, ai idee ce face? Sau doar te dai mare pe aici?

Edited by VeveX
Link to comment
Share on other sites

Vad ca tu stii multe despre ce se face la facultate, cred ca esti un fel de Albert Einstein, la 16 ani pe care ii ai tu. Crezi ca ai lumea la picioare acum ca esti pe banii parintilor, dar lasa ca o sa te lovesti tu de realitate. Nu ma cobor la nivelul tau, pinochio.

 

@@VeveX, zi-mi ce stii sa faci de aici, daca esti asa destept

Problem 1. Calculate, for any value n, read from the console, the sum and product of the first n natural numbers using for statement. Execute the program step by step using also the Watch window appropriately.

Problem 2. Calculate, for a real number a and an integer p, read from the console, a to the power p using repeated multiplication. Execute the program step by step using also the Watch window appropriately.

Problem 3. We suppose that we have to process N terms (N taken from the console). Compute the sum of terms and arithmetic mean of positive terms introduced from the console.

Problem 4. Write a C program that prints the ASCII table with codes and corresponding characters.

Problem 5. Calculate, for any value k, read from the console, the sum of the first k odd numbers using for statement.

Problem 6. Calculate and print the greatest common divisor of all distinct pairs (a,b), where a and b are integers less than n, read from the console.

Problem 7. Write a program that determines whether a positive integer is a prime number or not. Problem 8. Write a program to simulate a chronometer using the following graphical functions: circle(), lineto(), moveto(), delay().

- circle function is used to draw a circle with center (x,y) and third parameter specifies the radius of the circle. void circle(int x, int y, int radius)

- lineto function draws a line from current position(CP) to the point(x,y), you can get current position using getx and gety function. - moveto function changes the current position (CP) to (x, y) void moveto(int x, int y);

- delay function is used to suspend execution of a program for a particular time. void delay(unsigned int); Here unsigned int is the number of milliseconds ( remember 1 second = 1000 milliseconds ).

 

A, da! Tu stii doar sa editezi in minecraft.. si crezi ca stii programare..

 

Astea sunt lucruri de baza pe care la profilul Matematica-Informatica intensiv Info le inveti in clasa a 9-a, cam toate de la 1 la 6... Eu prin asa ceva am inceput programarea.

 

Ca sa lamuresc lucrurile aici deoarece eu am invatat ambele lucruri despre care vorbiti, voi face o mica paranteza inainte sa spun clasicul "Topic Closed".

 

Intr-adevar si eu am inceput programarea facandu-mi iluzia ca voi realiza multe cu C++, am inatat acest limbaj ajungand pana la un nivel de olimpiada, dar am realizat ca desi aceste probleme au rostul lor (sa-ti dezvolte o gandire logica) nu ma vor ajuta mai departe asa ca am trecut din aproape in aproape la C# si aplicatii pe obiect, UNITY, HTML, CSS, Java, Javascript si putin PHP.

 

Asta o voi spune special pentru tine Sir Art poate vei crede macar un PROGRAMATOR cu gradul pe forum daca nu un MC-TEAM (eu fac parte din amandoua, Vevex doar din una). Sa faci pluginuri de minecraft e o pasiune, dar aceasta pasiune implica limbajul de programare Java, chiar daca tu incepi sa inveti acest limbaj special pentru API-ul de la bukkit, automat vei invata Java ceea ce te va ajuta foarte mult pe viitor.

 

Ca un sfat pentru tine iti recomand sa nu te mai crezi asa geniu... sa stii chestiile alea abia la facultate nu poate fi numita o realizare si daca vrei sa devi un programator util care poate fi in stare sa lucreze la nivel European in timpul liber treci si la programarea pe obiect.

 

Cat despre creatorul postului, ai primit destule raspunsuri => TOPIC CLOSED.

 

P.S Vevex si Sir Art veti primi 10% warn pentru certuri in acest topic.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.