Jump to content

National Guard - Întrebări frecvente & Nelămuriri membri / FAQ & Members doubts


yenoH
 Share

Recommended Posts

Nick:Tortuga Rank:2 Nelămurire:Daca ma duc dupa un no-drept si el are live atunci ce fac? SS/Video (doar dacă e cazul):Nu e cazul. Alte precizări:Cand e in timpul live-ului nul pot omora!

 

Nu faci nimic, nu ai ce face deoarece nu il poti omora, astepti sa termine live si dupa il poti omora linistit, pentru ca e el no-drept nu ii poti opri live-ul !

Edited by ZoLiii
Link to comment
Share on other sites

@Tortuga S4F, @ZoLiii, dupa ce m-am consultat si cu alti lideri am ajuns la parere, cum era si normal, ca astfel de situatii nu se prea pot intalni, deoarece sa participi la un /live avand wanted fara drept de predare este abuz. E o regula nescrisa, sa nu se accepte astfel de playeri in cadrul unui /live. Motivele-s simple, pe durata interviului nu poti omora suspectul, unitatile de wanted scad, interviurile avand o durata semnificativa, deci este un abuz clar, o modalitate neortodoxa de a scapa de wanted.

Link to comment
Share on other sites

Nick:SmaraAndrey.


Rank:3


Nelămurire:Daca eu stau in masina ( personala si cop car sa zicem, ambele exemple) si vine un civil cu drept de predare si incepe sa dea cu pumnii si picioarele in masina mea, il omor, nu ? Se considera ca m-a atacat, si am dreptul sa-l omor?


SS/Video (doar dacă e cazul):Nu e cazul.


Alte precizări: Nu-s sigur la varianta cu masina personala ce sa fac.



Link to comment
Share on other sites

, cat timp stai pe F, in orice vehicul (cop car, masina personala, avion, heli, motocicleta), iar un civil loveste cu pumnii si picioarele acel vehicul se considera ca te-a atacat, deci il poti sanctiona cu wanted pentru "Cop Attack". In cazul in care esti pe G intr-un vehicul, iar pe F este un civil, in aceeasi situatie de mai sus poti acorda wanted pentru "Civil Attack".

Link to comment
Share on other sites

, esti Rank 3, deci ma asteptam sa intelegi de la sine ca ii poti da kill direct, cum ai facut si-n aceasta reclamatie. E logic ca poti sa-l omori inainte de a-i acorda wanted, dar eu va sugerez ca, atunci cand puteti, cand nu se trage asupra voastra, sa dati wanted inainte de kill, pentru ca pedepasa in Jail sa fie de mai lunga durata.

Edited by yenoH
Link to comment
Share on other sites

Nick : Lucian2

Rank : 1

Nelamurire: Azi mi s-a intamplat ca un no drept sa vina la mine la jail sa-l arestez. Aveam /duty on, i-am dat /mdc si dupa i-am dat kill. Faza este ca nu l-a bagat in jail, ci l-a dat inapoi la casa. A venit a doua oara, am repetat procesul de mai sus si atunci a mers. Acum cateva minute mi s-a intamplat la fel. /duty on, /mdc , kill si nu l-a bagat in jail. Fac eu ceva gresit sau este un bug?

SS/Video : https://youtu.be/Sc-AIB6f32c; ss la mdc : http://i.imgur.com/bY7surC.jpg

Alte precizari : Ma astept sa-mi faca post pentru chestia asta si vreau sa stiu daca sunt vinovat.

Link to comment
Share on other sites

Am patit-o si eu de foarte multe ori, insa cred ca este o probleme / un bug de la server. Nu stiu cum am putea rezolva noi chestia asta, insa clar este ca nu avem nicio vina daca player-ul nu primeste jail cand il omoram, asa ca totul e ok, nu ai de ce sa te temi in cazul in care cineva iti va face un post.

Edited by RazvyBestX
Link to comment
Share on other sites

, Da e un bug, se intampla si la war, il omori si pe kill log apare ca sa sinucis! Eu zic ca e in urmatorul fel, tu tragi in el si cand ajunge la foarte low hp moare dar nu de la tine ci pur si simplu a ramas fara viata si moare. Nush daca ai inteles, da na, am incercat :)) Desigur asta e gandirea mea, parerea mea, poate chair e bug de la server, nush.

Edited by ZoLiii
Link to comment
Share on other sites

Nick: Jocker.xD


Rank: 3


Nelămurire: Daca nu exista wanted 5-6 pe lista /wanted dar sunt suspecti fara drept de predare cu Wanted 1-4, suntem obligati sa mergem pe cei fara drept prima data sau putem merge si pe /arrest la Wanted 1-4 ?


SS/Video (doar dacă e cazul):Nu este nevoie


Alte precizări: Mersi


Link to comment
Share on other sites

, in momentul in care pe /wanted nu mai exista suspecti cu W5+ sau fara drept, puteti merge pe absolut orice wanted (W1+). Faceti un SS in momentul in care plecati in urmarirea unui suspect, sa se vada ca nu existau in lista W5+ .Chiar daca pana sa ajungeti sa dati /arrest suspectului pe care-l urmariti apare un W5+ sau fara drept, va continuati urmarirea.

Link to comment
Share on other sites

Nick: PurpleKush


Rank: 3


Nelămurire: E prima data cand postez aici. Dar am o nelamurire si anume daca eu sunt cu masina personala dupa un suspect cu wanted, ajung la el si cand il somez fura masina si fuge. Ce wanted ii dau ca am patit-o mai devreme si mi-am luat panica l-am lasat in pace :)) (fugar ma gandesc ca nu puteam sa-i dau ca l-am somat doar o singura data)


SS/Video (doar dacă e cazul): nu e cazul!


Alte precizări: Multam de raspuns :*


Link to comment
Share on other sites

, daca apuci sa-l somezi, chiar si o singura data, iar el iti fura masina ii dai "Runner". Daca o fura inainte de a-l soma, ii dai "Car Jack". Presupun ca-i vorba de furat cat tu esti in masina, pe F.

Link to comment
Share on other sites

Nick: Lucian2


Rank: 3


Nelămurire: Nu am inteles regula cu privire la Clan Zone. Am urmatoarele situatii: 1) Un jucator cu wanted drept face clan zone. Nu am inteles daca am voie sa-l someze sau nu. ; 2) Jucator no drept face clan zone. Ma pot duce sa-i dau kill? ; 3) Jucator drept / no drept impreuna cu altii care nu au wanted fac clanzone. Daca sunt atacat de catre cei care nu au wanted, le pot da sau nu cop attack?


SS/Video (doar dacă e cazul):


Alte precizări:



Link to comment
Share on other sites

@,

1) Ai voie sa-l somezi, si daca nu raspunde(adica da /spray in continuare) poti sa-i dai kil(depinde de situatie)

2) Kill direct.

3)Da , ai voie . Tu nu ai acces la clanzone, deci nu te duci sa le cuceresti zona, prin urmare nici ei nu au voie sa te atace.

 

Singurul lucru care nu ai voie sa faci e sa dai confiscate la arme cat timp ei sunt la spray.

Edited by Waxios
Link to comment
Share on other sites

, inca o completare. Cand somezi un suspect ce e pe clanzone si foloseste /spray, daca-ti raspunde ca se preda, il astepti. /spray este un anim din care nu poate iesi, iar ca sa eviti unele neintelegeri il astepti cateva secunde.

 

In rest, ai primit raspusurile de la si @Peiu S4F.

Link to comment
Share on other sites

Nick: Lucian2


Rank: 3


Nelămurire: Mersi mult Waxios, Peiu si Yenoh pentru raspunsuri. Mai am o nelamurire. Atunci cand ma duc dupa un suspect cu wanted drept si acesta este intr-o casa (nu este afk), il somez cu /ms sau trebuie sa scriu in chat "id X te predai?".


SS/Video (doar dacă e cazul):


Alte precizări:


Link to comment
Share on other sites

, indiferent daca esti intr-un vehicul, pe jos, intr-o casa, HQ ori biz, somezi pe /ms. Daca esti intr-un interior, iar suspectul raspunde afirmativ, ori ii spui sa foloseasca acolo animatia /handsup petru a-i da /cuff, ori il inviti afara, pentru a da G la masina cu care esti. Te sfatuiesc sa folosesti a doua varianta, sa nu te incurci cu /handsup. Daca refuza sa iasa, dupa 2-3 somatii ii poti da kill.

Link to comment
Share on other sites

 

Nick: CarrY.

Rank: 2

Nelămurire: Daca merg dupa un no drept,ii dau tazer am voie sa-i dau confiscate in alea 8 secunde si kill ?

SS/Video (doar dacă e cazul): Niet.

Alte precizări: Ms.

 

 

1. "Este interzis să confiscați armele unui suspect, dacă acesta nu are drept de predare, sau ale unui mafiot care se află în HQ sau în curtea HQ-ului, dacă acesta nu vă atacă sau nu le folosește pentru a ataca alți jucători."

2. Din cate stiu cand are tazer,se comporta ca si atunci cand are /cuff , adica nu poate lua damage. Deci il poti omora dupa ce trec cele 8 secunde.

Link to comment
Share on other sites

Nick: DigitAl


Rank: 2


Nelămurire: Daca no-drept pleaca cu barca pe apa si eu ii urmaresc. Ei incep sa traga in mine cand sunt aproape de ei si barca bubuie se considera kamikaze sau nu?


SS/Video (doar dacă e cazul): -


Alte precizări: Barca nu este ca si masina sa se opreasca instant, ii trebuie mai mult timp pentru a se opri.


Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg ce vrei sa zici prin aceasta nelamurire, dar, daca vehiculul unui suspect bubuie si el nu s-a dat jos/sarit din vehicul se considera suicide, adica comportament non-rp.

Pe scurt, in situatile in care suspectul se arunca cu masina in apa, se scufunda sa ramana fara aer, nu iasa din maina cand e in flacari e comportament non rp.

 

Iti dau un staf, nu-ti bate capu' cu asemenea persoane.

Edited by ManeLopataru
Link to comment
Share on other sites

  • Standar unpinned this topic
  • TiG3R pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.