Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

National Guard - Întrebări frecvente & Nelămuriri membri / FAQ & Members doubts


yenoH
 Share

Recommended Posts

Nick: [AIM]Jilkas


Rank: 2(Second Lieutenant)


Nelămurire: Daca un player se indreapta cu alt spre masina mea dupa ce ii dau cele 3 somatii, il pot omori sau este greseala?


SS/Video (doar dacă e cazul):https://www.youtube.com/watch?v=OMCIDtZwZUo&feature=youtu.be


Alte precizări: -


Edited by AIM Jilkas
Link to comment
Share on other sites

@AIM Jilkas, ca sa-ti raspund fix pe Regulament, ai gresit. Mai ales ca i-ai dat kill fix cand era langa masina, sa dea G. Daca e sa-ti raspund tinand cont de modu' in care eu procedez, a fost ok. Dar Regulamentul e peste yenoH.

Link to comment
Share on other sites

Nick: Lucian2


Rank: 3


Nelămurire: Am intrat in contradictie cu un alt membru din departament cu privire la o anumita regula, si anume: eu stiam ca atunci cand un player primeste wanted Cop Attack, acesta isi pierde automat dreptul de predare, nemaicontand ce a facut inainte (livrare droguri, materiale, crime etc.) . Deci: daca un player din wanted 0 primeste wanted cop attack isi pierde dreptul de predare, nu? La fel si daca acesta are, de exemplu, wanted 1 (livrare materiale) si primeste wanted cop attack.


SS/Video (doar dacă e cazul):


Alte precizări:


Link to comment
Share on other sites

 

Nick: Lucian2

Rank: 3

Nelămurire: Am intrat in contradictie cu un alt membru din departament cu privire la o anumita regula, si anume: eu stiam ca atunci cand un player primeste wanted Cop Attack, acesta isi pierde automat dreptul de predare, nemaicontand ce a facut inainte (livrare droguri, materiale, crime etc.) . Deci: daca un player din wanted 0 primeste wanted cop attack isi pierde dreptul de predare, nu? La fel si daca acesta are, de exemplu, wanted 1 (livrare materiale) si primeste wanted cop attack.

SS/Video (doar dacă e cazul):

Alte precizări:

 

Cop attack are drept de predare, daca are Murder + Cop attack, atunci isi pierde dreptul de predare. Sper ca la asta te-ai referit !

Link to comment
Share on other sites

, stii bine, dar numai pe jumatate. Regula cu "Cop Attack" e destul de simpla si logica, totodata. Si-o exemplific concret:

  • Daca un suspect nu are decat "Cop Attack" in /mdc, acesta are drept de predare.
  • Daca un suspect are in /mdc "Cop Attack" urmat de alt wanted cu drept de predare (livrare drugs, murder, car jack etc.), acesta are drept de predare.
  • Daca un suspect are in /mdc orice wanted urmat de "Cop Attack", acesta nu mai are drept de predare.

Doar in cazul in care un suspect are wanted cu drept de predare si te ataca, abia atunci isi pierde dreptul de predare. Daca apuci sa-i dai "Cop Attack" inainte de a-l ucide, e si mai bine. Daca el te ataca si fuge, acorzi wanted-ul si pleci dupa el. Prima ta obligatie, in orice situatie, atunci cand esti atacat este sa te aperi, adica sa-l ucizi, indiferent daca are sau nu wanted.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Nick: Lucian2

Rank: 3

Nelămurire: Am intrat in contradictie cu un alt membru din departament cu privire la o anumita regula, si anume: eu stiam ca atunci cand un player primeste wanted Cop Attack, acesta isi pierde automat dreptul de predare, nemaicontand ce a facut inainte (livrare droguri, materiale, crime etc.) . Deci: daca un player din wanted 0 primeste wanted cop attack isi pierde dreptul de predare, nu? La fel si daca acesta are, de exemplu, wanted 1 (livrare materiale) si primeste wanted cop attack.

SS/Video (doar dacă e cazul):

Alte precizări:

 

 

Daca respectivul are wanted , urmand sa primeasca cop attack , atunci isi pierde dreptul de predare ( Orce wanted + cop attack = no drept , cop attack + wanted = drept , intotdeauna verifica ordinea cronologica in care avut loc acele ilegalitati.

 

Daca jucatorul nu are wanted deloc si primeste cop attack , atunci are drept , nu are drept numai cand prima oara s-a petrecut o alta infractiune urmand sa primeasca cop attack.

 

EDIT: am gasit o poza , in aceasta POZA , jucatorul are drept de predare, iar in aceasta POZA nu mai are drept de predare(ignora faza cu Accomplice ,a gresit capaldi .. ) 3x Murder au avut loc la 00:22,iar cop attack a primit la 00:26 , drept urmare wanted + cop attack = no drept).

 

Cop attack are drept de predare, daca are Murder + Cop attack, atunci isi pierde dreptul de predare. Sper ca la asta te-ai referit !

 

Blast , doar rank5+ au voie sa raspunda aici,ai grija pe viitor , te rog.

Edited by Costel S4F
Link to comment
Share on other sites

Nick: Necomercial


Rank: 1


Nelămurire: Deci, dupa ce se termina pauza, noi suntem obligati sa dam punish la cei care nu sunt in celula. Daca unu nu este in celula si vrea heal dupa ce s-a terminat pauza, ce fac? Ii dau punish? Ii duc la bar?


SS/Video (doar dacă e cazul): https://youtu.be/Q9pPhMem4xI


Alte precizări: Am postat aici in caz ca nu stiu si altii :) / scuzati de claritate, se mai blocheaza imaginea si ........intr-o zi arunc pc pe geam.


Edited by Necomercial
Link to comment
Share on other sites

 

Nick: Necomercial

Rank: 1

Nelămurire: Deci, dupa ce se termina pauza, noi suntem obligati sa dam punish la cei care nu sunt in celula. Daca unu nu este in celula si vrea heal dupa ce s-a terminat pauza, ce fac? Ii dau punish? Ii duc la bar?

SS/Video (doar dacă e cazul): Bag daca e nevoie.

Alte precizări: Am postat aici in caz ca nu stiu si altii :)

 

 

Ramane la decizia ta, ca membru ce se ocupa de administrarea jailului. Daca tu consideri ca el are nevoie de heal, poti sa-l duci la bar sa ia heal, iar daca consideri ca nu este nevoie, aplici regula.

Link to comment
Share on other sites

Nick: DealerX


Rank: 1


Nelămurire: Aveam voie sa-i dau tazer ca sa il pot prinde?Nu i-am putut observa id-ul ca ii dadeam punish direct.


SS/Video (doar dacă e cazul): http://www.rpg.b-zone.ro/factions/report/14785


Alte precizări: Nu stiu sigur daca am procedat corect,unii spun ca da,alti ca nu.


Link to comment
Share on other sites

, iti voi exemplifica in mod concret toate cazurile in care poti folosi /tazer, atat in Jail cat si pe teren:

 

In Jail

  • cand un detinut te loveste si te tine in bugul ala ca nu mai poti misca;
  • cand mai multi detinuti te ataca;
  • cand un detinut se foloseste de comanda /fall pentru a-si ascunde nick-ul in pereti sau alte elemente;
  • cand un detinut fuge de tine, tocmai pentru a nu-i putea acorda /punish;
  • cand sunt mai multi detinuti sub Area, pentru a-i imobiliza sa le poti acorda /punish (doar in cazul in care observi ca ei vor sa fuga de tine).

Pe teren

  • cand un suspect fuge de tine pentru a nu-i confisca armele (NG-ul doar in situatia asta poate folosi /tazer asupra suspectilor ce nu coopereaza);
  • cand esti 1 vs 1 cu un suspect fara drept de predare;
  • cand esti in inferioritate numerica in lupta cu mai multi suspecti fara drept de predare;
  • cand un suspect ataca alti civili, pentru a-i confisca armele;
  • cand vrei sa aflii nick-ul unui hitmen cu undercover, in cazul in care acesta este pe Teren Guvernamental sau ataca alti civili.

 

Deci, strict la intrebarea ta, da, aveai tot dreptul sa folosesti /tazer. Cei care-ti spun ca nu ar fi bine sa reciteasca regulamentul, sau sa intrebe un R5+, inainte de a oferi informatii eronate.

Link to comment
Share on other sites

Nick: [AIM]Jilkas


Rank: 3(First Lieutenant)


Nelămurire: Este vina mea sau a celui de la roads ca i-a mai dat wanted dupa ce a vazut ca i-am dat si eu?


SS/Video (doar dacă e cazul): https://www.youtube.com/watch?v=eTog3HAdtEo&feature=youtu.be


Alte precizări: -


Edited by AIM Jilkas
Link to comment
Share on other sites

@@AIM Jilkas, Cel de la roads trebuia să fie atent la chat, să dea clear și să-și îndrepte greșeala. Era o chestie de colegialitate dacă dădeai tu clear și reluare, nu să te grăbești să dai kill. Practic și logic nu ai greșit, dar moral ai cam greșit, dacă înțelegi ce vreau să zic.

Edited by Peiu S4F
Link to comment
Share on other sites

Nick: Gh[o]sT.

Rank: 2

Nelămurire: Am plecat in urmarire si vreau sa arestez un jucator care are wanted cu drept, dar acesta se afla pe G la un jucator fara wanted, cum trebuie sa procedez?

SS/Video (doar dacă e cazul): Nu cred ca este nevoie.

Alte precizări:In regulament am gasit doar la no drept, unde spune sa somez soferul, dar la drept n-am gasit.

Link to comment
Share on other sites

, procedezi ca si cum ar conduce el, acordandu-i cele 3 somatii. Daca vezi ca soferul nu are intentia de a se opri, sau suspectul nu sare din masina pentru a se preda, somezi soferul, cu /ms, sa traga pe dreapta. Daca nu se conformeaza, ii acorzi Wanted 2 pentru "Neconformare ordin", dupa care-l somezi sa se predea. De aici totul e simplu. Daca soferul nu se preda, ii acorzi "Runner".

Link to comment
Share on other sites

Nick: DealerX
Rank: 2
Nelămurire: Eu am gresit cu ceva? Masina sa blocat in poarta,i-am dat uncuff ca sa dea g,si el a murit instant fara sa-i fac nimic...
SS/Video (doar dacă e cazul):

mdc: http://imgur.com/UDDa8ux

video:

partea importanta incepe de la 1:26

Alte precizări: Eu zic ca n-am facut nimic gresit,ca el a murit si a luat 3000sec.

 

Edited by AIM DeathDealer
Link to comment
Share on other sites

, nu ai gresit cu nimic, e un bug ciudat. L-am patit si eu, acu' mult timp in urma. Daca te indepartezi de zona respectiva, nu mai vezi flacarile. Singura greseala, sa zic asa, e ca nu stiti sa conduceti cu cap. Dar asta nu se sanctioneaza in joc.

Link to comment
Share on other sites

 

Nickname: katrinakaif

Rank: 3

Question: In that situation can i go to w1 + (drept) cuz here is no w6 (drept) only wanted 6(drept)?

SS/Video (only if necessary):http://imgur.com/IDHDBOn

Other specifications: if answer No , then its hard for ng member , plz do something for us i'll request..

 

 

No, you can`t , you need to kill first those who doesnt have right to surrender then go after wanted 1-4 .. yes ,maybe is hard but this game was ment to be played in group , not alone .. so you take 1-2 more noobs and and kill all then go after 1-4 ;) !

Link to comment
Share on other sites

Nick: Lucian2
Rank: 3
Nelămurire: Este adevarat ca daca am un jucator cu wanted pe g cu /cuff si el ma injura, am voie sa-l omor?
SS/Video (doar dacă e cazul): Am auzit ceva ca i s-a intamplat lui Peiu
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

@, :))))

Depinde de situație, dacă ți-a dat motiv înainte de /cuff să-l omori și tu l-ai iertat (bineînțeles să ai dovadă), iar după face pe dobitocul da poți să-l omori, dar dacă e cuminte și dă g la primele somații și după face pe dobitocul, nu prea poți să-i dai kill...

Link to comment
Share on other sites

Nick: Michael


Rank: 3


Nelămurire: Daca ma duc dupa un suspect cu drept de predare si acesta da G la masina mea dupa incepe sa ma injure/jigneste NG-ul, am voie sa-i dau /uncuff si kill?


SS/Video (doar dacă e cazul): http://www.rpg.b-zone.ro/factions/report/15204Cum a facut BlackHawk aici.


Alte precizări: Daca am voie... la cati trebuia sa le dau kill...


Link to comment
Share on other sites

@Lucian2 nWo, cum spuneam si in raspunsul la reclamatia respectiva, da, puteti acorda wanted. Trebuie sa intelegeti ceva, dar fara sa mergeti intr-o extrema ce poate fi confundata cu abuzul. Membrii Departamentelor fac legea pe server. Daca un civil va blocheaza in trafic, stationeaza aiurea-n strada, va urmareste deranjand activitatile voastre, foloseste animuri obscene pe voi si nu raspunde pozitiv somatiilor, acordati wanted pentru "Neconformare Ordin". Dar, cum spuneam, nu trebuie sa folositi aceasta putere a voastra pentru a comite abuzuri. Orice abuz de functie se pedepseste cu demiterea voastra din factiune si cu ban pentru 7 zile.


, aveti dreptul de a ucide acel suspect in cazul in care i-ati facut un favor alegand sa-l transportati spre un sediu PD pentru arest, iar acesta incepe sa va jigneasca. Prin favor ma refer la situatia in care somati un suspect de 3-4 ori iar acesta alege sa se predea cu greu. O sa caut, daca mai am, niste clipuri sa exemplific mai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • Standar unpinned this topic
  • TiG3R pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.