Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Ajutor - Conectare Java -> PHP -> MySQL


VeveX
 Share

Recommended Posts

Deci, vreau sa fac o mica aplicatie in java, care va scrie/citi dintr-o baza de date mysql (stiu sa fac asta). Stiu sa conectez si PHP la MYSQL. Insa, de ce am eu nevoie este:

 

Cum fac ca aplicatia java sa ceara http requests la serverul PHP pentru obtinerea si scrierea de date in MYSQL. Nu vreau sa conectez aplicatia Java direct la MYSQL deoarece la decompilare se va vedea informatiile datei de baze, precum adresa, numele si parola. Cum codul PHP este ascuns, baza de date este in siguranta pe o pagina PHP. Deci cum pot face ca tot ce faceam inainte pe Java-MySQL (scriere + citire), in loc de asta, aplicatia java sa trimeata cererea catre serverul PHP, care acesta va completa cererea si va returna informatiile catre aceasta aplicatie?

 

Exemplu: Am baza de date cu un ip si port numita "stats", in care exista un tabel cu numele "admins". Valorile: "id" "nume" "grad" "avertisments".

 

E usor ca in java sa fac sa se conecteze la acel tabel, si sa adauge de exemplu: "1" "AdminFDgfd" "Helper" "0" doar daca ai permisiuni speciale date de mine.

Si lafel, e usor sa citesc adminul cu id 1, returnand urmatoarele valori: "ID: 1, Admin name: AdminFDgfd, Grad: Helper, Avertisments: 0/3".

 

Insa, daca fac asta, la decompilare, oricine poate vedea informatiile bazei de date si modifica aceasta fara sa aiba permisiunile speciale date de mine (un username si password pentru logare in aplicatie, si ele salvate tot pe baza de date).

 

Tot ce trebuie sa fac, e sa pun un fisier .php care este conectat la baza de date MYSQL, si cand primeste un request de la java sa seteze adminul cu id 1 in baza de date, acesta va fii adaugat. Daca aplicatia java cere informatiile (gradul, adminul, avertismente etc.), pagina php va returna detaliile catre aplicatia java. Cum pot face asa ceva?

Edited by VeveX
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.