Jump to content

Perl & Linux Mint 9


ZETT
 Share

Recommended Posts

  • In primul rand, vreau sa spun ca, la fel ca toate sistemele de operare, si Linux are vulnerabilitati. Vulnerabilitatea "periculoasa" a versiunii Mint 9 este "lspci", care este incorporat chiar in centrul sistemului. Oricine foloseste Linux Mint 9, trebuie sa stie asta.

 

  • Codul lspci:
lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 4th Gen Core Processor DRAM Controller (rev 06)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06)
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller (rev 06)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB xHCI (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:16.3 Serial controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family KT Controller (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #1 (rev d4)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #3 (rev d4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev d4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation H87 Express LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family 6-port SATA Controller 1 [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
03:00.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev 41)
  • Linux este unul din sistemele de operare pe care ruleaza perl si apt-get.
  • Inca o chestie mica este, ca perl se poate descarca si pe Windows, dar nu ruleaza la fel ca pe Linux. De ce? Pentru ca cei care au "fabricat" sistemul de operare Linux, au inclus cateva lucruri marunte in rularea perl-ului.
  • Unii folosesc acest sistem de operare cu ajutorul perl-ului pentru a ameninta alte persoane, sau pentru a distruge site-uri publice.
  • Incepand cu versiunea Linux Mint, developerii au decis sa incorporeze un fisier micut, prin care atacurile spre un IP, sa se intoarca impotriva IP-ului "atacant", adica: de ex. daca vreau sa atac IP-ul cuiva sa ii "pic" internetul, victima mea nu va pati nimica, dar mi se va deconecta imediat internetul, adica atacul pe care l-am trimis spre victima se va intoarce impotriva mea, iar in acest mod nu pot "rani" victima.
  • Multi folosesc fisierul numit udp.pl bazat pe perl, pentru a ataca IP-uri, dar acest fisier defapt este un "Turn Internet OFF", care deconecteaza internetul, dand impresia ca victima a fost atacata cu succes.
  • Perl se poate folosi pe mai multe sisteme de operare, pe care atacurile isi pot face efectul. Cei de la Linux s-au gandit bine, cand au creat acel mic fisier pentru anti-atacuri.
  • Revenind la vulnerabilitatea Linuxului, se poate "masca" folosind IP dinamic.

 

PS. Sper sa nu mi se stearga si acest topic, pentru ca stiu ce vorbesc si ce scriu. Apropo, nu, nu sunt incepator, primul topic postat de mine a fost doar o tarie pentru cei care isi doresc sa fie dj. Am dat cateva sfaturi marunte, iar subforumul "Muzica" mi s-a parut potrivit.

Edited by KiDY
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.