Jump to content

[PAWN] Cum putem face sistemul de licente pe ore?


ALexu
 Share

Recommended Posts

Salut tuturor ! Mai jos vă voi prezenta cum puteţi face un sistem de licenţe pe ore, acest tutorial este valabil doar pentru persoanele ce folosesc MySQL (bază de stocare a datelor), cei care nu au o bază de date la server nu va putea să folosească tutorialul prezentat de către mine în următoarele rânduri de jos.

 

  • Pentru început, mergem la comanda /givelicense, voi va trebui să aveţi liniile pentru licenţe, care sunt setate acolo cu 1. Înlocuiţi acel 1 cu numărul de ore pe care îl doriţi. (De exemplu, 300, ca pe B-Zone) Acest lucru îl veţi face la toate comenzile ce ţin de acordarea licenţelor. Eu am făcut ceva de genul la mine în gamemode:

 

 

format(str,sizeof(str),"UPDATE users SET `GunLicT`='300' WHERE `name`='%s'",giveplayer); 
mysql_query(SQL,str);

 

 

  • Acum mergem la public-ul payday şi facem următoarele modificări:

 

 

 

Dacă aveţi licenţa mai mare decat 0, adăugaţi:


if(PlayerInfo[playerid][pGunLicT] > )
         {
             PlayerInfo[i][GunLicT] -= 1;
         }

 

 

  • Acum, tot ceea ce mai trebuie să facem, este să modificăm comanda /licenses. Facem o variabilă nouă, de tip string, denumita lictime. Va urma să verificăm dacă jucătorul are licenţa valabilă:

 

 

if(PlayerInfo[playerid][pGunLicT] == 0)
format(lictime, sizeof(lictime), "Licenta de arme a expirat ! Contacteaza un membru School Instructors pentru reinnoirea acesteia !");
SendClientMessage(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, string);

 

 

Iar acum.. să facem să ne arate numărul de ore rămase atunci când tastăm comanda /licenses (sau cum aveţi voi în gamemode):

 

 

 
   if(PlayerInfo[playerid][pGunLicT] == 0)
   {
         format(string, sizeof(string), "** Driving License: %s (Expired).", text1);
         SendClientMessage(playerid, COLOR_GRAD1, string);
   }
   else
   {
         format(string, sizeof(string), "** Driving License: %s (%d).", text1,PlayerInfo[playerid][pCarLicT]);
         SendClientMessage(playerid, COLOR_GRAD1, string);
   }

 

 

Faceţi cum am spus mai sus şi la restul de licenţe, aici.. am dat exemplu doar pentru licenţa de arme, cea mai solicitată de către playeri pe orice server :)).

Dacă aveţi orice problemă sau nelămurire, lăsaţi aici un reply, sau folosiţi butonul Private Message (PM) pentru a lua legătura cu mine.

 

Timp de lucru pentru crearea tutorialului: 23 de minute.

Nu uitaţi aceste vorbe: "Mulţi programatori buni fac programare nu pentru că se aşteaptă să câştige bani sau să fie lăudaţi de public, ci pentru că e amuzant să programezi." - Linus Torvalds

 

Tutorial created by ALex @ B-Zone Community !

All rights reserved !

Edited by Cdorsu
Link to comment
Share on other sites

Eh.. outdated version of MySQL, nobody will really find this useful sorry to say, perhaps a few people still with unthreaded queries (which is a bad idea :))). Good effort though anyway.

Link to comment
Share on other sites

@@DH01, i found very much persons how don't know who can do something just right that. I post this tutorial if somebody from this community don't know how can make that system.

 

@@eXteel, mersi :)).

Edited by ALex RPG2
Link to comment
Share on other sites

@,

 

ON: Mersi, vor mai urma.

 

OFF: Dă-i edit şi mai pune un cuvânt.. posturile ce au sub 3 cuvinte se sancţionează cu warn de către moderatori :)).

Link to comment
Share on other sites

ON: Este foarte ajutator tutorialul. Eu m-am folosit de el pentru a proba doar si a dat randamente.

OFF: Cat mai multe tutoriale si cat mai bine explicite ca cel de sus sa inteleaga lumea despre ce este vorba.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.