Jump to content

Ce cărţi recomanzi? / Which books do you recommend?


XES
 Share

Recommended Posts

9 hours ago, Zeyrox. said:
  • Nickname: Zeyrox.
  • Autor: Ramona Marin
  • Titlul cărţii: Tot ce mi am dorit sa spun
  • Anul publicării: 2019
  • Genul cărţii: Roman
  • Numărul de pagini: 200+ (nu mia tin minte)
  • Scurtă descriere: Este vorba de o tipa indragostitra care si-a pierdut speranta ca ea va mai fi impreuna cu el.
  • Recenzie personală: 4 stele

Postarea unor descrieri şi recenzii personale prea scurte este interzisă. Scrieţi măcar o propoziţie, cu subiect şi predicat. Încălcarea acestei reguli va duce la primirea unui avertisment verbal.

 

7 hours ago, South Strugurel said:
  • Nickname: Strugurel
  • Autor: Cory Doctorow
  • Titlul cărţii: Little Brother
  • Anul publicării: 2008
  • Genul cărţii: Roman
  • Numărul de pagini: 380
  • Scurtă descriere: Un atac terorist are loc in San Francisco, iar un tanar hacker de 17 ani este monitorizat ca fiind principalul suspect.
  • Recenzie personală: 4 stele

Postarea unor descrieri şi recenzii personale prea scurte este interzisă. Scrieţi măcar o propoziţie, cu subiect şi predicat. Încălcarea acestei reguli va duce la primirea unui avertisment verbal.

Link to comment
Share on other sites

  • Nickname:Flavius
  • Autor:Leon Leyson
  • Titlul cărţii: Un baiat pe lista lui Schindler
  • Anul publicării: 2017
  • Genul cărţii: Roman
  • Numărul de pagini: 240
  • Scurtă descriere: Leon Leyson avea numai 10 ani cand nazistii au invadat Polonia, iar familia lui a fost fortata sa se mute intr-un ghetou din Cracovia. Cu un noroc incredibil, perseverenta si curaj, Leyson reuseste sa supravietuiasca sadismului nazistilor. In final, generozitatea si iscusinta unui barbat german numit Oskar Schindler au fost cele care i-au salvat viata lui Leon, ca si unor membri din familia lui, numele lor fiind adaugate pe lista muncitorilor evrei din fabrica acestuia - o lista ce a devenit faimoasa in toata lumea: Lista lui Schindler. Aceasta este singura carte de memorii publicata vreodata de un copil supravietuitor de pe Lista lui Schindler si ilustreaza perfect demnitatea autorului.
  • Recenzie personală: Este o carte pe care nu o voi uita vreodata, am trait-o de la inceput pana la final, apoi imediat am vazut si filmul cunoscut care se cheama Lista lui Schindler, pur si simplu este geniala cartea, daca vreti sa cititi o carte de drama pe care chiar sa o traiti o recomand din suflet.
Edited by CBN Flavius
Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Sapiens. O scurtă istorie a omeniiri 

Autorul: Yuva Noah Harari

Motivul: o citesc la moment și este destul de interesantă. Se începe de la 0, de la un spermatozoid de acum milioane de ani în urmă și parcurge toate evenimentele majore ale omenirii până în 2020 și câteva teorii de ce va urma în anii precedenți. Istorie pseudoștiințifică în principiu, însă it's worth the time.

Alte precizări: Non.

  •  
Link to comment
Share on other sites

On 9/14/2020 at 3:06 PM, McLovin said:

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Sapiens. O scurtă istorie a omeniiri 

Autorul: Yuva Noah Harari

Motivul: o citesc la moment și este destul de interesantă. Se începe de la 0, de la un spermatozoid de acum milioane de ani în urmă și parcurge toate evenimentele majore ale omenirii până în 2020 și câteva teorii de ce va urma în anii precedenți. Istorie pseudoștiințifică în principiu, însă it's worth the time.

Alte precizări: Non.

  •  

Vei primi un avertisment verbal deoarece nu ai respectat modelul de postare de pe prima pagina.

Link to comment
Share on other sites

  • Nickname: Danut.
  • Autor: Dale Carnegie
  • Titlul cărţii: Secretele succesului
  • Anul publicării: 1936 Octombrie
  • Genul cărţii: Dezvoltare personală
  • Numărul de pagini: 296
  • Scurtă descriere: Secretele succesului: Cum să vă faceți prieteni și să deveniți influent
  • Recenzie personală: Personal din majoritatea cărților citite de seducție, limbaj al trupului, dezvoltare personală este cea mai bună carte citită de două ori cum zice însuși autorul pentru o aprofundare, când am niște dubii sigur mă voi regăsi în pasajele subliniate în carte.
Link to comment
Share on other sites

Nickname:YuukiKING

Autor:John Saul

Titlul cărţii:Vocile Raului

Anul publicării:10 iulie 2008

Genul cărţii:Roman Horror

Numărul de pagini:352

Scurtă descriere: Exista locuri in care raul se adaposteste, lucruri in care raul se impregneaza, suflete in care raul salasuieste. Trei adolescenti se aflau in vacanta de vara cand dintr-o data dau de un lac si o casa abandonata, unde observa lucruri schimbate si suspicioase.

Recenzie personală:Personal ii acord 4 din 5 stele deoarece sunt unele faze din actiunea propriu-zisa care nu prea au rol acolo si as fi preferat altceva. Deci in concluzie este de 4 stele!

Link to comment
Share on other sites

  1. Nickname:Remember.Luis
  2. Autor:PAULA HAWKINS
  3. Titlul cărţii:Fata din tren
  4. Anul publicării:2015
  5. Genul cărţii:Thriller
  6. Numărul de pagini:408
  7. Scurtă descriere:Ranchel merge in fiecare dimineata cu acelesi tren si acolo intalneste o fata care urmeaza sa ii schimbe viata 
  8. Recenzie personală: O carte super !
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2020 at 7:32 PM, LuisVasile said:
  1. Nickname:Remember.Luis
  2. Autor:PAULA HAWKINS
  3. Titlul cărţii:Fata din tren
  4. Anul publicării:2015
  5. Genul cărţii:Thriller
  6. Numărul de pagini:408
  7. Scurtă descriere:Ranchel merge in fiecare dimineata cu acelesi tren si acolo intalneste o fata care urmeaza sa ii schimbe viata 
  8. Recenzie personală: O carte super !
  • Postarea unor descrieri şi recenzii personale prea scurte este interzisă. Scrieţi măcar o propoziţie, cu subiect şi predicat. Încălcarea acestei reguli va duce la primirea unui avertisment verbal.
Link to comment
Share on other sites

  • Nickname: Kimbal
  • Autor: Stephen Hawking
  • Titlul cărţii: A brief history of time
  • Anul publicării: Sunt 2 variante dar eu am citit-o pe cea mai noua din 2008
  • Genul cărţii: Stiintific
  • Numărul de pagini: 200+
  • Scurtă descriere: Stephen Hawkin, celebrul fizician englez ne explica tainele universului din prisma unui cercetator. Eu personal am citit cartea in varianta originala (lb engleza), dar nu va recomand sa faceti acest lucru deoarece este un limbaj de specialitate foarte greu de inteles. Este o carte minunata pentru pasionatii de astronomie si/sau astro-fizica. Contine capitole foarte interesante precum: Gaurile negre, inceputul si soarta universului, calatoria in timp, mecanica cuantica, gauri de vierme etc. Stephen era specializat in gauri negre, el a descoperit faptul ca gaurile negre emit o radiatie, ulterior acea radiatie a fost numita: radiatia Hawking pentru a-l cinsti pe cel care a descoperit-o.
  • Recenzie personală: Personal cred ca este una dintre cele mai bune carti de stiinta pe care le-am citit, dar un punct slaba ar fi faptul ca este o carte destul de greu de inteles pentru o persoana care n-are habar despre astro-fizica. Cartea este bazata in mare parte pe teoria relativitatii a lui Einstein (E=MC2), iar orice persoana care vrea sa citeasca aceasta carte trebuie sa aiba un minim de cunostinte in domeniu.

 

 

  • Nickname: Kimbal
  • Autor: George R. R. Martin
  • Titlul cărţii: A song of ice and fire
  • Anul publicării: 1991
  • Genul cărţii: Fantasy
  • Numărul de pagini: 4000+
  • Scurtă descriere: Intr-o lume imaginara cu nivelul de tehnologie asemanator ar perioadei medievale din Europa, puterea este pasata de la un rege la altul. O lume a comploturilor, al tradarilor, al sexului neprotejat si al dragonilor. Un joc ar tronurilor, unde singurele tale scapari sunt fie victoria, fie moartea.
  • Recenzie personala: Sunt cartile mele favorite, am citit varianta tradusa in romana. M-am apucat de aceste carti in urma terminarii serialului Game of Thrones (serial facut dupa carti). Este cartea care a dus lumea fantasy-ului la un cu totul al nivel, universul creat de catre George este un univers atat de complex incat are propria istorie si propriile legende urbane. Este o carte pe care o recomand oricui a trecut de varsta de 14 ani. Varianta tradusa in romana este chiar usor de citit si provoaca dependenta. 

 

Edited by Kimbal
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kimbal said:
  • Nickname: Kimbal
  • Autor: Stephen Hawking
  • Titlul cărţii: A brief history of time
  • Anul publicării: Sunt 2 variante dar eu am citit-o pe cea mai noua din 2008
  • Genul cărţii: Stiintific
  • Numărul de pagini: 200+
  • Scurtă descriere: Stephen Hawkin, celebrul fizician englez ne explica tainele universului din prisma unui cercetator. Eu personal am citit cartea in varianta originala (lb engleza), dar nu va recomand sa faceti acest lucru deoarece este un limbaj de specialitate foarte greu de inteles. Este o carte minunata pentru pasionatii de astronomie si/sau astro-fizica. Contine capitole foarte interesante precum: Gaurile negre, inceputul si soarta universului, calatoria in timp, mecanica cuantica, gauri de vierme etc. Stephen era specializat in gauri negre, el a descoperit faptul ca gaurile negre emit o radiatie, ulterior acea radiatie a fost numita: radiatia Hawking pentru a-l cinsti pe cel care a descoperit-o.
  • Recenzie personală: Personal cred ca este una dintre cele mai bune carti de stiinta pe care le-am citit, dar un punct slaba ar fi faptul ca este o carte destul de greu de inteles pentru o persoana care n-are habar despre astro-fizica. Cartea este bazata in mare parte pe teoria relativitatii a lui Einstein (E=MC2), iar orice persoana care vrea sa citeasca aceasta carte trebuie sa aiba un minim de cunostinte in domeniu.

 

 

  • Nickname: Kimbal
  • Autor: George R. R. Martin
  • Titlul cărţii: A song of ice and fire
  • Anul publicării: 1991
  • Genul cărţii: Fantasy
  • Numărul de pagini: 4000+
  • Scurtă descriere: Intr-o lume imaginara cu nivelul de tehnologie asemanator ar perioadei medievale din Europa, puterea este pasata de la un rege la altul. O lume a comploturilor, al tradarilor, al sexului neprotejat si al dragonilor. Un joc ar tronurilor, unde singurele tale scapari sunt fie victoria, fie moartea.
  • Recenzie personala: Sunt cartile mele favorite, am citit varianta tradusa in romana. M-am apucat de aceste carti in urma terminarii serialului Game of Thrones (serial facut dupa carti). Este cartea care a dus lumea fantasy-ului la un cu totul al nivel, universul creat de catre George este un univers atat de complex incat are propria istorie si propriile legende urbane. Este o carte pe care o recomand oricui a trecut de varsta de 14 ani. Varianta tradusa in romana este chiar usor de citit si provoaca dependenta. 

 

  • Puteţi posta doar o singură dată. Încălcarea acestei reguli va duce la primirea unui avertisment verbal.
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, BIS aka OldNab said:
  • Puteţi posta doar o singură dată. Încălcarea acestei reguli va duce la primirea unui avertisment verbal.

De ce mai exact? Mi-ai dat av pt ca nu am respectat modelul prima oara si nu am posibilitatea sa editez. Daca am gresit modelul de postare in prima faza nu mai am voie sa postez? Ce reguli sunt astea ma? Lasa ca mai postez eu pe topic-urile tale cand mi-or creste aripi. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kimbal said:

De ce mai exact? Mi-ai dat av pt ca nu am respectat modelul prima oara si nu am posibilitatea sa editez. Daca am gresit modelul de postare in prima faza nu mai am voie sa postez? Ce reguli sunt astea ma? Lasa ca mai postez eu pe topic-urile tale cand mi-or creste aripi. 

Ia şi un avertisment pentru post aiurea.

Link to comment
Share on other sites

  • Nickname:Ciprian.TRIST
  • Autor:Liviu Rebreanu
  • Titlul cărţii:Ion
  • Anul publicării:1920
  • Genul cărţii:Realism literar
  • Numărul de pagini:448
  • Scurtă descriere:Romanul se incepe cu descrierea satului Pripas. Se vorbeste despre viața si tendințele lui Ion al Glanetasului care era un taran harnic dar cu o foame de avere ai avutie nemaipomenita. El era condus de inimă ce lupta intre glasul iubirii si glasul pamintului. Ion o iubea pe Florica (o frumoasă domnisoara din sat dar fara avere) , dar ii fugeau ochii si dupa Ana Baciu (fata uritica dar care avea ca zestre mult pamint). Ion avea ca prieten pe familia Herdelea si tinea ură pe Parintele Belciug. Pe tot parcursul romanului Ion se prezinta ca personaj complex. Reuseste sa o duca de nas pe Ana si concep un copil, astfel a fost nevoit Vasile Baciu (tatal Anei care era bogat) sa o dea de soție lui Ion. Bucuria cea mare a lui Ion era ca in sfirsit el va avea pamint. Certurile erau la ordinea zilei intre Vasile Baciu si Ion. Vasile Baciu nu dorea sa ii dea tot pamintul si o tinea morțiș sa nui dea tot pamintul. Ion o alunga pe Ana ca sa se razbune pe Vasile Baciu ca nu vrea sa ii dea tot amintul, astfel Vasile o bate pe Ana fara mila fiind insarcinata. Dupa ceva vreme Ana a nascut copilul si i-a pus numele Petrica. Ana vedea cum Ion o iubea pe Florica si, cum ii fugeau ochii dupa dinsa la fiecare cumetrie si joc in sat.
  • Recenzie personală 

    Nici nu știu de unde ar trebui să încep. De Liviu Rebreanu și romanele sale de analiză psihologică a auzit toată lumea și cu siguranță ați citit măcar unul (sau dacă nu, sigur ați văzut pe la TV o ecranizare adaptată după una din cărțile sale). Cartea pe care vă voi prezenta-o azi, și anume, ”Ion”, este probabil cel mai cunoscut roman al său.

    Este structurat în două părți, ”Glasul pământului” și ”Glasul iubirii”, fiecare împărțite la rândul lor în mai multe capitole. Romanul ”Ion” se studiază în școli, fiind considerat un roman realist/obiectiv.

    Îl avem ca personaj principal pe Ion al Glanetașului și este un tânăr țăran, dornic de a obține cât mai mult pământ. Pentru câ provine dintr-o familie modestă, acesta nu are o avere mare iar singura sa posibilitate de a obține pământ este să se însoare cu o fată de familie bună, care să aducă multă zestre cu ea.

Edited by Ciprian.ZEW
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ciprian.ZEW said:
  • Nickname:Ciprian.TRIST
  • Autor:Honoré de Balzac
  • Titlul cărţii:Taranii
  • Anul publicării:1844
  • Genul cărţii:Ficțiune
  • Numărul de pagini:150+
  • Scurtă descriere:o scriere istorică despre ţăranii bretoni numiţi şuani, care au luat parte în 1799 la insurecţia regalistă împotriva Franţei revoluţionare.
  • Recenzie personală O carte ok.
  • Postarea unor descrieri şi recenzii personale prea scurte este interzisă. Scrieţi măcar o propoziţie, cu subiect şi predicat. Încălcarea acestei reguli va duce la primirea unui avertisment verbal.
Link to comment
Share on other sites

•  Nickname:  Ana
•  Autor: E. Lockhart
•  Titlul cărţii: Mincinoșii
• Anul publicării: 2014
•  Genul cărţii: Literatură pentru tineret.
•  Numărul de pagini:264
•  Scurtă descriere: Mincinoșii surprinde o poveste realistică, lăcomia, foamea pentru bani, dar evidențiază urmările într-un mod dur și surprinzător. Autoarea satirizează într-un fel acest defect prin basme, pe care le intercalează la momentul potrivit în poveste.Cadence este un personaj cu un nume neobișnuit, dar frumos. Este prima moștenitoare a familiei Sinclair, așa că trebuie să fie mai mult decât perfectă. Trebuie să fie întruchiparea totală și absolută a unui Scinlair, dar ea eșuează încă din momentul în care se îndrăgostește de Gat. O persoană înstărită nu ar trebui să stea pe lângă o persoană ca Gat, un pasionat de politică cu un suflet cald, care mereu se gândește și la alții.
•  Recenzie personală: Această carte mi-a atras foarte mult atenția încă de la început, chiar cu titlul său și cu descrierea sa care te face să crezi că e ceva nou și unic. Povestea acelei fete m-a lăsat mult în suspans făcându-mă să mă gândesc ce eveniment tragic s-a întâmplat. Finalul cărții este unul total neașteptat făcându-se să te gândești dacă tot ce ai citit este adevărat și te lasă cu niște ciudate. A fost o carte cu tot ce a trebuit: acțiune, dramă, suspans, iubire, prietenie și familie. O recomand tuturor care vor să citească ceva ușor și cărora le place misterul.

Link to comment
Share on other sites

  • Nickname: Mr.Kennen
  • Autor: Traducator: Dana Verescu
  • Titlul cărţii: Dementa Digitala
  • Anul publicării: 2020
  • Genul cărţii: Informativa.
  • Numărul de pagini:299
  • Scurtă descriere: Internetul si dispozitivele mobile, smartphone-ul si tableta, au fost adoptate cu deosebit usurinta si placere de oameni. Mediul digital, cu nenumaratele sale placeri si provocari spuse si ascunse, are multe efecte asupra dezvoltarii oamenilor. Pozitive sau negative? Manfred Spitzer incearca sa ofere un raspuns clar si util. Oare reuseste? DA! Cartea „Dementa Digitala” a fost revelatia literara a anului pentru noi.Nu ne-am gandit niciodata la efectele expunerii prelungite la TV, smartphone si tableta desi banuiam ca ceva nu este in regu
  • Recenzie personală: O carte foarte interesanta, care te lasa fara cuvinte. O recomand cu incredere pentru a va ajuta sa vedeti si voi efectele expunerii prelungite la TV / PC etc Va las pe voi sa va convingeti!
Edited by Mr.Kennen
Link to comment
Share on other sites

  • Nickname: Clau.Arfista
  • Autor:  Elena Iuliana Neagu
  • Titlul cărţii: Secretele intregii vieti 
  • Anul publicării: 2020
  • Genul cărţii: Spiritualitate
  • Numărul de pagini: 336
  • Scurtă descriere: De mii de ani, cei ce conduc lumea din umbra au avut grija ca noi sa nu aflam adevarul despre cine suntem cu adevarat, despre scopul pe care il avem pe acest Pamant si despre puterea nemarginita pe care Creatorul a pus-o in noi, putere care ne transforma vietile. A venit vremea sa ne Trezim!
  • Recenzie personală: Cea mai simpla si utila carte! Odata ce incepi sa aplici in viata de zi cu zi aceste informatii, este imposibil sa nu vezi beneficiile ei. Eu una, am avut parte de foarte multe confirmari si revelatii citind aceasta carte. O recomand din tot sufletul. 
Link to comment
Share on other sites

  • Nickname: Radius14
  • Autor: Dan Brown
  • Titlul cărţii: Inferno 
  • Anul publicării: 2013
  • Genul cărţii: Roman politist/ Actiune /Thriller 
  • Numărul de pagini: 507
  • Scurtă descriere: Robert Langdon, profesorul de simbolistica de la Harvard, se trezeste la miezul noptii intr-un spital. Dezorientat si suferind din pricina unei rani la cap, el nu-si aminteste nimic din ce i s-a intamplat in ultimele treizeci si sase de ore, nici cum a ajuns acolo, nici de unde are acel obiect bizar pe care medicii i l-au gasit in captuseala hainei.Lumea lui Langdon se transformă în haos şi se vede nevoit să fugă prin Florenţa împreună cu Sienna Brooks, o tânară a carei prezenţă de spirit îi salvează viaţa. Profesorul îşi dă repede seama că se află în posesia unei serii de coduri îngrijorătoare create de un om de ştiinţă sclipitor - un geniu a cărui obsesie legată de sfârşitul lumii e egalată doar de pasiunea pentru una dintre cele mai influente capodopere care s-au scris vreodata - poemul epic "Infernul" al lui Dante Alighieri.
  • Recenzie personală:  Am citit cu drag aceasta carte, are o poveste fascinanta, detalii care te afunda in lumea fantastica si te lasa cu gura casca. O recomand cu drag!
Link to comment
Share on other sites

  • Nickname: stimabilu.iuli4n
  • Autor: Stephen Chbosky
  • Titlul cărţii: Jurnalul unui adolescent timid
  • Anul publicării: -
  • Genul cărţii: Adolescenta
  • Numărul de pagini: Undeva la 150-200.
  • Scurtă descriere: Este vorba despre un adolescent ce intra in anturajul celorlalti. Se infiltreaza intr-un grup si experimenteaza fel de fel de lucruri, reflecta mult adolescenta din ziua de azi.
  • Recenzie personală: 5/5 stele, cea mai buna carte citita.
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, iuli4n said:
  • Nickname: stimabilu.iuli4n
  • Autor: Stephen Chbosky
  • Titlul cărţii: Jurnalul unui adolescent timid
  • Anul publicării: -
  • Genul cărţii: Adolescenta
  • Numărul de pagini: Undeva la 150-200.
  • Scurtă descriere: Este vorba despre un adolescent ce intra in anturajul celorlalti. Se infiltreaza intr-un grup si experimenteaza fel de fel de lucruri, reflecta mult adolescenta din ziua de azi.
  • Recenzie personală: 5/5 stele, cea mai buna carte citita.

Postarea unor descrieri şi recenzii personale prea scurte este interzisă. Scrieţi măcar o propoziţie, cu subiect şi predicat. Încălcarea acestei reguli va duce la primirea unui avertisment verbal.

Link to comment
Share on other sites

  • Nickname: Premium
  • Autor: Mihai Eminescu
  • Titlul cărţii: Poesii
  • Anul publicării: 1883 . 
  • Genul cărţii: Liric
  • Numărul de pagini: 307 --> Precizez ca exista pe piata si variantele integrale cu 407 pagini. 
  • Scurtă descriere: Un amalgam de poezii cu tente politice,sociale,totalitare si nu numai. Portretul spiritual al poporului este evidentiat prin tresaturiile definitorii pe care le gasim si la autor.De la cultura exceptionala (cunoscator al filosofiei,al credintelor,pasionat de scrieri mari ale lumii,setea de cunoastere etc) pana la modestia sa (refuzul premiilor si al gloriei,simplitatea in discutiile cu regina vremii) .
  • Recenzie personală:   Este pacat sa treci prin viata fara sa aprofundezi putina literatura eminesciana. V-o recomand cu maxima incredere,este un izvor de cunostinte.Iti largeste orizontul si viziunea.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.