Jump to content

Ce cărţi recomanzi? / Which books do you recommend?


XES
 Share

Recommended Posts

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Ultimul Ritual

Autorul: Yrsa Sigurdardottir.

Motivul: Este o carte excelenta,alt motiv nu se poate.

Alte precizări: -

 

Motivul nu conţine minimul de 10 cuvinte, prin urmare vei primi un avertisment verbal.

Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Crima si pedeapsa

Autorul: Dostoievski

Motivul: Am gasit-o din intamplare prin biblioteca si m-am apucat sa o citesc. Este o carte foarte profunda, te atrage din ce in ce mai mult pe masura ce avansezi. Prezinta realitatea cruda, viata lipsita de bogatii a unui tanar din orasul Petersburg. Si un ultim motiv este acela ca imi place cum scrie Dostoievski si nu cred ca este cineva care sa sustina contrariul.

Alte precizări: Spor la lectura!

Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Adam si Eva

Autorul: Liviu Rebreanu

Motivul: Aceasta carte reprezinta un roman psihologic cu doua personaje foarte cunoscute, Adam si Eva. Va recomand sa cititi cartea, e stralucita.

Alte precizări: Ramane la alegerea voastra.

Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Winnetou

Autorul: Karl May

Motivul: Aceasta carte prezinta doua personaje adica Old Shatterhand si Winnetou la inceput ei nu se inteleg dar dupa devin cei mai buni prieteni.

Alte precizări: Are 5 volume este frumoasa cartea,sper sa o cititi.

Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: "O mie si una de nopti"

Autorul: Este o antologie de povești culese de-a lungul secolelor de diferiți autori, traducători și literați din diferite țări, deci nu se poate mentiona.

Motivul: este o povestire in rama, deci nu ai cum sa te plictisesti. In plus, am citit 3 volume din 10 si imi place la nebunie. Nu va zic despre ce este vorba. Ramane sa aflati voi.

Alte precizări:-

Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: "Ciresarii" (Castelul fetei in alb).

Autorul: Chirita Constantin

Motivul: Este o poveste a catorva tineri, ce leaga niste amintiri, ce pana la urma duc la cautarea si gasirea "fetei in alb", captiva intr-un castel.

Alte precizări:-

Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Istoria ilustrata a celui de-al doilea razboi mondial.

Autorul : Floriani Flavio

Motivul: Nu multi dintre adolescenti nu stiu istoria " noastra " prin ce am trecut si ar fi bine s-o citeasca.

Alte precizări: :>

Link to comment
Share on other sites

Numele cartii: 200000 de leghe sub mare

Autorul: Jules Verne

Motivul: Pentru ca Jules Verne prezinta totul intr-un mod fascinant si cartea este chiar interesanta.

Edited by AzuR
Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Plumb

Autorul: Bacovia George

Motivul: Un autor sinistru care insa scoate niste opere extraordinare. In volumul "Plumb" care debuteaza cu poezia "Plumb" ne poate fi exprimat un sentiment pe care nu multi il pot recunoaste. Stilul de a scrie in face unul dintre cei mai mari autori ai literaturii romanesti.

Alte precizări: V-o recomand cu drag.

Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Circul ororilor + Ucenicul vampirului.

Autorul: Darren Shan

Motivul: Sunt foarte faine, nu au un final ca la cartile clasice adica unul fericit, chiar unul foarte trist. Nu zic mai mult, va las sa cititi.

Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Capitan la 15 ani.

Autorul: Jules Verne

Motivul: Este o carte care merita citita.

Alte precizări: -

 

La motiv trebuie să ai minim 10 cuvinte, prin urmare vei primi un avertisment verbal, te rog să citeşti regulile acestui topic de pe prima pagină şi regulamentul secţiunii.

Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Cronicile hork-bajirilor

Autorul: K.A. Applegate

Motivul: Este o carte exceptionala. Descrie 3 personaje a caror destine se intercaleaza si au urmari asupra popoarelor din care fac parte.

Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele cartii: Elevul Dima dintr-a 7-a

Autorul: Am uitat..

Motivul: Este o carte exceptionala, este o actiune care te tine cu sufletul la gura si nu te plictisesti niciodata din citit.

alte precizari:

Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Seria Harry Potter

Autorul: J.K. Rowling

Motivul: E foarte tare.

Alte precizări: -

 

Motivul trebuie să conţină minim 10 cuvinte, nu doar 3, vei primi un avertisment verbal, te rog să fii mai atent data viitoare.

Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Harry Potter (Toata seria)

Autorul: J. K. Rowling

Motivul: Sunt niste carti minunate, pline de aventura, drama, comedie, actiune, ce merita citite.

Alte precizări: Recomand din toata inima.

Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Umbra Vantului

Autorul: Carlos Ruiz Zafón

Motivul: Mi sa părut destul de captivantă şi plină de mistere gotice al secolului XX -lea. În anumite pagini părea destul de "horror" dar vă veţi dea seama că e doar o iluzie ;)).

Alte precizări: Vă recomand toate cele 4 volume cu mare drag.

Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Viata, amorul, moartea.

Autorul: Arthur Schopenhauter

Motivul: Este o carte foarte frumoasa, iar tot ce contine in ea e o lectie de viata pentru fiecare om care o citeste.

Alte precizări: Vă recomand sa o cititi!

Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Capitan la cincisprezece ani.

Autorul: Jules Verne

Motivul: Acest minunat roman ne arata viata un copil orfan ce a reusit sa intretina un vas intreg la doar o varsta frageda, acest lucru face acest roman foarte interesant, dar nu numai asta, dar si facptul ca el are multe lucruri de infruntant in calatoria sa acesta este un alt motiv ce face ca acest roman sa-ti atraga atentia si sa te faca sa-l citesti pana la final, deoarece are ceva aparte.

Alte precizări: Merita citit !

Link to comment
Share on other sites

Numele cărţii pe care o recomanzi?: Insula Mesterioasa
Autorul: Jules Verne
Motivul: Este o carte super interesanta. Descrie modul de viata pe care il traiesc niste naufragiati pe o insula. Iau totul de la 0 si pana la urma ajung sa "inventeze" multe.
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.