Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Upgrade RAM (am 4GB ddr3 la 665Mhz)


Recommended Posts

Nume:Droga7u
Ce problema ai?:Salutare, doresc sa imi dau un upgrade la RAM sa bag 8GB ddr3 la 1300-1600MHz.
O scurta descriere a situatiei:Doresc sa stiu daca placa de baza imi suporta un upgrade de genul acesta,sa nu imi cumpar RAM si sa nu mi se potriveasca, atunci am investit aiurea 250RON (http://www.emag.ro/memorie-kingston-hyperx-savage-8gb-2x4gb-ddr3-1600mhz-cl9-1-5v-xmp-hx316c9srk2-8/pd/DQ8SRBBBM/?#new_reviews )Acesti RAM doresc sa cumpar.
Screenshot: http://postimg.org/gallery/1juc8cq36/ (PC meu)
Alte precizari:Sper sa ma puteti ajuta si sa pot sa dau upgrade linistit , fara sa fac alte schimbari la PC, please Quote.Numai bine !

 

 

EDIT: mai astept 2-3 opinii.

Edited by Droga7u
Link to comment
Share on other sites

Da, poți face upgrade-ul la 8GB de RAM DDR3, 1600MHz fară probleme. Suportă și placa de bază și procesorul.

 

Si cu ai mei 4GB ddr3 665Mhz, ii pot tine,cat timp ii am si pe acei 8 GB ddr3 1600Mhz? si sa imi ajunga la 12GB ddr3 ( e posibil ? )

Edited by Droga7u
Link to comment
Share on other sites

 

Si cu ai mei 4GB ddr3 665Mhz, ii pot tine,cat timp ii am si pe acei 8 GB ddr3 1600Mhz? si sa imi ajunga la 12GB ddr3 ( e posibil ? )

 

 

Nu, placa ta de bază suportă doar 2 placuțe de RAM, in plus, chiar dacă ai putea pune mai multe placuțe de RAM, placuțele de RAM cu MHz diferit mai mult te încurcă.

Edited by zerone97
Link to comment
Share on other sites

 

 

Nu, placa ta de bază suportă doar 2 placuțe de RAM, in plus, chiar dacă ai putea pune mai multe placuțe de RAM, placuțele de RAM cu MHz diferit mai mult te încurcă.

 

Merg si cu mhz diferiti fara probleme daca ai destule sloturi, doar ca vor merge toti la viteza celui mai incet modul dar asta se poate corecta cu putin OC.

 

Conform specificatiilor care le-am gasit placa de baza suporta max 8GB si are doar 2 sloturi deci oricum nu ai sanse sa ii pui pe toti, doar cei 8GB se incadreaza in specificatii deci ar trebui sa mearga, iar RAMul care il ai acum este defapt de 1333mhz

Link to comment
Share on other sites

 

Merg si cu mhz diferiti fara probleme daca ai destule sloturi, doar ca vor merge toti la viteza celui mai incet modul dar asta se poate corecta cu putin OC.

 

Conform specificatiilor care le-am gasit placa de baza suporta max 8GB si are doar 2 sloturi deci oricum nu ai sanse sa ii pui pe toti, doar cei 8GB se incadreaza in specificatii deci ar trebui sa mearga, iar RAMul care il ai acum este defapt de 1333mhz

 

1333Mhz? cum unde ai vazut ? :O explica-mi ...atunci imi iau 2 placute de 2x4GB ddr3 la 1333Mhz sau mai bine la 1600Mhz??

Link to comment
Share on other sites

 

1333Mhz? cum unde ai vazut ? :O explica-mi ...atunci imi iau 2 placute de 2x4GB ddr3 la 1333Mhz sau mai bine la 1600Mhz??

 

Ce scrie la DRAM frequency acolo e 1/2 din viteza lor. La cei de 1600 o sa iti apara 800. Daca tot iei nu are rost sa iei de 1333, si cei de 1600 pot fi setati pt 1333, dar nu vad de ce ai face asta.

Link to comment
Share on other sites

 

Ce scrie la DRAM frequency acolo e 1/2 din viteza lor. La cei de 1600 o sa iti apara 800. Daca tot iei nu are rost sa iei de 1333, si cei de 1600 pot fi setati pt 1333, dar nu vad de ce ai face asta.

 

Merci fain , am sa imi iau 2x4GB ddr3 1600Mhz...

 

 

 

 

TOPIC CLOSED

Link to comment
Share on other sites

Stai sa-ti explic pe limba ta ce zic baietii de mai sus, deci daca iti faci upgrade la 8 gb ram, tot asa iti va rula, nu va fi aproape nici-o diferenta, mai bine iti iei un procesor si o placa video buna, si dupa faci upgrade la rami.

Link to comment
Share on other sites

Am urmarit tot felul de tutoriale, etc...am inversat placutele, din stanga in dreapta, dreapta in stanga...si tot nimic ...in CPU-z imi vede cele 2 placute , la My computer, Proprietati imi arata ca am instalate 8 GB dar folosibile doar 4 GB(3.99GB mai exact) ce-i de facut ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.