Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Scurt review tableta Allview Viva i7G


Derick
 Share

Recommended Posts

Am avut in teste pentru o buna perioada de timp, o tableta accesibila de la Allview cu procesor Intel si 3G la bord. Tableta a fost castigata de un cititor, iar aceasta este deja in drum spre el. I-am realizat un preview, iar acum va voi spune ce impresii mi-a lasat.


Specificatiile sunt decente si nu a trebuit sa ma astept la super performante, insa pentru stricul necesar este o tableta chiar foarte buna. Nu am avut probleme cu ea si pot spune ca este ideala pentru “tavaleala”. Pare ca a fost gandita pentru un copil, astfel incat sa o nu o strice prea repede si sa reziste la cazaturi sau murdarie.


Ecranul de 7 inch si rezolutie modesta nu este cel mai bun de pe piata. Culorile sunt putin sterse, iar unghiurile de vizualizare sunt slabe. Insa raspunde bine la orice comanda si este protejat de un strat gros de plastic, astfel incat sa nu se sparga prea repede. Iar daca s-ar sparge, probabil doar plasticul de protectie va avea de suferit, caci nu dispune de sticla Gorilla Glass.


Procesorul Intel Atom SoFIA 3G-R quad core la 1 GHz este decent. Nu este puternic si nici nu cred ca isi doreste asta. Pare gandit pentru economie, dar ruleaza foarte bine. Orice ii dai de lucru excuta fara probleme. Dar nu va face fata la jocurile cu cerinte mari. Daca va ganditi sa achizitionati tableta pentru jocuri, nu va recomand. Nici chip-ul grafic nu este puternic, Mali 450MP.




20151223_142335.jpg20151223_142510.jpg20151223_142432.jpg



Memoria RAM de 1 GB si memoria interna de 8GB sunt intradevar mici pentru anul 2015, insa nu cred ca la banii pe care ii vei da pe tableta, iti vei imagina ca o sa primesti mai mult de atat. Memoria interna se poate extinde cu un card microSD, iar memoria RAM este suficienta pentru activitatile de baza, precum internet, muzica, filme sau activitati 3G.


Despre camere nu as vrea sa va vorbesc, caci stiti povestea. Nici o tableta nu straluceste la captura foto/video, doar daca nu vorbim de produse high end, gen iPad. Dar nici acolo nu avem unicorni roz cu floricele. Camera frontala este decenta pentru Skype, iar camera principala in caz ca ai ceva urgent de fotografiat. Nu te baza prea mult pe ea.


Bateria a fost o surpriza placuta, caci a reusit sa se mentina bine in activitatile zilnice. Recunosc, nici nu am supus la tableta la prea mult efort, caci nu cred ca cineva va face asta in realitate. Bateria te poate tine si 2 zile daca folosesti tableta cu cap, iar o zi este usor de prins.


Sistemul de operare Android Lollipop 5.1 este bun, bine pus la punct si fara prea multe aplicatii inutile instalate. Este sistemul stock, cu 2-3 aplicatii preinstalate de Allview si cateva setari in plus. Se misca foarte bine, fara lag.


Constructia tabletei este decenta, dintr-un plastic dur rezistent la zgarieturi si socuri. Capacul ce ofera acces la slotul SIM si cel microSD este cam greu de scos, insa protejeaza bine zona. Cum va spuneam, este o tableta 3G, deci puteti introduce o cartela SIM cu date sau de voce. Puteti suna si sa vorbiti direct de pe tableta, aceasta venind cu speaker dedicat.


Tableta costa 400 lei pe site-ul Allview, si la acesti bani este o tableta buna, dar nu extraordinara. Daca nu vrei sa dai prea multi bani pe o tableta cu 3G, atunci este o afacere buna. Este buna cam la orice, mai putin jocuri. La eMAG costa 280 lei, pe alb sau pe negru. Voi alegeti de unde o cumparati.



Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.