Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Sahdajk-Problema hard disk


Recommended Posts

Nume: Sahdajk
Ce problema ai?: Am bad-uri la hard
O scurta descriere a situatiei: Aprind laptop-ul si sta putin asa cu imaginea de pe desktop si se blocheaza nu pot sa ii fac absolut nimic.
Screenshot: Screenshot nu am la ce sa ii fac.
Alte precizari: Daca ma poate ajuta cineva sa fac cumva sa scap de bad-uri,vreun program care sa repare cateva din ele macar sa imi mai mearga o vreme... Cel care ma va ajuta va primi +1 . Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Salut, am o intrebare pentru tine, din greseala ai tras un pumn in laptop sau l-ai scapat in timp ce mergea sau era off? Nu este o intrebare ironica dar aceste "bad-uri" sunt de doua feluri, fizice ( atunci cand nu iti citeste din cauza ca ai platanul zgariat ) si logice ( nu mai citeste hdd din cauza etc... ).

Daca l-ai trantit etc.. e de rau... ar fi bine sa-l schimbi, daca nu, poti folosii programul HDD Regenerator care se gaseste in Hiren's BootCD->Hard Disk Tools->Si prima ar trebuii sa fie HDD Regenerator. Sper ca te-am ajutat, astept un feedback.

Edited by Neveu
Link to comment
Share on other sites

@@sahdajkk, Hiren`s BootCD un CD bootabil ce inglobeaza o sumedenie de softuri pentru indeplinirea diferitelor sarcini, de la scanarea de virusi pana la testarea memoriei ram, recuperarea datelor, partitiilor, MBR-ului (Master Boot Record), crearea de backup, partitionarea, restaurarea backupului, clonarea partitiilor, modificarea sau crack-uirea BIOS-ului pentru a elimina parola si multe altele. Desi aceasta suita are o sumedenie de softuri, imaginea ISO cu Hiren`s BootCD nu are decat 171MB. Din multitudinea de softuri, printre care si HDD Regenerator care, dupa cum am spus si mai sus, iti va scana si va repara bad-urile logice ale hard disk-ului. Daca poti sa faci rost de asa ceva, problema ta e ca si rezolvata !

Link to comment
Share on other sites

Salut, am o intrebare pentru tine, din greseala ai tras un pumn in laptop sau l-ai scapat in timp ce mergea sau era off? Nu este o intrebare ironica dar aceste "bad-uri" sunt de doua feluri, fizice ( atunci cand nu iti citeste din cauza ca ai platanul zgariat ) si logice ( nu mai citeste hdd din cauza etc... ). Daca l-ai trantit etc.. e de rau... ar fi bine sa-l schimbi, daca nu, poti folosii programul HDD Regenerator care se gaseste in Hiren's BootCD->Hard Disk Tools->Si prima ar trebuii sa fie HDD Regenerator. Sper ca te-am ajutat, astept un feedback.

Nu lam scapat,nu am dat cu pumnu in el, HDD regenerator l-am bagat si nu mia mers... nu stiu ce avea... Acum nu am bani de bagat in laptop,am alte prioritati... Vreu sa il fac sa mai duca macar o luna dupa il schimb...Si cum sa iti zic eu,il aprind,toate bune si frumoase si sta putin asa,cand dau click pe ceva se blocheaza laptopu.. Dar uneori merge nu imi face figuri dinastea...

 

 

 

@sahdajkk, Hiren`s BootCD un CD bootabil ce inglobeaza o sumedenie de softuri pentru indeplinirea diferitelor sarcini, de la scanarea de virusi pana la testarea memoriei ram, recuperarea datelor, partitiilor, MBR-ului (Master Boot Record), crearea de backup, partitionarea, restaurarea backupului, clonarea partitiilor, modificarea sau crack-uirea BIOS-ului pentru a elimina parola si multe altele. Desi aceasta suita are o sumedenie de softuri, imaginea ISO cu Hiren`s BootCD nu are decat 171MB. Din multitudinea de softuri, printre care si HDD Regenerator care, dupa cum am spus si mai sus, iti va scana si va repara bad-urile logice ale hard disk-ului. Daca poti sa faci rost de asa ceva, problema ta e ca si rezolvata !

Pai si de unde as putea sa fac rost de acest program si cum l-as putea folosi... Sa il pun pe stick si sa intru in safe mode,ca acolo nu mi se blocheaza,de acolo pot sa il repar ? Am gasit pe net,dar are 592 mb v15.1-15.2

Eu scriu aici de pe telefon...

Edited by sahdajkk
Link to comment
Share on other sites

@@sahdajkk, Cauta un net-cafe sau pe la un vecin care are internet si descarca-l. Poftim site-ul, de aici in descarci: Hiren's BootCD.

Link to comment
Share on other sites

@@sahdajkk, Ca si cum ai instala windows, setezi din BIOS sa citeasca doar CD ROM -> restart la pc si el ruleaza si de acolo te descurci.

Edited by Alesis S4F
Link to comment
Share on other sites

@@sahdajkk, Sau iti mai dau un sfat. Ruleaza Comand Prompt(cmd) cu drepturi de administrator si scrie comanda: CHKDSK

Link to comment
Share on other sites

 

 

@sahdajkk, Sau iti mai dau un sfat. Ruleaza Comand Prompt(cmd) cu drepturi de administrator si scrie comanda: CHKDSK
Asta am facut,ca am vazut un tutorial pe net si nu imi merge... Ca sa fac hiren bood pe cd,trebuie sa il fac sa buteze ?
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.