Jump to content

Rowy's Gallery ▲


Rowyy
 Share

Recommended Posts

 

new blur, pareri? sa-l pastrez pe cel vechi sau sa continui cu asta?

Sh3I3AV.pngdsm3oKo.png

BUFdTvQ.png

k3WqiWn.png

 

Salut !

 

Parerea mea este ca trebuie sa renunti la acel blur deoarece el scade foarte mult din calitatea si claritatea imaginii daca aceasta nu a venit direct din camera cu un blur pentru depth of field. Am vazut ca te ocupi mai mult de semnaturi si avatare, asta inseamna ca trebuie sa ai grija la redimensionarea imaginilor pentru ca unele dintre ele erau prea adunate sau prea late. Pe langa asta trebuie sa fii atent la pozitionarea textului pentru ca acesta trebuie asezat cat mai aproape de focal, in niciun caz intr-un colt al lucrarii si trebuie sa aiba cam jumatatea dimensiunii focalului. Despre efecte, te sfatuiesc sa folosesti ceva cat mai simplu si stock-uri de inalta calitate (sunt o multime de site-uri, daca vrei te pot ajuta). Nu are rost sa te complici cu efecte "fenomenale" pentru ca pe semnaturi nu isi au rostul. Ce e simplu, e frumos. Sper sa nu prinzi ura pe mine pentru ca nu am venit aici ca sa te critic in niciun fel, incerc doar sa te ajut pentru ca si eu am fost in cazul tau (probleme cu redimensionarea, pozitionarea textului etc.). Si eu la randul meu am primit aceleasi sfaturi cand ma ocupam de avatare si semnaturi.

 

Sper sa aiba ceva influenta comentariul meu si continua treaba pentru ca prin asta prinzi experienta.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum ati vazut, mi-am publicat blur-ul. (

)

Ei bine, si cu aceasta decizie, am mai luat inca o decizie sa imi fac doua blur-uri noi, unul mai simplut si altul mai complicat, le voi folosi in functie de stock.


Cel mai simplu este redenumit Old blur deoarece seamana cu blur-ul meu vechi, primul, iar cel complicat este numit New Blur.



NEW:


y60yG1b.png



OLD remake:


ZZoSI03.pnggt5T8gu.png


Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa fac si altceva inafara de avatare, semnaturi, logo.


M-am gandit sa fac un webDesign, o incercare, care nu prea a iesit cum imi doream.


Este prima incercare..


2NYnTaB.png


Link to comment
Share on other sites

 

Am incercat sa fac si altceva inafara de avatare, semnaturi, logo.

M-am gandit sa fac un webDesign, o incercare, care nu prea a iesit cum imi doream.

Este prima incercare..

2NYnTaB.png

 

 

 

Salut,

 

Idee e ok oarecum dar trebuie ai grija la incadrare (urmareste niste tutoriale pentru align panel) iar apoi trebuie sa respecti un grid (cauta 960 grid si 1200 grid).

Link to comment
Share on other sites

Un post facut de tine sa mai vad, cu acelasi text, si vei primi warn.

 

Inca o lucrare de tip WebDesign, de data aceasta cu o companie IT.

qyPnx3u.png

! Astept critici/pareri din partea voastra !

Edited by Rowy SILENT
Link to comment
Share on other sites

@, stii joaca omule, bravo. Continua tot asa si vei ajunge departe *zic eu*. Paste fericit si bafta!

Link to comment
Share on other sites

Un post facut de tine sa mai vad, cu acelasi text, si vei primi warn.

 

 

Inca o lucrare de tip WebDesign, de data aceasta cu o companie IT.

qyPnx3u.png

! Astept critici/pareri din partea voastra !

Hai sa te laud si aici ca meriti.

Ce sa mai zic, cred ca esti cel mai bun de pe comunitate. Te iub!

Link to comment
Share on other sites

Un post facut de tine sa mai vad, cu acelasi text, si vei primi warn.

 

Inca o lucrare de tip WebDesign, de data aceasta cu o companie IT.

qyPnx3u.png

! Astept critici/pareri din partea voastra !

Deci scuze ca iti zic dar nu imi place acest lucru.

Este simplu si urat.

 

Deci sfaturi:

 

[*] Incearca sa nu folosesti font-uri complexe ( Bebas etc ) ci sa folosesti doar Font'uri default. Daca folosesti font-uri complexe, daca ai dori sa compilezi aceasta pagina dureaza ore intregi si s-ar putea sa nu iasa cum ti-ai propus.

 

[*] Incearca sa alegi o tema, un lucru care sa-l scoti in lumina reflectoarelor, sa te concentrezi pe infrumusetarea acelui lucru.

 

[*] Incearca sa creezi o pagina de tip HTML5 ceea ce contine un Head Banner si multi Vectori pe care trebuie sa-i aranjezi si sa infrumuzetezi pagina.

 

Poti scrie pe google: Webdesign Inspiration si sa "furi" cateva idei de acolo.

Photoshop-ul este o meserie, deci meseria se fura, nu se invata.

Link to comment
Share on other sites

2NYnTaB.png

Dacă vrei să te apuci de „webdesign”, lucrează cu codurile pe care le ai la dispoziție și cu resursele care sunt pe internet, fără să folosești PS-ul; pentru un logo, ect merge ... Dar ce vâd aici, este tot in PS ... poate să fie un concept ceva, dar sfatul meu e să-l faci cu coduri.

 

  • Prima chestie cu care incepem rău, sunt culorile. La inceput, primul div (dacă ai lucrat cu PS, layer), este negru, care poate să meargă bine. Dar după ai postat o culoare mai deschisă care nu are nicio legătură cu negru ăla, măcar să se asorteze ...
  • Logo-ul : eu iți recomand să incepi cu fonturile web mai intâi, că logo-uri le faci aproape in fiecare la zi la cereri .. Recomand „Google Fonts”.
  • După cum văd, acel nav, nu dă bine deloc. De ce? Culorile proaste alese. Dacă vrei să fi un web-designer, tre sa știi să alegi puțin, nu să le iei aiurea, că „imi place negru, bun il iau”. Nu e bine .. Link-urile (about, theme etc), sunt cam proaste puse .. prea mult spațiu intre ele și border-ul nu dă bine deloc și cu umbra-n spate. Ori lași doar border-ul, ori drop-shadow la text și o lași baltă.
  • Ultima parte ... background-ul urât. Cu avatarele ai stricat tot ...

Deci, problemele tale, chiar dacă este „prima chestie de web-design”, nu te scutește. Aici, pe B-ZONE ai designer, ar trebuii să faci anumite lucruri, spre exemplu :

  • Să alegi culorile. Aici, data viitoare, fi atent. Stăi timpul necesar să le alegi, nu le mai lua aiurea. Culorile sunt o parte esențială.
  • Incepe cu fonturi web, lasă fonturile din PC; folosește web fonts.

qyPnx3u.png

 

 

  • Să zicem că, la inceput, albul dă bine. Nu mai că, negrul strică tot. Dacă aș fi fost eu, un #222 sau o culoare mai deschisă și alt font.
  • PArtea a doua, prost aleasă culoarea neagră.
  • Data viitoare nu mai folosii acelaș font la orice text, strică tot design-ul. Spre exemplu, „it help since 2015”, deabia se lege. Folosește alt font, un Arial ceva, să fie legitibil ...
  • Formele alea 2, doar se văd că-s pixelate si că au fost trase aiurea (nu o lua ca un atac). ori incepeai de sus, din dreapta și terminai jos in stânga și iesea minute, ori ii băgai un bg.
  • Ți-am zis faza cu fonturile.

Nu mă dau mare expert, că nu sunt. Dar așa inveți. Următoarea creație, fă-o cu coduri, fără PS.

Link to comment
Share on other sites

  • Andrada locked this topic
  • Rowyy unlocked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.