Jump to content

Părere PC


Recommended Posts

Nick: TiganulAuriu

Buget: 1800-2200 lei

Componente pe care vreau sa le pastrez (HDD/CPU/Periferice etc.): -

Aveti nevoie de monitor?: Un

Aveti nevoie de periferice?: -

Pentru ce va fi folosit PC-ul (Gaming/Office/Multimedia)?: gaming

Cand planuiti sa faceti achizitia (ZZ/LL/AAAA)?: oricând

Doriti ca PC-ul sa fie silentios?: da

Alte precizari:

 

 

Păreri ? http://www.altex.ro/sistem-it-myria-live-v30-intel-core-i3-4150-3-5ghz-4gb-1tb-nvidia-geforce-gtx-750-ti-2gb-gddr5-free-dos

Link to comment
Share on other sites

Am achiziționat acest PC de aproximativ două luni de zile și sunt foarte mulțumit de el, țin să precizez că el vine cu carcasa aceasta ( http://imgur.com/we9zXq3 ) nu cea care apare, mie personal mi-a venit cu asta, vine cu un procesor de 3.7 nu de 3.5, zic că merită toți bani acest pc la componentele pe care le are nu cred că găseși calculator mai bun, cred.

Edited by Alliance Cheloo16hz
Link to comment
Share on other sites

Daca mai te tine buzunarul, mergi pe un i5 4460, si 8GB ram. Daca joci pe rezolutie 1080p sau mai mare, o sa ai probleme cu jocurile mai noi, dar totusi este decent.

Link to comment
Share on other sites

Daca mai te tine buzunarul, mergi pe un i5 4460, si 8GB ram. Daca joci pe rezolutie 1080p sau mai mare, o sa ai probleme cu jocurile mai noi, dar totusi este decent.

La tine toate pc-urile se rezuma la i5 4460 ?

in bugetul asta ajunge si un x4 860k

Link to comment
Share on other sites

, Mi se pare o alegere ok, si un pret pe masura. Stiu ca si thief are un 4460 cu 750Ti si nu are nici o problema cu vreun joc. Nu prea ma incred in AMD-uri, dar totusi..

Link to comment
Share on other sites

Daca mai te tine buzunarul, mergi pe un i5 4460, si 8GB ram. Daca joci pe rezolutie 1080p sau mai mare, o sa ai probleme cu jocurile mai noi, dar totusi este decent.

Upgrade-urile o să le fac când va fii momentul, dacă îl iau și mă apuc să mai bag în el rami ( știu ca nu ajung 4 ) și un alt procesor, risc să pierd garanția.

Link to comment
Share on other sites

, Mi se pare o alegere ok, si un pret pe masura. Stiu ca si thief are un 4460 cu 750Ti si nu are nici o problema cu vreun joc. Nu prea ma incred in AMD-uri, dar totusi..

da...e o alegere ok. cu un i5 4460 poti cupla cam orice gpu de pe piata...nu dai de bottleneck. anyway, in bugetul lui nu e prea ok.

Link to comment
Share on other sites

@@South TiganulAuriu, Sistemul este super ok , singura problema minora fiind cei 4GB care ii poti upgrada oricand.

 

Sfat: Daca esti un gamer inrait, sau iti doresti pc-ul sa te tina minim 3-4 ani , sau o perioada cat mai indelungata , te sfatuiesc sa treci pe noua platforma Skylake care are si support DDR4.

 

Succes !

Link to comment
Share on other sites

Daca mai strangi 200 lei, iei asta, mult superior peste tot ce s-a spus aici: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1674829/

 

Carcasa este subiectiva, eu sincer n-as lua-o, insa am incercat sa depasesc bugetul cat mai putin. Un minim de carcasa decenta ar fi acel Deepcool Teseract.

 

@Detail

Acel PC este de un nivel mediocru.

 

@Koverino

Esti moderator, ar fi trebuit sa stii faptul ca in bugetul lui nu intra un I5. Un I3 + GTX 960 este mult peste un I5 + 750ti in jocuri.

 

@Colonellu

Singurul avantaj pt DDR4 acum este consumul, adica ajuta doar la servere. Nu este cu nimic mai rapid, nu ajuta "gamerilor", asta e doar prosteala. Daca ar lua Skylake, ar da mai mult pe placa de baza.

 

@Vlad

Este o configuratie buna, insa crede-ma, 2GB VRAM nu ajung pt GTX 960. Eu am in casa 2 PC-uri, unul cu GTX 970 4GB iar unul cu GTX 770 2GB. GTX 770 este la nivelul GTX 960, iar aceasta este gatuita de multe ori de memoria VRAM mica. GTX 960 si 770 au un procesor grafic destul de puternic, ideal ar fi 4GB VRAM pt ele.

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

@, Diferentele dintre un gtx 960 4 gb si un gtx 960 2 gb nu is chiar asa de mari. Oricum, si calculatoru pus de tine cat si cel pus de mine sunt foarte bune in gaming la pretu ala.

Link to comment
Share on other sites

Ba sunt mari dpdv al fps-ului minim, nu stii ce inseamna sa ai 60 fps constant cu micro-stuttering constant din cauza depasirii memoriei vram.

 

Gta 5 cu setarile pe very high, 1080p si MSAA x2 + MFAA din driver + TXAA imi arata ca mananca 2.8gb vram. Surpriza, ajunge sa manance constant ~3.7gb vram + 9.8gb ram fara nimic pe fundal.

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

Topic closed !!

:topic_closed: :topic_closed:

Daca aveti sa va arati videoclipuri si sa povestiti amintiri faceti-o in privat !!

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.