Jump to content

War Interdiction & Cheater Stats


Kelton
 Share

Recommended Posts

Problema codaților a fost mereu o mare bătaie de cap pentru toată lumea, fie că e vorba de adminii care sunt asaltați cu zeci de reporturi pe durata warurilor să se uite pe codați ori că e vorba de jucătorii care simt impactul negativ al persoanelor care folosesc coduri.

Încercăm pe cât de mult posibil să diminuăm numărul codaților din ganguri. Spun diminuăm pentru că în acest moment e imposibil să scăpăm complet de ei. Următorul update va veni cu două noi sisteme care sperăm să ne ajute cu această problemă.

1. Sistem de Interdicție Automată la Waruri

Acest sistem funcționează în felul următor:
- în tabul Wars de pe website vor exista două noi taburi: Interdiction requests și Interdiction list.
- aceste două taburi vor fi vizibile tuturor jucătorilor.
- tabul de interdiction list va include o listă cu jucătorii aflați pe lista de interdicție la waruri și momentul în care expiră interdicția.
- momentan o astfel de interdicție durează o lună de zile.
- persoanele aflate pe listă pot intra în ganguri dar nu vor putea participa la waruri.
- persoanele aflate pe listă vor fi „scutite” de către lider de participarea la waruri.
- nu va fi nimeni banat pentru că se află pe acea listă.

  • Cum ajunge cineva pe listă?

- tabul de interdiction requests va include niște sondaje pe care le pot deschide adminii și liderii de ganguri pentru anumiți jucători pe care-i consideră că trișează ori n-au ce căuta la waruri.
- persoana care deschide sondajul va trebui să furnizeze dovezi pentru care dorește ca jucătorul respectiv să nu participe la waruri.
- doar liderii de ganguri au drept de vot în aceste sondaje și doar ei decid dacă un jucător merită să fie pus pe listă sau nu.
- fiecare lider sau admin poate aduce comentarii și dovezi pro sau contra jucătorului aflat la vot.
- dacă minim 5 lideri de gang vor vota pentru interzicerea jucătorului, acesta va fi pus pe lista celor interziși la waruri.
- liderii de gang au 3 zile la dispoziție să voteze.
- acolo unde un lider de gang nu votează la timp se va considera că s-a votat împotriva interzicerii jucătorului.

  • Care ar fi principiul pentru acest sistem?

- apelăm de această dată la liderii care vor să facă warurile mai bune pentru facțiunile lor.
- există mai mulți jucătorii care folosesc coduri și pe care adminii nu i-au putut prinde dar încă participă la waruri.
- există mai mulți jucători care în trecut au folosit coduri de multiple ori, de pe multiple conturi și acum încă participă la waruri.
- se poate scăpa de acești jucătorii dacă liderii doresc asta pentru că totul va depinde acum de ei.
- dacă într-adevăr se dorește să se scape de codați liderii pot face acum asta dacă toți sunt pe aceeași lungime de undă, așadar au de ales: fie cad toți de acord să scape de trișori, fie continuă să-i bage în ganguri și să strice jocul tuturor pentru niște culori pe hartă.
- mergem în general pe principiul că nimănui nu-i place să joace împotriva unui codat, așadar chiar dacă un lider adaugă un codat în facțiunea sa, celorlalți n-o să le convină și vor vota împotriva sa.

Mențiuni:
- dacă se sesizează că există jucători adăugați în mod abuziv pe respectiva listă, fără un motiv suficient de întemeiat, vor fi sancționate persoanele care ajutat la respectivul abuz.
- adminii nu au drept de vot, doar de a furniza dovezi și a-și spune părerea.

2. Sistem de contorizare a codaților în ganguri

Acest sistem funcționează în felul următor:
- în tabul Stats vom avea un nou tab numit Cheater Stats.
- acest tab va fi vizibil momentan adminilor 4+ și liderilor de ganguri.
- tabul va include un tabel cu toți jucătorii care vor fi banați pentru coduri din momentul în care vom face acest update, facțiunea în care s-au aflat la momentul banului cât și rankul deținut atunci.

  • Cu ce ajută?

Aceste statistici ajută adminii și liderii să observe mai ușor numărul exact de jucători banați pentru coduri din fiecare gang în parte pe anumite perioade de timp. Astfel că se poate stabili cu mai mare ușurință gangul în care există problemele cele mai mari și unde trebuie să se intervină. Numărul prea mare de codați dintr-o facțiune va putea fi redus de către ceilalți lideri prin intermediul sistemului de interdicție la waruri ori de către admini prin banarea codaților, supravegherea mai în amănunt a facțiunii și chiar sancționarea liderului ori wipe facțiunii respective în situații majore.


Vom mai încerca să adăugăm și alte sisteme pe viitor pe lângă acestea, cât și îmbunătățirea sistemelor actuale de depistare a codaților. Sperăm că încet și în timp să mai scăpăm de codați. Idea pentru unul dintre sisteme a fost inspirată de aici și la cererea jucătorilor: http://forum.b-zone.ro/topic/232559-sistem-de-interdictie-automat-pentru-waruri-administrat-de-liderii-gangurilor/

Așteptăm părerile voastre în acest topic.

English


The cheater problem has always been a big headache for everyone, no matter if it's about admins being assaulted by dozens of reports during wars or players that feel the negative impact of these players that cheat.

We are trying as much as possible to decrease the number of cheaters in gangs. I say decrease because at this moment it is impossible to completely get rid of them. The next update will come with two new systems that we hope will help with this problem.

1. Automatic War Interdiction

This system works as follows:
- in the Wars tab on the website we will have two new tabs: Interdiction requests și Interdiction list.
- these two tabs will be visible to all players.
- the interdiction list tab will include a list of all players on the war interdiction list and the moment their interdiction expires.
- for the moment such an interdiction lasts one month.
- players on that list can join gangs but cannot participate in wars.
- players on the list will be "exempted" by the leader from participating in wars.
- nobody will be banned because they are on that list.

How does one get on that list?

- the interdiction requests tab will include some polls that admins and gang leaders can open for certain players they consider cheaters or that have no business of attending wars.
- the person opening the poll has to provide proofs for which he wants a player not to participate in wars.
- only gang leaders have the right to vote in these polls and only they decide if a player deserves to be on the list or not.
- each leader or admin can bring commands and proofs pro or against the player being voted.
- if at least 5 gang leaders vote for the player to get interdicted, he will be added to the war interdiction list.
- gang leaders have 3 days to vote.
- where a gang leader doesn't vote in time the vote will be considered against interdicting the player.

What would be the principle of this system?

- we appeal this time to the leaders that want to make wars better for their factions.
- there are multiple players that cheat and the admins couldn't catch and still participate in wars.
- there are multiple players that in the past have cheated multiple times, from multiple accounts and now are still participating in wars.
- we can get rid of these players if the leaders want to, so it is all up to them.
- if we really want to get rid of cheaters the leaders can now do that if they work together, so they have a choice: either they get rid of cheaters, or they continue to introduce cheaters in gangs and ruin the game of other players for some color on the map.
- generally speaking nobody likes to play against cheaters, so even if a leader adds a cheater in his factions, the others won't like it and will vote against him.

Mentions:
- if we spot a player added abusively on that list, without a proper reason, then the players that helped for the abuse will get punished.
- admins cannot vote, only provide evidence and tell their opinion.

2. Gang cheater statistics system

This system works as follows:
- in the Stats tab we will have a new tab called Cheater Stats.
- this tab will be visible at the moment for level 4+ admins and gang leaders.
- the tab will include a table with all players that have been banned from the moment we make the update, the faction they have been in when they got banned as well as their rank at that time.

How does it help?

These statistics help admins and leaders better observe the exact number of players banned for cheats in each gang in different periods of time. Thus we can better establish if a gang has problems and where we should interfere. A larger number of cheaters in a faction can be reduced by the other leaders with the help of the war interdiction system or by admins by banning the cheaters, taking a closer look inside the faction or even punishing the leader or wiping the faction in major situations.


We will try to continue to add such systems in the future, as well as improve the current systems for detecting cheaters. We hope that slowly but surely we will get rid of cheaters. The idea for one of the systems was inspired from here and at the player's request: http://forum.b-zone.ro/topic/232559-sistem-de-interdictie-automat-pentru-waruri-administrat-de-liderii-gangurilor/

We are waiting for your opinions in this topic.

 

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare o idee foarte bună, având în vedere numărul mare de codaţi. Poate acum stiind că nu vor mai participa la waruri, deci oarecum vor sta în gang degeaba poate nu vor mai folosi coduri.

 

Până acum primea ban, îl scotea şi aia era.

 

Deci, eu sunt pro.

Link to comment
Share on other sites

Good idea :)

Link to comment
Share on other sites

Nu e ca si cum, anumiti jucatori, au luat ban pe propriile dovezi(nu dau nume), eu zic ca decat sa faci sisteme peste sisteme, mai bine ai invata "staff-ul" sa faca un control TeamViewer corect, pentru ca daca tu iei un jucator la control si ii cauti "aimbot, no-recoil, wallhack, multihack" in last activity si nu ii gasesti nimic, normal ca stai spec pe el sau il banezi pe propria filmare.Am vazut multe cereri de unban in care spuneai ca in propriile videoclipuri ale jucatorilor spuneai ca nu stiu unde se vede codu', pai "domnule asa zis administrator", acel lucru pe care tu-l numesti "cod", el se numeste defapt reflex, intr-un joc aparut de mai bine de 5 ani, eu zic ca poti invata sa tragi destul de bine, nu stiu daca multi au observat sau nu, dar cei mai multi dintre admini au in Faction History numai departamente si factiuni pasnice, rar se intampla ca vreunul sa aiba vreo mafie, mi se pare si normal ca un "pasnic" cand vede ca ala il capaceste in bataie la war/paint sa ii dea ban daca da ciudat la cateva faze.

Link to comment
Share on other sites

Propun ca atunci cand un jucator este propus pe lista de interdicții, sa existe cel putin 5 videoclipuriin care rrespectivul trage foarte urat. Am 2 banuri pt coduri, 1 cel puțin luat pe degeaba. Exista sanse foarte mari ca sa fiu propus ;) pe langa asta,v sunt convins ca votul se va face pe simpatii si antipatii

Link to comment
Share on other sites

Playerii pot primi interdictie aiurea, sa zicem ca un player trage bine fara coduri si este pus pe aceasta lista, dovezile nu sunt suficiente, insa liderii tot voteaza pentru interdictia acestuia, astfel acesta primeste interdictie aiurea. De asemenea aici o sa se apeleze la prietenii, cum face orice roman de altfel, e foarte usor sa-l convingi pe X sau Y sa dea un PRO si chiar si jucatorul reclamat poate sa-i roage sa voteze CONTRA. In concluzie orice ati face, tot la pile se ajunge.

Link to comment
Share on other sites

@@Kelton,Mi se pare o idee foarte proasta, sincer. Daca 5 lideri vorbesc intre ei sa " il lucreze " pe un jucator, ce faceti ? Gen daca liderul GSB, VDT , VTB RDT si TTB au pica pe mine, ei fac acel sondaj si cum ei vorbisera inainte ei ma vor pune pe acea lista, si eu poate am sau nu am ceva. In acest caz cum procedati ? Adica pot ajunge multi pe lista chiar daca sunt nevinovati. Este doar o parere, nu trebuie luata in considerare neaparat

 

Edit: Acest lucru se poate intampla si la admini...

 

Eu nu spun ca nu este un update bun, sau ca nu ar ajuta, dar eu vorbesc despre ce abuzuri s-ar putea face... Adica vreau sa fie bine nu sa se inceapa cu abuzuri.

Eu sunt PRO acestei propuneri.. dar eu am spus aceste chestii sa luati in calcul si abuzurile care se pot face.

 

Edit2: Sa va dau si un exemplu, il stie toata lumea care joaca pe RPG1 pe BeyondOwn care a cucerit 2 orase cu mafia Verdant Family. Credeti ca prietenii lui (Liderii) din GSB, VTB , RDT , TTB , SP nu o sa il puna pe lista pentru interdictii ? Cum au spus multi altii... mai bine ati cauta admini din mafii sau care macar sa stie sa faca un control, nu sa intre in search bar si sa caute renko.exe sau renko sau aimbot sau wallhack ca nu rezolva nimic. Adica mi se pare putin stupida faza cu adminii nu au voie in mafii. De ce ? Pentru ca daca ar fii 1 admin in fiecare mafie, s-ar vedea cine are cod sau nu. Si daca s-ar baga regula sa aiba voie in mafie adminii sa se introduca o regula sa nu aibe voie sa baneze din spec, pur si simplu ii filmeaza si sa aibe dovada ca au dat urat, dupa sa ii ia la TW ca sa nu fie confuzii ca a fost luat la TW doar ca i-a spus x'ulescu sau ion. Inainte de TW sa aibe o mica filmare cum ca trage ciudat.. Sper sa fie luata in seama parerea mea. Si sincer, cei care nu sunteti in mafii va rog eu nu mai comentati aici ca nu aveti nici o treaba cu acest topic

Edited by WG Mausi
Link to comment
Share on other sites

Intr-un fel e o idee buna in alta nu prea buna, sa zicem ca acel lider vine cu dovezi de la war cum dai tu "magie" liderii vorbesc intre ei si acel jucator primeste interdictie, acel jucator nu poate sa se apere cu un video din partea lui? Daca nu.. nu prea mi se pare corect si drept fata de acel jucator.

Link to comment
Share on other sites

Pai eu cu dupa ce se adauga asta inseamna ca avem interdictie 100% :| macar cand dati request nu stiu cum sa vedem si noi ca sa putem macar sa punem dovezi...IRONIA SORTII SA SPUNA GG DOAR PASNICII SI ADMINII GENIALLLLLL UUUUUUU CE IDEE GENIALAAAAAAAAA BRAVO KELTON FACI COMUNITATEA PE ZI CE TRECE SA DEVINA UN LOC MAI BUN GENIAL INKREDIBIL SATISFAKATOR ai fost toata viata ta in pasnice si faci sisteme anti-cheater in loc sa-ti invezi adminii sa faca un test tw :|

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.