Jump to content

"Comisia nu pare prea serioasa" ULTIMA lupta din cariera lui Bute! Cum incerca sa-si reabiliteze numele in scandalul de dopaj


Arkady
 Share

Recommended Posts

comisia-nu-pare-prea-serioasa-ultima-lup

Lucian Bute a fost depistat pozitiv la meciul de titlu mondial cu Badou Jack din luna aprilie.

Pugilistul roman neaga orice forma de dopaj si anunta ca va merge personal la Washington pentru a cere socoteala.

"Nu am luat niciodata substante interzise, in peste 20 de ani de cariera, la amatori sau profesionisti. Singurul lucru pe care l-am luat au fost suplimentele care m-au ajutat la refacere. De ce as incepe sa iau la 36 de ani? Nu acuz pe nimeni, dar mi se pare foarte surprinzator ca lucrurile sa se intample astfel", a declarat Lucian Bute la Radio Canada.
"De cand s-a facut anuntul, m-am interesat in legatura cu aceasta substanta. Doctorii mi-au spus ca dispare din corpul uman dupa 24 de ore. Ar fi fost fara sens sa iau inainte de lupta, n-are niciun efect.

Nu vreau sa arat pe nimeni cu degetul. Dar, din experienta, Comisia din Washington nu pare prea serioasa. Poate ca nu incompetenta, dar cu siguranta nu la fel de riguroasa ca cea din Quebec.", a mai spus pugilistul roman.

Ostarina este un modulator selectiv al receptorilor androgenici (SARM) ce poate fi folost de sportivi in timpul antrenamentelor si pentru cresterea formei si a rezistentei fizice, cu efecte similare steroizilor anabolizanti. Substantele de tip SARM au fost interzise ca atare de Agentia Mondială Antidoping (WADA) in ianuarie 2008.

Sursa

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.