Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Recomandare PC


Recommended Posts

  1. Buget: 3500 lei

  2. Componente pe care vreau sa le pastrez (HDD/CPU/Periferice etc.): SSD, GPU, PSU
  3. Rezolutia monitorului pe care va fi folosit: 2x 1080p.
  4. Aveti nevoie de monitor?: Da.
  5. Aveti nevoie de periferice?: Monitor x2
  6. Pentru ce va fi folosit PC-ul (Gaming/Office/Multimedia)?: Gaming.
  7. Ce titluri de jocuri veti juca, in caz ca este de Gaming?: Ultimele aparute.
  8. Doriti ca PC-ul sa fie silentios?: Indiferent.
  9. Cand vei face achizitia?: In maxim 2 saptamani.
  10. Alte precizari: Am nevoie de procesor, placa de baza, ram (in caz ca e ddr4).
Link to comment
Share on other sites

Sapphire Radeon R9 290X OC Tri-X 4GB DDR5 512-bit

SSD Samsung Evo 500GB

16GB RAM DDR3(Doar in cazul in care ramane pe DDR3, desi as vrea DDR4)

Sursa Corsair Builder Series 750W

Tastatura Steel Series Apex

Mouse Logitech

Sur

Link to comment
Share on other sites

Nu merita sa schimbi platforma daca tot ai 16 GB DDR3.

 

Iti propun ceva bazat pe Intel Xeon. Gama E3 de la Xeon sunt practic I7 fara posibilitate de OC si fara IGPU insa mult mai ieftine. Au ca avantaj suportul ECC de memorii. Eu de exemplu, am Xeon E3 1241 la 1100 lei si este identic cu I7 4771, doar ca n-are IGPU, care costa 1600 lei.

 

Intel Xeon E3 1231 ( care practic e un I7 4770 cu 0.1 ghz mai putin in turbo, ce nu se vor simti ), 1200 lei:

https://www.price.ro/index.php?action=product_prices&prod_id=1008280&asc=1

 

Restul:

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1857774/

 

La carcasa e subiectiv, insa trebuie sa fie ventilata cum trebuie. De OC n-ai nevoie, cat timp nu e un hobby pt tine. Sporul de performanta este mic in comparatie cu suma investita. Cu restul banilor te poti duce la curve.

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.