Jump to content

A murit Bud Spencer, comisarul “Piedone”


CONSTANTINCUCAPA
 Share

Recommended Posts

606047l-640x400-b-a0313dce.jpg

 

Cunoscut la noi mai ales datorită filmelor din seria “Piedone”, actorul Bud Spencer (născut Carlo Pedersoli), a încetat din viaţă ieri după-amiază, la 86 de ani, relatează cotidianul La Stampa. Starul a supravieţuit mai multor atacuri cerebrale, ce au generat în presă şi mediul online numeroase anunţuri false despre moartea sa. De această dată, din păcate, ştirea s-a dovedit a fi una reală, confirmată de unul din fii actorului, pe Facebook: “Tata a trecut dincolo senin, la ora 18.15. Nu a suferit, ne-a avut pe toţi aproape iar ultimul său cuvânt a fost ‘Mulţumesc’”.

Carlo Pedersoli s-a născut la Napoli, pe 31 octombrie 1929. Înainte să devină actor a fost înotător olimpic. După primele roluri din anii ’50, îl întâlneşte pe cel care avea să îi devină coleg de platou pentru mai bine de 20 de producţii – Mario Girotti, pe numele de scenă Terence Hill. S-au cunoscut pe platourile de filmare ale peliculei Hannibal (1959) şi i-a legat o prietenie pe viaţă.

„Uriaşul blând al cinematografiei”, cum era supranumit, a marcat istoria filmului printr-o serie celebră de spaghetti western, dar şi comedii de acţiune, printre care Dumnezeu iartă, eu, nu (1967), Aur și circ (1969), Mi se spune Trinity (1970), Corsarul Negru (1971), Piedone, comisarul fără armă (1973), Comisarul Piedone la Hong-Kong (1975), Doi superpolițiști (1976), I se spunea Buldozerul (1978), Piedone africanul (1978), Par și impar (1978), Un șerif extraterestru (1979), Piedone în Egipt (1979), Toate mi se întâmplă numai mie (1980), Detectiv cu greutate (1993).

A fost căsătorit, din 1960, cu Maria Amato (fiica unui renumit producător italian) şi a avut trei copii: Giuseppe (1961), Christine (1962) şi Diamante (1972).

„Cred că există viaţă după moarte. Sunt 85 de ani de când sunt curios să văd ce este dincolo. Dacă nu va urma nimic după ce-mi voi da ultima suflare, mă voi enerva cumplit.”, declara, în toamna lui 2014, actorul.

 

 

Sursa.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.