Jump to content

Nelamurire limbaje de programare


seage
 Share

Recommended Posts

Salut! Mai pe scurt, vreau sa invat programare si nu stiu cu ce limbaj sa incep,cu ce sa continui si ce e important.

Am inceput cu Java, insa mi se pare destul de greu pentru inceput. Am nevoie de un sfat, cu ce sa incep si in ce oride sa le invat.

Tin sa precizez ca momentan stiu doar Pawn si HTML. Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salut! Limbajele de baza sunt: C++, Java si JavaScript.

O sa fie destul de greu sa inveti de unul singur, dar cu mult efort vei reusi.

Nu poti spune ca exista limbaje de baza, fiecare limbaj are scopul sau. Oricum, limbajul de programare este doar o unealta, care te ajuta mai mult sau mai putin la un anumit task. Iar programarea se invata acasa in mare parte, daca nu esti auto-didact, nu o sa faci nicio laie.

 

 

Pentru inceput, iti recomand sa inveti Python de pe Codecademy. Iti va da o mica baza, dupa vei intelege lucrurile mult mai usor. HTML nu e limbaj de programare, e limbaj de marcare. Nu faci algoritmi cu el, nu-i spui procesorului ce sa faca.

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

Nu poti spune ca exista limbaje de baza, fiecare limbaj are scopul sau. Oricum, limbajul de programare este doar o unealta, care te ajuta mai mult sau mai putin la un anumit task. Iar programarea se invata acasa in mare parte, daca nu esti auto-didact, nu o sa faci nicio laie.

 

 

Pentru inceput, iti recomand sa inveti Python de pe Codecademy. Iti va da o mica baza, dupa vei intelege lucrurile mult mai usor.

Cu acele limbaje v-a avea mult mai mult succes decat cu altele. Poate crea aplicatii pentru IOS, Android, Windows.

Poate creea diverse programe pentru windows si multe altele.

De exemplu cei de la google pun mare accent pe aceste limbaje in angajare.

Link to comment
Share on other sites

Cu acele limbaje v-a avea mult mai mult succes decat cu altele. Poate crea aplicatii pentru IOS, Android, Windows.

Poate creea diverse programe pentru windows si multe altele.

De exemplu cei de la google pun mare accent pe aceste limbaje in angajare.

Programarea se ia pas cu pas, nu va putea sa faca aplicatii pt iOS si Android, doar daca copiaza de-an boulea cod de pe internet fara sa-l inteleaga. Mai intai va face programe simple, fara interfata. De asta i-am recomandat Python ( care de asemenea, este un limbaj extrem de folosit pt programarea web, adica partea din spate a site-urilor ), are o sintaxa usoara si iti dezvolta gandirea algoritmica mai usor. Odata ce ai prins gandirea algoritmica, poti jongla cu limbajele, doar trebuie sa te obisnuiesti cu sintaxa lor. In plus, sunt mai multe ramuri ale programarii, unde fiecare limbaj este mai util sau mai putin util. De asta am spus ca sunt ca si niste instrumente, alegi ce instrument se potriveste mai bine pt treaba respectiva.

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

Limbajele de programare...

Sunt lectii grele dar le inveti usor daca pui pasiune

Dar o sa iti explic mai usor exact cum am invatat eu

JavaScript [ Complex ] e un limbaj de programare orientat pe obiecte [ POO ]

 

Asta e un exemplu JavaScript pe care il inveti in clasa 8-a la Info sem II

 

AZEaxiq.png

 

Java [ Majoritatea programelor pe care le ai chiar tu deschise acum ruleaza Java - Nivel Mult mai complex si mai greu decat JScript ]

Java se bazeaza pe 4 mecanici

Java Card - pentru smartcard-uri (carduri cu cip)
Java Platform, Micro Edition (Java ME) — pentru hardware cu resurse limitate, gen PDA sau telefoane mobile,
Java Platform, Standard Edition (Java SE) — pentru sisteme gen workstation, este ceea ce se găsește pe PC-uri,
Java Platform, Enterprise Edition (Java EE) — pentru sisteme de calcul mari [ Microsoft, Apple, Samsung folosesc EE ]
*NASA a renuntat la EE im 2004 din cauza trojan-elor si malware-urilor
In 2004 dupa o saptamana au renuntat si la JScript
C++ Cel mai usor limbaj de programare folosit pentru Web in mare parte - Nivel Usor [sony Vegas, After Effects, Photoshop sunt facute in caracteristici C++
PAWN - Complex - folosit pentru Debugging, Block Designer, Documente si ... SA:MP
SA:MP a folosit PAWN pentru a rula GTA SA-ul
Link to comment
Share on other sites

Deci, in concluzie o sa invat Python, C++, Java si JScript? Pot spune ca C++ seamana foarte mult cu Pawn la systaxa si am reusit sa fac un calculator in C++.

Link to comment
Share on other sites

De ce sa inveti programare cand poti modifica starea tranzistorilor procesorului manual.. cu o furculita?

Depinde de ce vrei sa faci sau pe ce vrei sa te axezi, sunt multe arii de programare, probabil nu strica sa ai o experienta minina cu fiecare(in afara de cele obscure).

 

http://www.bestprogramminglanguagefor.me/q

 

 

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult tuturor! Inca o intrebare, de unde pot invata aceste limbaje? Imi puteti recomanda ceva tutoriale/cursuri online?

Edited by seage
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.