Jump to content

Pc Gaming


Recommended Posts

  1. Buget:4500lei, dar daca depaseste nu este o problema atata timp cat se merita.

  2. Componente pe care vreau sa le pastrez (HDD/CPU/Periferice etc.): Nu am nimic ce vreau sa pastrez

Rezolutia monitorului pe care va fi folosit:1920x1080

Aveti nevoie de monitor?:Nu

Aveti nevoie de periferice?:Nu

Pentru ce va fi folosit PC-ul (Gaming/Office/Multimedia)?: In cea mai mare parte gaming.

Ce titluri de jocuri veti juca, in caz ca este de Gaming?: Gta V, Rocket League, Gs:Go si alte jocuri care sa necesite tot o placa video buna.

Doriti ca PC-ul sa fie silentios?: Nu, nu ma intreseaza asta.

Cand vei face achizitia?: Nu am un timp stabilit, odata ce sunt sigur ca am gasit un Pc care sa se descurce la performante bune in jocurile specificate.

Alte precizari: Doresc ca Build-ul recomandat sa suporte viitoare upgradeuri.

Link to comment
Share on other sites

Uite aici: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2084514/ Ce ti-am facut eu se apropie de a lui Vlad, sunt cele mai bune componente la ora asta ;)

@,Iti bati joc de banii omului cu sursa aia.

Ia wishlistul asta si adauga un SSD acum sau cand ai bani. E pacat sa tragi in jos CPU-ul de HDD.

 

 

Daca vrei SSD acum, zi ce buget ai si iti fac o recomandare. Daca nu, revino cu topic cand vrei sa-ti iei SSD si spune bugetul.

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

Nu vad de ce ti-ai lua un 1070 daca nu il folosesti la maxim.
Un GTX1060 o sa iti ajunga pentru 1080p. Dupa iti mai iei un SSD si iti mai raman bani.

 

Edited by CBN Koverino
Link to comment
Share on other sites

@, Multumesc foarte mult pentru recomandare, esti in mare parte omul de la care am tot asteptat un raspuns, vazand ca esti boss la aceasta sectie.

Am reusit sa extind putin bugetul pana la 5000lei, dar tin foarte mult sa il poti tine macar 4 ani de acum si sa ma pot bucura de cele mai bune jocuri aparute, dar si din cele ce vor mai aparea.

Link to comment
Share on other sites

@@Raduku1sB4ck,Atunci ia wishlistul asta: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2086218/

 

Este aproape identic cu al lui Vlad, doar ca am pus un SSD ca sa fie rapid PC-ul in tot si sa nu fie limitat procesorul de HDD, o carcasa putin buna si un cooler pt CPU pt a face PC-ul mai silentios si mai rece.

Link to comment
Share on other sites

Placa aia de baza nu este pentru aceea configuratie, trebuie o placa de baza mai buna.

 

@@Raduku1sB4ck,Este. Merita doar daca te intereseaza sunet 7.1 sau sa pui 32gb ram in viitor.
Pentru jocuri nu are ce sa faca cu 32 de gb + ca aceea placa de baza are doar 2 sloturi si poti pune maxim 16 gb. Scrie ca suporta 32 de gb, dar momentan nu s-a inventat placuta ram de 16 gb.
Poti sa mai scazi la procesor(i5 6400) si sa mai adaugi la placa de baza.
Cred ca pentru aceea placa video iti trebuie un z170.
Edited by Jomes
Link to comment
Share on other sites

 

Placa aia de baza nu este pentru aceea configuratie, trebuie o placa de baza mai buna.

 

Pentru jocuri nu are ce sa faca cu 32 de gb + ca aceea placa de baza are doar 2 sloturi si poti pune maxim 16 gb. Scrie ca suporta 32 de gb, dar momentan nu s-a inventat placuta ram de 16 gb.
Poti sa mai scazi la procesor(i5 6400) si sa mai adaugi la placa de baza.
Cred ca pentru aceea placa video iti trebuie un z170.

 

De ce nu e buna placa aia de baza? Adu argumente, nu doar vorbe in vand. Nu pune AMD cu TDP de 200w ca sa aiba nevoie de placa de baza tapana. La Intel poti pune si ceea mai cheala placa de baza, tot vei avea un sistem stabil. O iei fix pt functiile de care ai nevoie la Intel, daca vrei luminite si doar sa scrie "gaming" pe ea, e altceva.

 

Nu am spus nicaieri ca are nevoie de 32gb pt jocuri. I-am spus ca are rost sa ia o placa de baza ATX cu 4 sloturi doar daca se gandeste ca va folosi PC-ul si la altceva inafara de jocuri si va avea nevoie de mai mult. Si uita-te mai bine, ce placa de baza m-a intrebat are 4 sloturi. De asta i-am spus ca e singurul caz in care merita sa o ia si pt sunet 7.1 fara adaptor.

 

Daca scade de la procesor ca sa puna la o placa de baza colorata frumos, se va simti diferenta performanta. Placa de baza nu afecteaza performanta placii video!

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

Citeste asta si dupa vreau sa aud ce comentezi: http://www.mygarage.ro/wishlist/212971-pentru-cei-care-fac-recomandari-wishlist-uri-2.html

 

 

Nu i-am zis sa cumpere placa de baza Aura.

Diferenta in jocuri la procesor iti spun cu siguranta ca nu se simte, majoritatea jocuriilor nu sunt limitate de procesor, ci de placa video. A ales o placa video buna, eu as merge mai mult pe Asus, da fiecare face ce vrea. Placa de baza este destul de proasta pentru placa video si procesor. Sunt placi de baza si de 2.500 lei care se folosesc cu procesoare mult mai bune.

Pe aceea placa de baza merge un i3.

 

@Raduku1sB4ck, lasa-te pe mana unor profesionisti cum sunt cei de la pcgarage, nu te lasa pe mana acestor moderatori de la b-zone.

Daca te lasi pe mana acestor moderatori, s-ar putea sa regreti mai tarziu.

Edited by Jomes
Link to comment
Share on other sites

Citeste asta si dupa vreau sa aud ce comentezi: http://www.mygarage.ro/wishlist/212971-pentru-cei-care-fac-recomandari-wishlist-uri-2.html

 

 

Nu i-am zis sa cumpere placa de baza Aura.

Diferenta in jocuri la procesor iti spun cu siguranta ca nu se simte, majoritatea jocuriilor nu sunt limitate de procesor, ci de placa video. A ales o placa video buna, eu as merge mai mult pe Asus, da fiecare face ce vrea. Placa de baza este destul de proasta pentru placa video si procesor. Sunt placi de baza si de 2.500 lei care se folosesc cu procesoare mult mai bune.

Pe aceea placa de baza merge un i3.

 

@Raduku1sB4ck, lasa-te pe mana unor profesionisti cum sunt cei de la pcgarage, nu te lasa pe mana acestor moderatori de la b-zone.

Daca te lasi pe mana acestor moderatori, s-ar putea sa regreti mai tarziu.

Nu se simte in jocuri, insa in alte activitati se simte diferenta aia de frecventa. Nu ca ar conta cel mai mult, insa e o tampenie. Extrage-mi si mie ce ai ales de acolo ca am impresia ca tu esti cel care nu intelege. Si eu frecventez forumuri precum Softpedia si MyGarage de prin 2010, stai linistit. Ce scrie in articolul ala este exact ceea ce am spus, o placa de baza se ia dupa dotari. " calitatea componentelor active și pasive de pe ea, etajul de alimentare pentru procesor (CPU_VRM) pe care eu unul pun accent din simplul motiv că va trebui să facă față la procesoare puternice, cu consum relativ mare (i5 și i7 unlocked trec de 100W în testele de stres la frecvența nominală),". Ti se pare ca i-am pus un CPU cu multiplicator deblocat? Placa aia de baza este suficienta pt a tine stabil CPU-ul lui. Nu face OC, nu are nevoie de VRM tapan. Ti se pare ca i-am pus memorii la 2133mhz?

 

Tu esti cel care doar posteaza ce mai vede si el pe internet fara sa inteleaga, nu eu. De acum in colo, iti voi sterge toate postarile aiurea, nu-ti mai dau niciun argument ca m-am plictisit de tine.

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

Eu ti-am zis ca pui o ieftinatura de placa de baza pe un procesor bun si placa video buna.

 

El spune ca vede wishlist-uri cu placi de baza la 200 lei si ultima generatie de procesoare si placi video, cum ai facut tu in acel wishlist.

A dat exemple de configuratii stabile:

 

- H110, Pentium/i3, 4/8 GB RAM, GTX 960/RX370/RX460

- B150/H170, i5/i7*, 8/16 GB RAM, GTX970/GTX1060/GTX1070/RX470/RX480

- Z170, i5/i7, 8/64 GB RAM, GTX1070/GTX1080/RX480

 

 

Cu rosu este configuratia facuta de tine. In configuratia aia merge aceasta placa de baza: http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/b150-pro-gaming/

Stiu ca se dubleaza pretul, dar daca vrei un calculator performant trebuie sa te astepti la asta.

Urmareste si posturile din acest topic: http://www.mygarage.ro/componente/308457-compatibilitate-placa-de-baza-ram-si-procesor.html

 

Intelege ca daca vrei o placa video buna trebuie sa cumperi si o placa de baza cat de cat buna.

Edited by Jomes
Link to comment
Share on other sites

Eu ti-am zis ca pui o ieftinatura de placa de baza pe un procesor bun si placa video buna.

 

El spune ca vede wishlist-uri cu placi de baza la 200 lei si ultima generatie de procesoare si placi video, cum ai facut tu in acel wishlist.

A dat exemple de configuratii stabile:

 

- H110, Pentium/i3, 4/8 GB RAM, GTX 960/RX370/RX460

- B150/H170, i5/i7*, 8/16 GB RAM, GTX970/GTX1060/GTX1070/RX470/RX480

- Z170, i5/i7, 8/64 GB RAM, GTX1070/GTX1080/RX480

 

 

Cu rosu este configuratia facuta de tine. In configuratia aia merge aceasta placa de baza: http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/b150-pro-gaming/

Stiu ca se dubleaza pretul, dar daca vrei un calculator performant trebuie sa te astepti la asta.

Urmareste si posturile din acest topic: http://www.mygarage.ro/componente/308457-compatibilitate-placa-de-baza-ram-si-procesor.html

 

Intelege ca daca vrei o placa video buna trebuie sa cumperi si o placa de baza cat de cat buna.

Exact cum ziceam, placa de baza colorata frumos pe care scrie gaming. ADU ARGUMENTE DE CE E ASA, NU DOAR POSTARI DE LA DIFERITI ANGAJATI PE MY GARAGE CARE DOAR VOR SA VANDA CAT MAI MULT PE PC GARAGE! ADU-MI BENCHMARKURI SI ALTE TESTE DE PE SITE-URI DE SPECIALITATE CARE ARATA CA O PLACA DE BAZA CU H110 GATUIE O GTX 1070 SAU CEVA ECHIVALENT! MyGarage a fost un site canceros mai mereu fiind forumul magazinului s-a tot incercat sa se stoarca bani la fiecare wishlist. Daca mai vrei un forum din Romania corect pe treaba asta, ai la dispozitie Softpedia pe care-l frecventez din 2010. http://forum.softpedia.com/forum/246-sfaturi-privind-achizitiile/

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

Admir foarte mult ca dezbateti astfel de subiecte aici. Imi este de ajutor in alegerea configuratiei cele mai bune, dar si la un pret ok.

@, Aici este wishlistul pe care l-am primit cand "m-am pasat pe mana" celor de la PcGarage: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2085794/?utm_source=mygarage.ro&utm_medium=wishlist&utm_content=text&utm_campaign=2085794

Si aici este cel pe care l-au propus @@Vlad si @: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2086302/
Daca imi mai aveti ceva sfeturi sa-mi dati va rog mult sa-o faceti.

Link to comment
Share on other sites

Lasand cearta, iti recomand alt site (gen emag) pentru achizitii.

Pc Garage incearca pe cat posibil sa pacaleasca cumparatorul.

Am cumparat o carcasa de la pcgarage pe persoana juridica, scria ca am drept de return 48 de ore, in realiate nu aveam drept de return.

La pcgarage poti return ceva doar daca are defecte din fabrica, cu garantia nu stiu cum stau.

La emag ai drept de return 30 de zile chiar daca esti persoana juridica si poti returna produsul chiar daca nu-ti place.

Garantia la emag este foarte buna(Depanero), cand s-a stricat ceva nu au comentat deloc.

Eu nu mi-am facut pc dupa ce au recomandat cei de la pcgarage.

 

Pentru carcasa iti zic sa te interesezi mai mult, stiu ca scrie ca intra placa video, dar s-ar putea sa ai surprize cum am avut eu.

 

Este buna placa de baza GIGABYDE GA-B150-HD3.

Edited by Jomes
Link to comment
Share on other sites

Lasand cearta, iti recomand alt site (gen emag) pentru achizitii.

Pc Garage incearca pe cat posibil sa pacaleasca cumparatorul.

Am cumparat o carcasa de la pcgarage pe persoana juridica, scria ca am drept de return 48 de ore, in realiate nu aveam drept de return.

La pcgarage poti return ceva doar daca are defecte din fabrica, cu garantia nu stiu cum stau.

La emag ai drept de return 30 de zile chiar daca esti persoana juridica si poti returna produsul chiar daca nu-ti place.

 

Eu nu mi-am facut pc dupa ce au recomandat ei.

 

Pentru carcasa iti zic sa te interesezi mai mult, stiu ca scrie ca intra placa video, dar s-ar putea sa ai surprize cum am avut eu.

La fel si forumul lor, insa nu ma asculti. Persoanele juridice nu au drept de retur legal, trebuie specificat separat daca un site accepta retur si pt persoane juridice. E La fel si cu returul, nu ai drept de retur dpdv legal ca persoana juridica, magazinul accepta daca vrea sau nu asta, depinde de politica sa. Eu cumpar totul pe persoana juridica.

 

Placa video incape. Scrie clar in specificatii, placa video are 280mm iar carcasa pe care i-am recomandat-o are loc de placi video de pana la 360mm.

Link to comment
Share on other sites

@, M-am uitat la emag cum ai spus si am observat ca aici au si preturi mai bune la aceleasi produse.
In schimb, la Pc Garage eram intresat si de acea asamblare cu plata.

 

 

Edited by Raduku1sB4ck
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.