Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Recomandare PC


 Share

Recommended Posts

  1. Buget: 1200 lei

  2. Componente pe care vreau sa le pastrez (HDD/CPU/Periferice etc.): SSD Samsung 250GB, Periferice, Placa Video (R9 270x), RAM (8GB)
  3. Rezolutia monitorului pe care va fi folosit: 1080p
  4. Aveti nevoie de monitor?: Nu
  5. Aveti nevoie de periferice?: Nu
  6. Pentru ce va fi folosit PC-ul (Gaming/Office/Multimedia)?: Gaming / Multimedia
  7. Ce titluri de jocuri veti juca, in caz ca este de Gaming?: In prezent imi ruleaza ultimele aparitii, insa pe setari Medium - High.
  8. Doriti ca PC-ul sa fie silentios?: Nu.
  9. Cand vei face achizitia?: Maxim 14 zile.
  10. Alte precizari: Ma gandeam la un i5 6500 sau FX 8370E, insa nu stiu ce sa aleg.
Link to comment
Share on other sites

@@Dookie,De ce sa-ti cumperi un procesor mai bun ?

i5 6500 e suficient pentru gaming.In urmatorii 4-5 ani nu o sa ai probleme cu procesoru ala. Daca vrei sa-ti imbunatatesti pc-u ar trebui sa-ti cumperi o placa video mai buna. Cel mai important in gaming e placa video nu procesorul.

Eu mi-am cumparat acum vreo 5-6 ani un i5 2400 3.1ghz si e compatibil cu orice joc din 2016.

P.S: Poti merge si pe un i5 4460/i5 6400 si sa iti cumperi o placa video mai buna , de exemplu gtx 1060/rx470.

Edited by Vlad
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfat, intre timp m-am interesat si de un i5 6600k, ar fi putin mai scump, insa imi pot extinde bugetul cu 400-500 de lei. Astept si alte recomandari.

N-ai nevoie de CPU cu K in coada. Alea au multiplicator deblocat pt a face OC. Iar daca vrei sa faci OC, ai nevoie si de placa de baza mai scumpa ( 600 lei + ), si un cooler aftermarket ( 200 lei + ). Asa iei un 6500 si o placa de baza pe la 300 lei si aia e.

 

Totusi, nu te astepta la mare lucru cu placa aia video. Partea buna e ca procesorul il vei putea pastra lejer 4-5 ani fara sa-ti traga in jos o viitoare placa video

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.