Jump to content

Interviu #59 - Noreo - B-Vlogs Actor (Nea Mirel)


Skipper
 Share

Recommended Posts

Skipper: Salut, Noreo! Mulţumesc că ai acceptat invitaţia! În primul rând, doresc să ştiu care este numele tău, ce vârstă ai şi de unde eşti?


Noreo: Salut Skipper! Mulțumesc pentru invitație. Numele meu este Giulio, am 23 de ani și vin dintr-un mic oraș numit București



Skipper: Care sunt activităţile tale de zi cu zi?


Noreo: Nu am un plan anume, depinde cel mai mult de perioada. Dacă nu lucrez la vreun proiect sau dacă nu sunt în concediu pot spune că am un program destul de simplu. Dimineața la muncă, iar seara după ce ajung acasă și mănânc ceva, fie stau la PC joc ceva sau lucrez la ceva, fie ies pe afară. Termin totul cu o carte bună la care citesc până mă ia somnul. Deci cu alte cuvinte, nimic spectaculos.



Skipper: Ai vreun hobby? Dacă da, care este acela?


Noreo: Am un hobby mai exat cititul. Consider că un hobby este ceva care îți aduce bucurie și te deconectează de stresul și grijile zilnice. Nu am spus despre gaming sau alte activități uzuale din simplul motiv că nu îmi aduc aceeași satisfacție.



Skipper: Obişnuieşti să urmăreşti meciurile de fotbal? Dacă da, al cărei echipe de fotbal eşti fan?


Noreo: Nu mă consider fan al fotbalului. Dar dacă ar fi să aleg o echipă al cărei fan să fiu aș zice că sunt fan înfocat al echipei naționale a României, indiferent de sport.



Skipper: Cum ai reuşit să ajungi pe comunitatea B-Zone?


Noreo: Ei bine pe SAMP am început ca oricare, din plictiseală căutând un joc cu care să îmi ocup timpul. Întâmplător un prieten foarte bun juca pe RPG1 și mi-a povestit una alta, cum e serverul, care e scopul și am decis să încerc. Asta se întâmpla prin ianuarie 2013. Am jucat puțin, mi-am făcut rondurile la Garbage si Truck, care erau foarte diferite și mult mai puțin bănoase ca acum, apoi am intrat în Paramedics. De acolo mai departe este istorie, sau Faction Log.



Skipper: Ce părere ai despre Bobo, fondatorul comunitătii B-Zone?


Noreo: Cu Bobo am avut plăcerea să colaborez în mai multe rânduri în trecut, atât în ceea ce a privit dezvoltarea B-Vlog cât și a altor evenimente la care am ajutat. Mi se pare un individ ambițios care are viziune, dar mai ales care știe să își aleagă persoanele potrivite în jurul lui. Așa a reușit să conducă comunitatea până la nivelul de acum, și sunt convins că o să o ducă mai departe.



Skipper: Care este părerea ta ce privește partea tehnică legată de forum care este făcută de către DaniSteptu?


Noreo: Spre rușinea mea nu mai urmăresc forumul cum o făceam în perioada când eram într-o facțiune. Însă ce pot spune este că forumul funcționează bine și că oferă o interfață transparentă jucatorilor cu ceea ce se întâmplă pe servere. Spre deosebire de alte comunități forumul nostru este mult mai bine structurat și oferă acces ușor, jucătorilor și celor care încă nu joacă pe serverele noastre, la informații. Din punctul ăsta de vedere nu pot decât să îl felicit pentru treaba pe care o depune.



Skipper: Ce părere ai despre Kelton, administratorul serverelor RPG?


Noreo: Kelton persoana este un tip foarte de treabă, genul pe care îl scoți la o bere, sau la o horincă cum se obișnuiește pe la el, cu care te poți înțelege bine foarte repede. Kelton administratorul este cel care nu are timp de tâmpenii, din simplul fapt că trebuie să țină comunitatea și stafful pe direcția potrivită. Din punctul meu de vedere el se bucură cel mai puțin de ceea ce pot oferi serverele deși le administrează, dar face asta din pasiune și respect pentru jucători.



Skipper: Ce părere ai despre TheKillerFish, cel care face parte din echipa staff-ului ce lucrează la update-urile serverelor RPG?


Noreo: De TheKillerFish am o părere deosebit de bună din simplul motiv că el este cel care îmi oferă prin update-uri subiecte pe care să le dezbat în B-Vlog. Ca și despre Kelton pot spune că este pasionat de ceea ce face, cu atât mai mult cu cât face parte din staff de atâta timp și nu dă semne de oboseală.



Skipper: Ce părere ai despre BlackThief ce se ocupă cu website-urile serverelor RPG?


Noreo: Cu BlackThief am avut mai puține ocazii să colaborez, nu am multe de zis. Dar având în vedere ce am auzit despre el de-a lungul timpului modul în care se prezintă website-urile pot zice ca e un tip serios care își vede de treabă. Drept dovadă funcția pe care o ocupă în prezent.



Skipper: Ce părere ai despre Adi007, cel care face parte din echipa staff-ului ce lucrează la update-urile serverelor RPG?


Noreo: Pe Adi l-am cunoscut nu pe RPG, ci pe Movie. La vremea respectivă aveam tot felul de proiecte, de clipuri, iar Adi se mai nimerea prin preajmă să mă ajute. Ulterior am făcut parte din Stafful Movie Server, acum Mix, unde am avut plăcerea să îl cunosc mai bine. E un tip foarte săritor și prietenos, căruia nu îi place să stea degeaba și caută mereu ceva de făcut.



Skipper: Vezi în viitorul apropiat deschiderea celui de-al 5-lea server de sa:mp, RPG5?


Noreo: În viitorul imediat apropiat nu cred. RPG3 și RPG4 mai au ceva până ajung în totalitate la maturitate, daca pot spune așa. Un server nou se deschide atunci când există o cerere mai mare decât ceea ce pot oferi serverele existente, iar în momentul de față cred că cererea este acoperită de catre RPG3 si 4. Problema ar fi însă disponobilitatea staffului să mai acopere încă un server. După cum știm cu toții mulți mizează pe faptul că serverul este nou să încerce cheaturi sau să creeze probleme, iar asta e o presiune suplimentară asupra staffului în prima perioadă după deschiderea unui nou server, iar oameni în care să ai încredere să te protejeze de așa ceva se găsesc destul de greu. Dar având în vedere însă creșterea comunității nu exclud posibilitatea ca până la finalul lui 2017 să apară si RPG5



Skipper: Ce îţi place cel mai mult de pe serverele B-Zone? Ce sisteme?


Noreo: La serverele B-Zone pot spune că îmi place cel mai mult dorința de a le face jucătorilor experiența mai plăcută. De la sistemele automate până la staff. În ceea ce privește sistemele existente nu pot spune că am unul preferat. Ca la o mașinărie bine calibrată suma componentelor dă valoarea ansamblului, tocmai de aceea nu pot alege unul anume.



Skipper: Ce ai dori să vezi pe serverele B-Zone în viitorul apropiat?


Noreo: Cred că cel mai mult mi-aș dori un sistem de protecție împotriva codurilor 100% eficient, deși sunt conștient că acest lucru este deosebit de greu de realizat. Nimic nu strică mai mult experiența de joc decât cineva care se oftică de faptul că cineva este mai bun ca el, și care în loc să se perfecționeze apelează la scurtături.



Skipper: Pe vremea când te-ai apucat tu de serverul principal RPG să joci şi până în momentul de faţă, mai sunt playeri care joacă de atunci şi până în prezent?


Noreo: Sunt jucători destui care joacă încă dinainte să mă apuc eu și continua să joace și astăzi. Un bun exemplu este chiar BlackThief de care am vorbit mai devreme. Comunitatea B-Zone este o resursă foarte bună de oameni cu care să îți petreci timpul și cu care să legi prietenii. Astfel de legături fac un jucător să rămână activ o perioadă foarte lungă de timp, iar aici legăturile acestea se pot lega foarte ușor.



Skipper: Cum merge cu proiectul B-Vlogs, cel din care faci parte de o bună perioadă de timp?


Noreo: B-Vlog este în plin avânt. Am reluat activitatea după mica vacanță de Revelion și am început discuțiile cu Cătălin despre cum putem reîmprospăta formatul. Urmează schimbări care sper că vor duce proiectul mai departe.



Skipper: Te aşteptai să fie un proiect atât de reuşit?


Noreo: La început am fost destul de sceptic, și dacă te uiți la primele 4 episoade ai fi de acord cu mine. Însă mi s-a părut interesantă ideea și am continuat. În timp i-am atras atenția lui Bobo care a fost atras de ideea unei emisiuni care să facă reclama comunității. Așadar cu muncă și suport am adus proiectul la nivelul de acum, cu atât mai mult cu cât nea Mirel a ajuns un fel de mascotă a jucătorului de pe B-Zone.



Skipper: Nu prea multe persoane ştiu că în spatele actorului "Nea Mirel" eşti defapt, tu, un sfat din partea lui Nea Mirel pentru jucătorii B-Zone?


Noreo: Probabil cel mai bun sfat pe care nea Mirel îl poate da este: Distrați-vă dar jucându-vă cinstit



Skipper: Ne poţi dezvalui cât durează în totalitate realizarea unui episod din B-Vlogs?


Noreo: Nu avem un timp standard, depinde foarte mult de ce subiecte avem disponibile. De regulă un episod de la idee până la publicare face cam 3-4 zile. Întâi se pune la punct un scenariu, care este dezbătut, apoi este trimis lui Bobo pentru aprobare. După urmează înregistrarea replicilor și filmarea scenelor. În final totul se editează și se publică.



Skipper: Aveţi unele idei pentru viitor legate de emisiunea B-Vlogs?


Noreo: Sunt încă în dezbatere și nu vreau să vă stric surpriza. O să le vedeți la momentul potrivit.



Skipper: Cum ţi se pare până în momentul de faţă secţiunea "Interviews", crezi că trebuie schimbat ceva?


Noreo: Mi se pare interesantă ideea să aduci mai aproape de public diverse persoane de pe server. Poate fi un stimulent pentru mulți să își dea silința să aspire la mai mult. Nu cred că ar trebui schimbat anume.



Skipper: Ce părere ai despre organizaţia Illuminati?


Noreo: Sunt printre noi!!



Skipper: Pentru final, ce ai să le transmiţi tuturor jucătorilor ai comunităţii B-Zone?


Noreo: Le doresc tuturor să se bucure de joc fără să uite și de ceea ce au și în afara lui.



Acesta a fost interviul meu alături de Noreo. Aştept păreri din partea voastră!


Edited by Skipper
Link to comment
Share on other sites

As putea zice ca e un interviu frumos si reusit ca toti ceilalti de mai sus care nici nu l-ai citit, insa o sa te felicit doar pentru munca depusa in scrierea lui. *Felicitari*

 

Edited by Wall Street
Link to comment
Share on other sites

  • BIS aka OldNab changed the title to Interviu #59 - Noreo - B-Vlogs Actor (Nea Mirel)
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.